Gorące tematy

Powiesili je na kamerach w metrze w Iranie. Kobiety walczą o swoje prawa

Gorące tematy

Autor:
Oskar
Netkowski
Podpaski na monitoringu w irańskim metrze

Funkcjonariusze policji niespełna dwa tygodnie temu strzelali do ludzi w teherańskim metrze. Mieszkańcy znaleźli sposób, by wyrazić swój bunt i chronić kobiety przed inwigilacją. Kamery w pociągach metra zaklejane są podpaskami.

Protesty w Iranie trwają prawie 3 miesiące

Mahsa Amini została zatrzymana przez niewłaściwie założony hidżab, który w Iranie jest nakazany przez prawo. Ten incydent wywołał lawinę protestów. Irańczycy 16 września wyszli na ulicę, by protestować po śmierci 22-letniej Mahsy Amini. Kobieta została aresztowana przez policję moralności. 

#BezCukru 11. Touska Gholami Khaljiri, irańska aktywistka
#BezCukru 11. Touska Gholami Khaljiri, irańska aktywistka

Po zatrzymaniu z powodu "nieodpowiedniego nakrycia głowy" w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu. Według jej bliskich była bita przez funkcjonariuszy. Dwa tygodnie temu zapadł pierwszy wyrok kary śmierci dla jednej z protestujących osób. Jak podała irańska organizacja praw człowieka z siedzibą w Oslo - od początku trwania protestów zginęły co najmniej 342 osoby, z czego 43 ofiary to dzieci a 26 to kobiety.

Walka z inwigilacją w Iranie

Obywatele Iranu nie mają zamiaru zaprzestać walki o swoje prawa. Wręcz przeciwnie. Nadal sprzeciwiają się m.in. inwigilacji kobiet, którą zajmuje się policja ds. moralności. Funkcjonariusze często nadużywają swoich uprawnień.

Protestujące na ulicach Iranki do niedawna pokazywały się w miejscach publicznych bez hidżabu i obcinały swoje włosy, sprzeciwiając się szariatowi. Teraz, odkąd irańska policja otworzyła ogień do ludzi protestujących na stacji metra, walczący o prawa kobiet znaleźli nowy sposób, by się chronić. Zaklejane są kamery monitoringu w metrze podpaskami. Dodatkowo w Iranie menstruacja jest tematem tabu, a rozmowy na ten temat są właściwie zakazane. Dlatego takie działania mają dodatkowy wymiar.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Denis Kabanov/Getty Images

Pozostałe wiadomości