Ten kraj zaostrza zakaz wyprowadzania psów na ulice. "Formy cichego buntu"

Zakaz wyprowadzania psów na ulice
Zakaz wyprowadzania psów na ulice
Źródło: MoMo Productions/Getty Images
Władze jednego z państwa rozszerzają zakaz spacerów z psami na kolejne miasta. Tłumaczą to troską o porządek publiczny i zdrowie mieszkańców. Gdzie trzeba przestrzegać takich restrykcji?
Kluczowe fakty:
  • Iran rozszerzył zakaz wyprowadzania psów na minimum 18 miast.
  • Przemieszczanie się z psem samochodem również zostało zabronione.
  • Posiadanie psa jest w Iranie traktowane jako wpływ kultury zachodniej i akt nieposłuszeństwa wobec reżimu.

Rozszerzenie zakazu na kolejne miasta

W ostatnim tygodniu władze irańskie rozszerzyły obowiązujący od 2019 roku zakaz wyprowadzania psów w Teheranie na co najmniej 18 kolejnych miast – w tym Isfahan, Kerman oraz Ilam. Jak podkreślają urzędnicy, nowe przepisy mają na celu ochronę zdrowia publicznego oraz zachowanie porządku. Zgodnie z doniesieniami lokalnych mediów, w mieście Ilam zapowiedziano "działania prawne" wobec osób, które złamią nowe regulacje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

DD_20240521_Iran_REP
Czy katastrofa w Iranie wpłynie na Europę?
Źródło: Dzień Dobry TVN

– Wyprowadzanie psów zagraża zdrowiu publicznemu, pokojowi społecznemu i komfortowi obywateli – powiedział Abbas Nadżafi, prokurator z zachodniego miasta Hamadan, cytowany przez państwową gazetę "Iran"

W przeszłości egzekwowanie podobnych zakazów było nieskuteczne, a wielu właścicieli nadal wyprowadza psy w Teheranie, często w mniej uczęszczanych miejscach lub nocą, by uniknąć kontroli. Chociaż w Iranie nie istnieje ogólnokrajowe prawo zabraniające posiadania psów, lokalne zakazy są wprowadzane przez prokuratorów i egzekwowane przez policję.

Posiadanie psa jako forma cichego oporu

Od czasu rewolucji islamskiej w 1979 roku psy są przez irańskie władze postrzegane jako "nieczyste" i symbol obcej, zachodniej kultury. Religijni przywódcy, w tym Najwyższy Przywódca Ali Chamenei, określają posiadanie psów – poza wyjątkami jak pasterstwo, polowania czy ochrona – jako "naganne". W 2021 roku aż 75 posłów nazwało posiadanie psów "destrukcyjnym problemem społecznym", który rzekomo zagraża tradycyjnemu stylowi życia Irańczyków.

Mimo zakazów liczba właścicieli psów rośnie – zwłaszcza wśród młodego pokolenia, które coraz częściej traktuje czworonogi jako element stylu życia i sposób wyrażania niezależności.

– Posiadanie psa, łamanie obowiązku noszenia hidżabu, udział w nielegalnych imprezach czy picie alkoholu to formy cichego buntu wobec irańskiego reżimu – twierdzą krytycy polityki władz.

Zobacz także:

Wypełnij ankietę dla dziendobry.tvn.pl
Wypełnij ankietę dla dziendobry.tvn.pl
podziel się:

Pozostałe wiadomości