Powodem jest napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie.
Oto aktualizacja obostrzeń.
Siła tej kobiety jest nie do opisania. Zena - pomaga innym, jest pierwszą ochotniczą strażaczką w Libanie, dowodziła pierwszą kobiecą załogą strażacką, a teraz po eksplozjach jakie miały miejsce w Bejrucie przyjechała do Polski. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym, jak przetrwała dwie eksplozje, w jaki sposób pomagała, jak otrząsnęła się po tych tragediach. Jak to się stało, że zostawiła rodzinę, chłopaka i wyjechała z kraju?
Kuchnia libańska to połączenie kulinarnych tradycji arabskich, silnych wpływów Turcji oraz krajów środkowoafrykańskich. Każda libańska restauracja serwuje dania stanowiące wachlarz smaków, kolorów i wspaniałych zapachów. Czym charakteryzują się tradycyjne dania tego niewielkiego kraju?
Bejrut to stolica Libanu, która leży nad Morzem Śródziemnym. Wojny toczące się w państwie sprawiły, że musiał on wielokrotnie wstawać z kolan i odbudowywać się. Dziś Bejrut może się pochwalić wieloma nowymi i odnowionymi zabytkami oraz muzeami.
Joanna Woronecka została powołana na stanowisko specjalnego koordynatora ONZ ds. Libanu. O takim zamiarze Radę Bezpieczeństwa poinformował sekretarz generalny ONZ António Guterres. Polska dyplomatka zastąpi Słowaka Jana Kubisa.
W programie "Kobieta na krańcu świata" od lat Martyna Wojciechowska przedstawia niezwykłe historie kobiet na całej Ziemi. W premierowym odcinku przybliżyła postać Zeny Bou Chahine, która została w Libanie pierwszą strażaczką-ochotniczką. W studiu opowiedziała nam o sytuacji w Bejrucie oraz zwróciła się z apelem do Polek.
Liban to kraj bezpośrednio sąsiadujący z Syrią. Po wybuchu wojny najbiedniejsi Syryjczycy zaczęli masowo emigrować do sąsiedniego kraju. W tym momencie stanowią 1/4 populacji Libanu. W Dzień Dobry TVN lek. med. Paweł Szczuciński i dziennikarz Piotr Żyłka, którzy niedawno wrócili do kraju, opowiedzieli o tym, jak wygląda życie uchodźców. Jak działa Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej?
Choć Liban leży w regionie Bliskiego Wschodu, nie jest zdominowany przez radykalnych wyznawców Islamu. To kraj, gdzie kultura arabska miesza się z kulturą śródziemnomorską. Wiele mówi się o niezwykłej architekturze Bejrutu, unikalnej kuchni oraz niezwykłej gościnności. Jak wygląda życie codzienne mieszkańców stolicy kraju? Sprawdziliśmy to.
w Libanie od wybuchu konfliktu w 2011 przybywa ponad milion Syryjczyków. W wyniku wojny Syryjczycy tracą nie tylko rodziny i domy, ale też zdrowie. W Syrii system opieki zdrowotnej był nieodpłatny. W Libanie za wszystko trzeba płacić. Uchodźcy żyją w bardzo ciężkich warunkach, co powoduje problemy z higieną i zdrowiem. Obniżoną odporność mają szczególnie dzieci. W 2014 roku polskie centrum pomocy międzynarodowej wraz z lokalnym partnerem otworzyło klinikę, w której uchodźcy mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy lekarza i dostać darmowe leki. Z jakimi przypadłościami zgłaszają się do lekarzy syryjscy uchodźcy? Z pomocy jakich specjalistów mogą skorzystać chorzy? I z jakimi problemami musi mierzyć się sama klinika? Jak można im pomóc?
Liban, to kraj kontrastów i sprzeczności. Od wybuchu konfliktu w 2011 roku w Libanie skryło się ponad milion Syryjczyków. Zazwyczaj przebywają tam nielegalnie. Organizacje humanitarne alarmują, że dzieci uchodźców, by pomóc rodzinie w utrzymaniu, muszą pracować na ulicy. Dzieci Syryjczyków są często dyskryminowane i wytykane palcami. Jak pomóc syryjskim dzieciom, by znów poczuły się ludźmi?
Mahmoud jest Libańczykiem, który jakiś czas temu przyjechał do Polski. Dlaczego uciekł ze swojej ojczyzny? Czy udało mu się dostosować do warunków i obyczajów panujących w naszym kraju? Czy nasi rodacy wyciągnęli do niego pomocną dłoń, kiedy jej potrzebował? Czy jest w Polsce szczęśliwy? Z Mahmoudem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.
Żyją w nieocieplanym garażu i to tam, za kilka miesięcy na świat przyjdzie ich dziecko. Uchodźcy syryjscy znaleźli w Libanie schronienie po tym, jak musieli uciekać ze swojej wioski w obawie przed bombardowaniem. Zobacz, jak wygląda teraz życie Anisa oraz jego żony i jakie są ich marzenia.
Razem z Samar Khanafer, uczestniczką 3. edycji programu "MasterChef", jedziemy na wycieczkę do Libanu. W kuchni Dzień Dobry TVN Samar przygotowała orientalne potrawy, których nauczyła ją jej libańska babcia. Skorzystajcie z przepisów na: shawarmę (szałarmę) z baraniny, kurczaka, falafel, hymmus, koftę i tabbouleh! Nie jedliście jeszcze takich przysmaków. Ile trzeba moczyć ciecierzycę? Jak myślicie, jaka potrawa jest najpopularniejsza w Polsce? Jak nazywają się ludzie, którzy lubią hummus?
Szycia butów uczył się od najlepszych. W jego rodzinie buty szyje się od pokoleń. W 2012 roku Diran otworzył swoją pracownię w Warszawie. Czy przekona Polaków do butów szytych ma miarę? W studiu Dzień Dobry TVN szewc z Libanu Diran Anouchikian opowiedział, jak Warszawa przystaje do największych stolic Europy. Dlaczego na odbiorów swoich butów wybrał właśnie Polaków?