28 kwietnia psy ratownicze obchodzą swoje międzynarodowe święto. Z tej okazji w Dzień Dobry TVN spotkaliśmy się z przywódczyniami tych mądrych czworonogów. Widzowie dowiedzieli się, jak te wyjątkowe zwierzęta pomagają w ratowaniu ludzkich żyć.
Niezwykły psi węch
Psy ratownicze pełnią nieocenioną funkcję przy wielu czynnościach, dzięki którym można uratować ludzkie życie. Co więcej, zwierzęta te są w stanie zastąpić pracę aż 150 osób.
- Nosy psów są niezwykle czułe. Psy są w stanie wyczuć więcej cząstek zapachowych niż człowiek. Pies z dużej odległości jest w stanie wyczuć nawet mikro zapachy. Dlatego wykorzystuje się je także do pracy ratowniczej - powiedziała Agnieszka Pieprzowska, przywódczyni psów ratowniczych.
- My wykorzystujemy w poznawaniu świata głównie wzrok, a psy węch. Jeśli nie pozwolimy mu się obwąchać, to tak jakbyśmy się nie przywitali na imprezie. Są w stanie rozpoznać, w jakim jesteśmy nastroju, czy gdzie byliśmy - dodała Małgorzata Woźniak, przywódczyni psów ratowniczych.
Psy ratownicze - które mogą nimi zostać?
Okazuje się, że każdy odpowiednio wyszkolony pies, ale i taki, który wykazuje potrzebne predyspozycje, może zostać małym ratownikiem. Po czym poznamy, że czworonóg nadaje się do pomocy człowiekowi?
- Szkolenie zaczynamy od szczeniaka. Te psy muszą być socjalne, muszą kochać człowieka. W każdym jego stanie - upojenia, zadowolenia itd. Muszą lubić zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Czasami trudno je powstrzymać, żeby się do kogoś nie przytulały - tłumaczyła Małgorzata Woźniak.
- Wszystkie rasy mogą zostać ratownicze, nawet kundelki. Ale głównie są to border collie czy owczarki niemieckie - wymieniała Agnieszka Pieprzowska.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jedyne takie 3 psy w Europie. Zwierzaki mieszkają w Polsce. "Ustawiają swoje ciało bokiem"
- "Pierwsza transfuzja może być zrobiona w ciemno". Jakie warunki muszą spełniać dawcy psiej krwi?
- Czy można znaleźć wspólny język ze swoim pupilem? "Mój entuzjazm go nakręca"
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: Aleksandra Rogowska-Lichnerowicz