Czworonożni terapeuci na lotnisku
Lotniska to zatłoczone miejsca, w których często towarzyszą nam nerwy oraz stres. Przejęci podróżą często ulegamy silnym emocjom. Lotnisko w Krakowie wyszło naprzeciw potrzebom podróżujących i zatrudniło wyjątkową grupę wsparcia, która nie tylko potrafi dodać otuchy, ale i przytuli oraz pomacha ogonem. Należą do niej trzy terapeutyczne psy, które są towarzyskie i posłuszne, a także potrafią wyczuć, jakie emocje towarzyszą pasażerom.
- Są to jedyne psy w Europie kontynentalnej, by umilać pasażerom czas przed lotem - tłumaczyła ich opiekunka Katarzyna Harmata.
Towarzystwo czworonogów cieszy nie tylko zdenerwowanych pasażerów, którzy mogą je pogłaskać lub przytulić, ale i są ulubionymi kompanami innych pracowników lotniska.
- Psy podchodzą do pasażerów i nagle widzimy że wszyscy są rozluźnieni i wszyscy się uśmiechają. Na pewno przed lotem jest to bardzo potrzebne – dodała Natalia Vince, rzeczniczka prasowa lotniska Kraków Airport.
Psie wsparcie na lotnisku
Grupa trzech psów oraz ich trenerka uwielbiają swoją pracę na lotnisku. Jak mówi Katarzyna Harmata, pasażerowie z reguły są zaskoczeni ich obecnością w Balicach, jednak chętnie korzystają z terapeutycznego wsparcia. Gdy jednak pojawi się podróżny, który boi się zwierząt, nikt nie wymusza interakcji – psia ekipa zawsze pozostaje na smyczy.
- Ludzie reagują na nas różnie. [...] Od euforii i ogromnej radości po wzruszenie. […] Jako jedyne psy wsparcia emocjonalnego na całym świecie wyszukują osób o podwyższonym poziomie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Są w stanie je zlokalizować, wyszukują, podchodzą do nich, ustawiają swoje ciało bokiem i dają się głaskać – dodała trenerka terapeutycznych czworonogów.
Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Gdzie można w Polsce plażować z psem? Oto lista miejsc
- Piszczą i przebierają łapkami. Czy nasze psy mają sny?
- Jak odczytywać zwierzęcą mowę ciała? "Merdający ogon bardzo często jest sygnałem dystansującym"
Autor: Zofia Wierzcholska
Reporter: Izolda Sanetra
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN