O czym śni pies?
Opiekunowie czworonogów wielokrotnie dopatrują się w pupilach zachowań, które wydają się nad wyraz ludzkie. Najlepszym tego przykładem jest obserwacja psa podczas snu – zwierzęta często w trakcie odpoczynku wiercą się i wydają dźwięki, co inspiruje badaczy do postawienia pytania, czy psy faktycznie śnią tak jak ludzie?
Badania Instytuty Technologii w Massachusetts wykazały, że trenowane przez naukowców gryzonie w trakcie odpoczynku przeżywają to, czego doświadczyły w trakcie dnia. Z kolei profesor Stanley Coren, badacz neuropsychologii, który od lat bada inteligencję psów, nie ma wątpliwości co do ich możliwości mentalnych. Autor książki "Czy psy śnią?" twierdzi, że nasi pupile, tak jak pozostałe ssaki, mają marzenia senne. Istnieje większa szansa, że zwierzęta, które są przywiązane do swojego właściciela, będą śnić o opiekunie niż o innych zwierzętach z powodu oksytocyny, "hormonu miłości", który wydzielany jest w mózgu psa podczas kontaktu z człowiekiem.
Struktura snu psa
Według badaczy psy mają podobny cykl snu do ludzi, który składa się z fazy snu wolnofalowego (NREM), gdy mózg odpoczywa oraz fazy szybkich ruchów gałek ocznych (REM), podczas której psy mogą mieć sny, piszczeć i poruszać łapami.
U psów małych ras (np. jamników i pinczerów) obserwuje się krótkie, 10-minutowe cykle fazy REM. Zaś u tych większych, takich jak labrador czy owczarek niemiecki, sny mogą pojawiać się co 90 minut.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pies i maluchy dały czadu w studiu Dzień Dobry TVN. Musiała pomóc Dorota Wellman
- Jest najcięższym psem w Czechach. Jak wygląda opieka nad zwierzakiem, który waży blisko 124 kg?
- Prowadząca Dzień Dobry TVN pochwaliła się nowym członkiem rodziny. "Jestem Erwin"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: vibez.pl
Źródło zdjęcia głównego: Anita Kot/Getty Images