25 lat Polskiej Misji Medycznej. Czy dziś łatwiej jest dotrzeć do potrzebujących?

389A3806
Źródło: Dzień Dobry TVN
25 lat działalności Polskiej Misji Medycznej
25 lat działalności Polskiej Misji Medycznej
Po co nam spowiedź?
Po co nam spowiedź?
Zakaz jazdy samochodem w słuchawkach?
Zakaz jazdy samochodem w słuchawkach?
Macierzyństwo na wózku (napisy)
Macierzyństwo na wózku (napisy)
Dom dla młodzieży w kryzysie bezdomności
Dom dla młodzieży w kryzysie bezdomności
Jak się żyje, kiedy nie ma wspomnień?
Jak się żyje, kiedy nie ma wspomnień?
Pierwsze mieszkania wspomagane dla osób autystycznych (napisy)
Pierwsze mieszkania wspomagane dla osób autystycznych (napisy)
Człowiek bez tożsamości (napisy)
Człowiek bez tożsamości (napisy)
Czy Polacy idą na wybory?
Czy Polacy idą na wybory?
Ach, ta wielka płyta (napisy)
Ach, ta wielka płyta (napisy)
Niosą pomoc pod ostrzałem
Niosą pomoc pod ostrzałem
“Jeden kolega mi pisał, żebym się zabił”
“Jeden kolega mi pisał, żebym się zabił”
W pętli szkolnej przemocy
W pętli szkolnej przemocy
Dlaczego Polacy chcą mieć broń?
Dlaczego Polacy chcą mieć broń?
Polska Misja Medyczna obchodzi ćwierćwiecze działalności. Jak sami napisali jej przedstawiciele, 5 kontynentów, 30 krajów, ponad 1 000 000 osób, do których dotarła pomoc – to efekty 25 lat działalności organizacji. Czy dziś łatwiej jest dotrzeć do potrzebujących?

Czym zajmie się Polska Misja Medyczna?

Polska Misja Medyczna swoją działalność zaczynała od pomocy podczas konfliktu w Kosowie, a dziś wspiera potrzebujących m.in. w Strefie Gazy, Ukrainie, Syrii czy Etiopii.

W studiu Dzień Dobry TVN dyrektor Programu Pomocy Humanitarnej, członek zarządu Polskiej Misji Medycznej Małgorzata Olasińska-Chart oraz ekspert ds. Bliskiego Wschodu, wykładowca UJ, Fundacja Pol Karol Wilczyński opowiedzieli widzom m.in. o tym, czy dziś łatwiej jest docierać do potrzebujących.

- Żadna organizacja nie organizuje już konwojów humanitarnych, nie wysyła kocy, namiotów, ciężarówkami przekraczając kilkanaście granic po drodze do miejsca, gdzie ta pomoc ma być dostarczona. Zbieramy przede wszystkim fundusze i za te pieniądze kupujemy pomoc na miejscu. To jest tańsze, bardziej efektywne - tłumaczyła nasza gościni.

- Oczywiście internet ułatwia nam bardzo zbiórki funduszy i dotarcie z informacją do Polaków, którzy zawsze odpowiadali z olbrzymim sercem i solidarnością na nasze prośby o wsparcie pomocy w miejscach, gdzie bez nas ludzie po prostu nie przeżyją. Ratujemy życie tam, gdzie to jest najtrudniejsze - dodała.

25 lat wsparcia dla najbardziej potrzebujących

Jak podkreśliła dyrektorka Programu Pomocy Humanitarnej, pomaganie innym jest radością i dumą. - To jest po prostu nasza praca, bo my nie jesteśmy wolontariuszami. My pracujemy, jesteśmy zatrudnieni, mamy umowy o pracę i zajmujemy się tym, aby tę pomoc nieść sprawiedliwie, efektywnie i odpowiednio do potrzeb - powiedziała.

Jak w tej chwili wygląda sytuacja medyczna w Strefie Gazy? - 36 szpitali zostało zbombardowanych i rozgrabionych przez izraelską armię. Taki klejnot medycyny w Gazie, szpital Al-Shifa, jest zrównany z ziemią. Wysokie klasy specjaliści, którzy tam pracowali, a część z nich jeszcze żyje, płaczą, że nie mają sprzętu, nie mogą ratować ludzkiego życia, ale mogę się pochwalić, że dokładnie od wczoraj zespół medyczny z udziałem lekarzy, których wspiera Polska Misja Medyczna, z logotypem Polskiej Misji Medycznej, a więc ze słowem Polish na fartuchach, pracuje w szpitalu w Gazie - dodała Małgorzata Olasińska-Chart.

Zobacz całą rozmowę w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości