Czym zajmie się Polska Misja Medyczna?
Polska Misja Medyczna swoją działalność zaczynała od pomocy podczas konfliktu w Kosowie, a dziś wspiera potrzebujących m.in. w Strefie Gazy, Ukrainie, Syrii czy Etiopii.
W studiu Dzień Dobry TVN dyrektor Programu Pomocy Humanitarnej, członek zarządu Polskiej Misji Medycznej Małgorzata Olasińska-Chart oraz ekspert ds. Bliskiego Wschodu, wykładowca UJ, Fundacja Pol Karol Wilczyński opowiedzieli widzom m.in. o tym, czy dziś łatwiej jest docierać do potrzebujących.
- Żadna organizacja nie organizuje już konwojów humanitarnych, nie wysyła kocy, namiotów, ciężarówkami przekraczając kilkanaście granic po drodze do miejsca, gdzie ta pomoc ma być dostarczona. Zbieramy przede wszystkim fundusze i za te pieniądze kupujemy pomoc na miejscu. To jest tańsze, bardziej efektywne - tłumaczyła nasza gościni.
- Oczywiście internet ułatwia nam bardzo zbiórki funduszy i dotarcie z informacją do Polaków, którzy zawsze odpowiadali z olbrzymim sercem i solidarnością na nasze prośby o wsparcie pomocy w miejscach, gdzie bez nas ludzie po prostu nie przeżyją. Ratujemy życie tam, gdzie to jest najtrudniejsze - dodała.
25 lat wsparcia dla najbardziej potrzebujących
Jak podkreśliła dyrektorka Programu Pomocy Humanitarnej, pomaganie innym jest radością i dumą. - To jest po prostu nasza praca, bo my nie jesteśmy wolontariuszami. My pracujemy, jesteśmy zatrudnieni, mamy umowy o pracę i zajmujemy się tym, aby tę pomoc nieść sprawiedliwie, efektywnie i odpowiednio do potrzeb - powiedziała.
Jak w tej chwili wygląda sytuacja medyczna w Strefie Gazy? - 36 szpitali zostało zbombardowanych i rozgrabionych przez izraelską armię. Taki klejnot medycyny w Gazie, szpital Al-Shifa, jest zrównany z ziemią. Wysokie klasy specjaliści, którzy tam pracowali, a część z nich jeszcze żyje, płaczą, że nie mają sprzętu, nie mogą ratować ludzkiego życia, ale mogę się pochwalić, że dokładnie od wczoraj zespół medyczny z udziałem lekarzy, których wspiera Polska Misja Medyczna, z logotypem Polskiej Misji Medycznej, a więc ze słowem Polish na fartuchach, pracuje w szpitalu w Gazie - dodała Małgorzata Olasińska-Chart.
Zobacz całą rozmowę w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kierowca zasłabł wioząc grupę uczniów. Nauczycielki ruszyły do akcji. "To obowiązek ratować życie"
- Mała Gaja walczy z zespołem Retta. Rodzice apelują o pomoc. "Nie mamy czasu"
- W tym miejscu bezdomne psy znalazły bezpieczeństwo i szansę na lepszą przyszłość. "Przeżyły najgorszą szkołę życia"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News