Katastrofa śmigłowca, na którego pokładzie był prezydent Iranu wstrząsnęła światem. Czy śmierć najwyższego przywódcy może mieć wpływ na dalsze losy kraju?
"Wyglądało to jak w pełni wyposażona średniowieczna sala tortur".
Do tej prestiżowej nagrody przyznawanej za "promowanie pokoju" nominowanych było ponad 350 osób i grup.
"Forma apartheidu ukierunkowana na płeć".
Czy poproszenie kobietę o rękę może być powodem do aresztowania? Niestety tak. Irańskie władze uznały, że mężczyzna, który zdecydował się na oświadczyny w publicznym miejscu i jego partnerka złamali prawo. Oboje trafili do aresztu. Dlaczego?
Aldona i Daniel Saganowie opowiedzieli o kulisach życia w trasie.
Użytkowniczki aplikacji z całego świata postanowiły solidaryzować się z tancerkami. Publikują własne wersje "zakazanego tańca".
Ministerstwo spraw zagranicznych w Teheranie odniosło się do informacji zawartych w autobiografii "Spare" księcia Harry'ego. Iran oskarża syna króla Karola III o popełnienie zbrodni wojennych, a także uderza w brytyjskie władze.
Druga część rozmowy z Touską Gholami Khaljiri odkrywa doświadczenia aktywistki z irańską policją. Kobieta w cyklu #BezCukru z Oskarem Netkowski otworzyła się na temat rodzinnych dramatów i realiów kobiet żyjących w świecie szariatu.
Aktorka Taraneh Alidoosti wystąpiła m.in. w oscarowym filmie "Klient".
Funkcjonariusze policji niespełna dwa tygodnie temu strzelali do ludzi w teherańskim metrze. Mieszkańcy znaleźli sposób, by wyrazić swój bunt i chronić kobiety przed inwigilacją.
Mahsa Amini została zatrzymana przez niewłaściwie założony hidżab, który w Iranie jest nakazany przez prawo. Ten incydent wywołał lawinę protestów. Touska Gholami Khaljiri to irańska aktywistka, która od kilku lat mieszka w Łodzi i jawnie sprzeciwia się szariatowi. O sytuacji kobiet w swoim kraju opowiedziała #BezCukru w rozmowie z Oskarem Netkowskim.
Mehran Karimi Nasseri przybył do Europy w 1988 roku.
Nie żyje Amou Haji, nazywany "najbrudniejszym człowiekiem na świecie". Mężczyzna, który przez kilka dekad unikał kąpieli, zmarł w niedzielę, 23 października br. we wsi Dejgah w irańskiej prowincji Fars. Miał 94 lata.
Aktorka niejednokrotnie wypowiadała się na tematy społeczne i polityczne oraz publicznie stawała po stronie słabszych.
Joanna Racewicz zapozowała do zdjęcia topless, by zwrócić uwagę na problem braku równouprawnienia i sytuację Iranek. - Całym sercem za dziewczynami z Iranu. I pełną piersią w imię równego prawa - podkreśliła dziennikarka na instagramowym profilu. Internautki podziękowały jej za zabranie głosu w sprawie.
Czy protesty, które przetaczają się przez Iran, mają szansę odmienić los tamtejszych kobiet? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Magdalena El Ghamari ekspertka ds. terroryzmu, bezpieczeństwa kulturowego, islamu.
22-latka zmarła po zatrzymaniu przez policję religijną.
Irańskie kobiety nie mogą już występować w reklamach. Co sprawiło, że tamtejsze władze zdecydowały się wprowadzić taki zakaz? Punktem zapalnym okazał się spot, na którym aktorka je lody.
Aein Ghobadi pochodzi z Iranu. 11 lat temu zafascynował się naszym krajem i sam zaczął się uczyć języka polskiego. Jego największym marzeniem był przyjazd do Polski. Jakie są jego wrażenia z życia w kraju nad Wisłą?
Cztery niezwykłe kobierce stworzone przez polskie dzieci w irańskich warsztatach można oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie. Za ich historią stoją dramatyczne wydarzenia z czasów II wojny światowej: niewola, zsyłka na Syberię i otwarte serca Irańczyków.
