Iran

  Iran

  To kraj pięciokrotnie większy od Polski. Jest ojczyzną szafranu, pięknych dywanów i miejscem, w którym można mieć aż cztery żony. Mikołaj Rey, razem z Salarem Farsi, opowie Wam o Iranie. Jak długo Salar mieszka w Warszawie? Czym się zajmuje? Jak mu się żyje w Polsce? Czy smakuje mu polskie jedzenie? Zobaczcie, co Salar ugotował specjalnie dla Mikołaja.

  Dawid Fazowski podróżuje po świecie za niewielkie pieniądze. Jakiś czas temu gościliśmy go w Dzień Dobry TVN. Wtedy opowiedział o swojej jedenastomiesięcznej podróży, w którą wyruszył z 800 zł w kieszeni. Zobaczył m.in. Gibraltar, Brazylię i Boliwię. Obecnie Dawid przebywa w Azji. Nasz reporter Michał Malinowski połączył się z nim za pośrednictwem skype'a. Od podróżnika dowiedzieliśmy się, ile tym razem przeznaczył pieniędzy na swoją wyprawę, jak jeździ się w Pakistanie autostopem i, pod jakim względem Iran jest podobny do Polski.

  Gość Dzień Dobry TVN Maziar Bahari jest z pochodzenia Irańczykiem. Mieszka z rodziną w Londynie. Tam też pracuje jako dziennikarz. Któregoś dnia został wysłany służbowo do Iranu, by relacjonować przebieg wyborów prezydenckich. Niestety został tam aresztowany i przez 118 dni przetrzymywany w irańskim więzieniu. O co go oskarżono? Czy był torturowany? Kim dla Irańczyków jest Czechow?

  Masih Alinejad w 2008 r. wyjechała z Iranu. Na początku mieszkała w Londynie, a niedawno przeprowadziła się do Nowego Jorku. Jest dziennikarką, która za pośrednictwem mediów społecznościowych walczy o wolność kobiet w Iranie. Co dokładnie robi? Ile osób czyta jej posty? Czy tęskni za swoim krajem? Czy teraz, mieszkając poza granicami Iranu, czuje się wolna? Czy nie boi się o swoje życie? Kto z rodziny ją wspiera? Z Masih rozmawiała prowadząca Dzień Dobry TVN Kinga Rusin.

  Reprezentacja Artystów Polskich w piłce nożnej wróciła z Iranu, gdzie zorganizowane były Mistrzostwa Świata w piłce halowej artystów-piłkarzy. Tam zajęła piąte miejsce. Kto znalazł się w polskiej reprezentacji? Jak zorganizowane były zawody? Czy wszystkie drużyny grały fair play? Czy na trybuny były wpuszczane kobiety? Czy Persowie są gościnni? W Dzień Dobry TVN gościliśmy byłego piłkarza Radosława Majdana i aktora Jarosława Jakimowicza.

  Kawior to jeden z ekskluzywnych produktów na świecie. Do tej pory kojarzył się z Rosją i Iranem, ale to wkrótce może się zmienić. Doskonały kawior powstaje również w Polsce. Ania Starmach zabrała widzów Dzień Dobry TVN do hodowli jesiotrów. Kim są producenci polskiego kawioru? Jak wygląda hodowla? Jak pozyskuje się kawior? Jak smakuje?

  Nie jada mięsa oraz nabiału, a jest utytułowanym strogmanem. Dlaczego zdecydował się promować wegański sposób życia i czy utrzymuje kontakt ze swoim rodzinnym domem - Iranem? Czy utrzymuje kontakty z rodziną? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Patrik Baboumian. Czy udało mu się podnieść naszego kolegę?

  "Argo" to, mówiąc w telegraficznym skrócie, film o konflikcie między Ameryką i Iranem. Film pretenduje do Oskara. Thriller polityczny to gatunek filmowy, który zyskał uznanie widzów, nawet tych bardziej wymagających. Czy i tym razem tak się stanie? Z Bryanem Cranstonem, Johnem Goodmanem i Benem Affleckiem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska.