Sytuacja cywilów w Libanie. "Jedną z bardziej podstawowych rzeczy jest jedzenie"

Dr Agnieszka Bryc
Konflikt na Bliskim Wschodzie. Jak wygląda sytuacja w Libanie?
Źródło: Michał Woźniak/East News
Konflikt na Bliskim Wschodzie eskaluje - Izrael zaatakował Liban, Iran w odwecie wystrzelił w kierunku Tel Awiwu setki rakiet. Jak na niemal każdej wojnie, najbardziej poszkodowanymi są ci najbardziej bezbronni - cywile. O sytuacji w Libanie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dziennikarką Mileną Rachid-Chehab i ekspertką ds. polityki międzynarodowej dr Agnieszką Bryc.

Sytuacja w Libanie

Milena Rachid-Chehab przebywa obecnie w Bejrucie, gdzie pomaga ofiarom wojny. - Wczoraj w nocy mieliśmy jedno z najcięższych bombardowań, południowe dzielnice miasta ucierpiały dosyć mocno. Ale to, co jest najtrudniejsze, to milion osób straciło dom. Są rozlokowane gdzieś w domach, szkołach, kościołach. Właściwie nie ma rodziny, która nie gościłaby u siebie przynajmniej kilku osób - mówiła.

Jego książka to jedna z najważniejszych pozycji ukazujących konflikt izraelsko-palestyński
Zdobywca Pulitzera o konflikcie izraelsko-palestyńskim - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Co jest najbardziej potrzebne? - Jedną z bardziej podstawowych rzeczy jest jedzenie. Jestem dzisiaj w centrum pomocy, gdzie gotuje się ok. 5 tys. posiłków dziennie - powiedziała dziennikarka.

Choć oficjalnej narracji Izraela celem jego ataków jest Hezbollah i obiekty wojskowe, w praktyce cierpią cywile i kluczowa infrastruktura, taka jak szpitale

Atak Izraela na Liban

Hezbollah jest, jak nakreśliła to obecna w studiu dr Agnieszka Bryc, jednym z narzędzi Iranu, służącym jako tarcza w walce z wrogimi państwami na Bliskim Wschodzie. Tamtejsze sojusze i konflikty są złożonym systemem naczyń połączonych.

- Jeżeli Izrael prowadzi operację w Gazie, po stronie Hamasu dzień po 7 października rok temu opowiedział się także Hezbollah w ramach wsparcia, oporu przeciwko, tu cytat, "syjonistycznemu reżimowi" - mówiła ekspertka ds. polityki międzynarodowej

- Ostrzał na północy Izraela, czyli tej strefie północnej Galilei, trwał wiele miesięcy i w momencie, kiedy rząd Netanjahu zdecydował, że Strefa Gazy jest pod względem militarnym taką operacją, którą można zminimalizować, tzn. przekierować te wojska na północ i rozprawić się z tym bardzo poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Izraela, czyli narzędziem polityki Irańskiej. I to właśnie obserwujemy, czyli inwazję na Liban, tą słynną operację pagerową czy zabójstwa dowódców w Bejrucie - tłumaczyła nasza gościni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości