Kuchnia libańska to połączenie kulinarnych tradycji arabskich, silnych wpływów Turcji oraz krajów środkowoafrykańskich. Każda libańska restauracja serwuje dania stanowiące wachlarz smaków, kolorów i wspaniałych zapachów. Czym charakteryzują się tradycyjne dania tego niewielkiego kraju?
To fascynujące, jak różnorodny może być tak niewielki kraj, jak Liban. Może on poszczycić się nie tylko dostępem do morza, ale i wysokimi pasmami górskimi. Spotkamy tam zarówno ciągnące się w nieskończoność puste stepy, jak i bujne lasy cedrowe. Jedną połowę społeczeństwa stanowią chrześcijanie, a drugą muzułmanie. Co więcej, kraj leży na granicy dwóch kontynentów: Azji i Afryki. Ta różnorodność państwa ma niemały wpływ na tradycje kulinarne Libańczyków. Kuchnia libańska jest niezwykle zróżnicowana, barwna i oryginalna. Składają się na nią aromatyczne przyprawy arabskie, uwielbiane przez Afrykanów rośliny strączkowe oraz charakterystyczne dla Bliskiego Wschodu ryby i owoce morza. Przepisy kuchni libańskiej są nie tylko smaczne, ale i zdrowe.
Kofta libańska i inne dania mięsne – z czego słynie Liban
Listę najsmaczniejszych przepisów kuchni libańskiej rozpoczynać powinna tradycyjna kofta, czyli rodzaj arabskich szaszłyków. Choć kofta libańska i przepisy na nią mają wiele odsłon, zawsze łączy je wspólny mianownik – wysokiej jakości wołowe mięso mielone. Najczęściej łączy się je z posiekaną cebulą dymką, pietruszką i kolendrą. Następnie doprawia typowymi dla kuchni arabskiej przyprawami: kuminem i mieloną papryką oraz solą i pieprzem. Całość formuje się w podłużne walce, które następnie nabija się na drewniane patyczki od szaszłyków i grilluje. Koftę libańską podawać można wraz z pikantnym dipem pomidorowym, na sałacie i w towarzystwie kuskusu lub z chlebkiem typu pita. Właśnie to danie stało się symbolem tradycji kulinarnych Libanu, serwowaną niemal w każdej restauracji libańskiej. Innym popularnym wśród Libańczyków daniem mięsnym jest tzw. Kibbeh nayi , czyli tatar z surowego mięsa jagnięcego. W odróżnieniu od tatara, który znamy z polskiej kuchni, odmiana libańska podawana jest z kaszą i orzeszkami ziemnymi, a całość obficie polana oliwą z oliwek. Kuchnia libańska obfituje w potrawy, w których główną rolę odgrywa baranina, jagnięcina lub wołowina.
Zobacz wideo: Kucharze od zadań specjalnych
Jarskie przepisy kulinarne czyli kuchnia libańska w zielonej odsłonie
Dania jarskie to ważna część tradycji kulinarnych Libańczyków. Dzieje się tak nie tylko z powodów finansowych czy zdrowotnych, ale i religijnych. Społeczeństwo libańskie należy do jednych z bardziej religijnych krajów na świecie. Pobożni muzułmanie rezygnują z mięsa na czas Ramadanu, a chrześcijanie poszczą przed Wielkanocą. Mimo światowej sławy kofty z wołowiny i tatru z jagnięciny, libańska kuchnia to istny raj dla wegetarian. Podstawą każdej narodowej potrawy Libańczyków są różnorodne warzywa i rośliny strączkowe. Najczęściej spotykane są pomidory, zielona i czerwona papryka, bakłażan, cukinia, cebula i czosnek oraz różne odmiany fasoli, ciecierzycy i soczewicy. W tradycyjnej kuchni libańskiej znajdziemy wiele potraw, stanowiące kwintesencję kuchni arabskiej – falafle (czyli kotleciki z ciecierzycy), hummus (pasta z ciecierzycy i oliwy z oliwek) czy jebra (faszerowane liście winogron). Libańczycy zajadają się w różnych rodzajach kasz. Popularnymi są zwłaszcza bulgur, kuskus i kasza perłowa, które podają w akompaniamencie gęstych warzywnych sosów. Na libańskich stołach często goszczą również marynowane warzywa (zwłaszcza kapusta i biała rzodkiew), które smakiem przypominają kiszone ogórki. To jednak nie wszystko czym może zaskoczyć nas Liban. Kuchnia libańska bogata jest bowiem w składnik, który w Polsce kojarzy się jedynie z parzeniem herbaty czy też przygotowywaniem drinków alkoholowych – miętę. Dodaje się ją dosłownie wszędzie: do sałatek, kaszy i dań mięsnych.
Kawa po libańsku – smak Bliskiego Wschodu
Amerykanie piją latte z bitą śmietaną, Włosi małe espresso, a Libańczycy tradycyjną kawę po libańsku. Jest ona nie tylko napojem, ale i symbolem gościnności, a jej przygotowanie istną uroczystością. Kawa libańska przyrządzana jest ona ze świeżo prażonych zielonych ziaren kawy. Umieszcza się je w żeliwnym garnuszku, a następnie praży na otwartym ogniu. Po uprażeniu i zmieleniu w moździerzu, ziarna przesypuje się do miedzianego dzbanuszka, który następnie zalewa się wodą i stawia na ogniu. Po zaparzeniu kawę przelewa się do dzbanuszka mniejszych rozmiarów, a następnie do małych filiżanek. Kawa po libańsku jest mocna i o bardzo charakterystycznym, cierpkim smaku.
Zobacz także:
- Kutia, świąteczny makowiec, śląska makówka. Niezawodne przepisy Sebastiana Olmy
- Ciasto Balladyna - prosty przepis na pyszny deser
- Mikołaj Rey z wizytą we francuskim Grasse. "To jest naprawdę coś wspaniałego"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Ivannag82/Getty Images