Aein Ghobadi pochodzi z Iranu. Nigdy nie był w Polsce, ale kilka lat temu jako student anglistyki i amatorski muzyk zainteresował się naszą kulturą. Dziś tłumaczy klasykę polskiej literatury i dzieli się swoją pasją w sieci. Co sprawiło, że tak pokochał kraj nad Wisłą?
Sahar Taba, irańska influencerka usłyszała wyrok 10 lat pozbawienia wolności. Kobieta, która w celu upodobnienia się do idolki – Angeliny Jolie, schudła 40 kilogramów i przeszła 50 operacji plastycznych, oskarżona została m.in. za "publiczne promowanie deprawacji".
To kraj pięciokrotnie większy od Polski. Jest ojczyzną szafranu, pięknych dywanów i miejscem, w którym można mieć aż cztery żony. Mikołaj Rey, razem z Salarem Farsi, opowie Wam o Iranie. Jak długo Salar mieszka w Warszawie? Czym się zajmuje? Jak mu się żyje w Polsce? Czy smakuje mu polskie jedzenie? Zobaczcie, co Salar ugotował specjalnie dla Mikołaja.
Dawid Fazowski podróżuje po świecie za niewielkie pieniądze. Jakiś czas temu gościliśmy go w Dzień Dobry TVN. Wtedy opowiedział o swojej jedenastomiesięcznej podróży, w którą wyruszył z 800 zł w kieszeni. Zobaczył m.in. Gibraltar, Brazylię i Boliwię. Obecnie Dawid przebywa w Azji. Nasz reporter Michał Malinowski połączył się z nim za pośrednictwem skype'a. Od podróżnika dowiedzieliśmy się, ile tym razem przeznaczył pieniędzy na swoją wyprawę, jak jeździ się w Pakistanie autostopem i, pod jakim względem Iran jest podobny do Polski.
Gość Dzień Dobry TVN Maziar Bahari jest z pochodzenia Irańczykiem. Mieszka z rodziną w Londynie. Tam też pracuje jako dziennikarz. Któregoś dnia został wysłany służbowo do Iranu, by relacjonować przebieg wyborów prezydenckich. Niestety został tam aresztowany i przez 118 dni przetrzymywany w irańskim więzieniu. O co go oskarżono? Czy był torturowany? Kim dla Irańczyków jest Czechow?
Masih Alinejad w 2008 r. wyjechała z Iranu. Na początku mieszkała w Londynie, a niedawno przeprowadziła się do Nowego Jorku. Jest dziennikarką, która za pośrednictwem mediów społecznościowych walczy o wolność kobiet w Iranie. Co dokładnie robi? Ile osób czyta jej posty? Czy tęskni za swoim krajem? Czy teraz, mieszkając poza granicami Iranu, czuje się wolna? Czy nie boi się o swoje życie? Kto z rodziny ją wspiera? Z Masih rozmawiała prowadząca Dzień Dobry TVN Kinga Rusin.
Reprezentacja Artystów Polskich w piłce nożnej wróciła z Iranu, gdzie zorganizowane były Mistrzostwa Świata w piłce halowej artystów-piłkarzy. Tam zajęła piąte miejsce. Kto znalazł się w polskiej reprezentacji? Jak zorganizowane były zawody? Czy wszystkie drużyny grały fair play? Czy na trybuny były wpuszczane kobiety? Czy Persowie są gościnni? W Dzień Dobry TVN gościliśmy byłego piłkarza Radosława Majdana i aktora Jarosława Jakimowicza.
Kawior to jeden z ekskluzywnych produktów na świecie. Do tej pory kojarzył się z Rosją i Iranem, ale to wkrótce może się zmienić. Doskonały kawior powstaje również w Polsce. Ania Starmach zabrała widzów Dzień Dobry TVN do hodowli jesiotrów. Kim są producenci polskiego kawioru? Jak wygląda hodowla? Jak pozyskuje się kawior? Jak smakuje?