Czy znasz najbrzydszego psa świata? To ta rasa zdobywa to miano, chociaż ma swoich wiernych fanów

Grzywacz chiński
Czy znasz najbrzydszego psa świata? To ta rasa zdobywa to miano, chociaż ma swoich wiernych fanów
Źródło: MICHAEL LOFENFELD Photography/Getty Images
Grzywacz chiński to jedna z najstarszych ras psów. Wśród rasy wyróżnia się dwie odmiany – przedstawiciele jednej z nich są całkowicie pozbawieni owłosienia, drugiej z kolei wyróżniają się gęstą i długą sierścią. Poznaj charakter psów i dowiedz się, jak prawidłowo o nie zadbać.

Grzywacz chiński to drobny pies, który idealnie sprawdzi się jako pupil rodziny. Zainteresowanie rasą stale rośnie, zwłaszcza w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. W Chinach, które uznawane są za ojczyznę grzywaczy, nie spotyka się natomiast zbyt wielu przedstawicieli. Zobacz, na czym polegają różnice między odmianami chińskich grzywaczy – powderpuff oraz nagimi psami.

Chiński grzywacz – jak wygląda pies?

Chiński grzywacz to jedna z najbardziej nietypowych ras, wyróżniająca się oryginalnym wyglądem. Jej przedstawiciele zwracają na siebie uwagę otoczenia, dlatego właściciele powinni być przygotowani na ciekawskie spojrzenia i pytania o pupila.

Wśród odmian grzywaczy chińskich spotyka się:

 • grzywacza chińskiego nagiego, którego ciało, jak wskazuje nazwa, jest praktycznie pozbawione sierści, a większe fragmenty owłosienia pojawiają się wyłącznie na głowie, ogonie oraz kończynach;
  • grzywacza chińskiego powderpuff, którego ciało w całości pokryte jest gęstą, puszystą i długą sierścią.

   Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

   Wszystko o psach

   Źródło: Dzień Dobry TVN
   Jak budować relację między psem a dzieckiem?
   Jak budować relację między psem a dzieckiem?
   Gdy pies jest żarłokiem
   Gdy pies jest żarłokiem
   Jak rozmawiać z psem – fiksacja na jedzenie
   Jak rozmawiać z psem – fiksacja na jedzenie
   Psi seniorzy w schroniskach - napisy
   Psi seniorzy w schroniskach - napisy
   Kilogramy skracają życie. Co trzeci pies w Polsce ma nadwagę
   Kilogramy skracają życie. Co trzeci pies w Polsce ma nadwagę
   Sposoby na wyciszenia psa
   Sposoby na wyciszenia psa
   Jak rozmawiać z psem – ataki niekontrolowanej złości
   Jak rozmawiać z psem – ataki niekontrolowanej złości
   Duży pies to dużo miłości (napisy)
   Duży pies to dużo miłości (napisy)
   To się nazywa psijaźń
   To się nazywa psijaźń
   Jak zadbać o sierść pupila?
   Jak zadbać o sierść pupila?
   Jak rozmawiać z psem - gdy pies sika w domu
   Jak rozmawiać z psem - gdy pies sika w domu
   Co zrobić, gdy pies załatwia się w domu?
   Co zrobić, gdy pies załatwia się w domu?
   Jak rozmawiać z psem - gdy pies sika w domu (napisy)
   Jak rozmawiać z psem - gdy pies sika w domu (napisy)
   Pies szczeka i skacze – co robić?
   Pies szczeka i skacze – co robić?
   Jak rozmawiać z psem - uciążliwe szczekanie
   Jak rozmawiać z psem - uciążliwe szczekanie
   Bohaterowie na czterech łapach - napisy
   Bohaterowie na czterech łapach - napisy
   Savoir-vivre dla właścicieli psów
   Savoir-vivre dla właścicieli psów
   Jak rozmawiać z psem – jak oswoić lęk? (napisy)
   Jak rozmawiać z psem – jak oswoić lęk? (napisy)
   Kto kogo udomowił? Człowiek psa czy pies człowieka?
   Kto kogo udomowił? Człowiek psa czy pies człowieka?

   Oba typy grzywaczy chińskich charakteryzują się dość drobną budową, zdarzają się jednak psy o nieco grubszych kościach i krępej figurze. W większości przypadków są to zwierzęta delikatne i małe. Wśród obu odmian spotyka się różne kolory umaszczenia, najbardziej pożądane jest umaszczenie białe lub beżowe.

   Szata może być jedno- lub wielokolorowa. Dla grzywaczy chińskich charakterystyczne są: duże, stojące uszy (w przypadku odmiany powderpuff dopuszcza się także uszy wiszące), bardzo ciemne oczy, noszony w górze ogon oraz proste kończyny.

   Jaki charakter ma grzywacz chiński?

   Grzywacz chiński jest psem o łagodnym i zrównoważonym usposobieniu. Jest jednak dość nieufny i zdystansowany, zwłaszcza wobec obcych. Z kolei do członków rodziny i właściciela przywiązuje się wyjątkowo szybko, uwielbia wspólne zabawy i spędzanie czasu. Do dzieci odnosi się z troską i cierpliwością, nadaje się na psa rodzinnego. Chińskie grzywacze szybko się uczą i są posłuszne, wymagają jednak szkolenia w tym zakresie, dlatego właściciel nie powinien pobłażać swojemu pupilowi.

   Grzywacz chiński – pielęgnacja i żywienie psa

   Prawidłowe żywienie psa polega na odpowiednim doborze karmy oraz jej poprawnym porcjowaniu. Chińskie grzywacze mimo drobnej budowy i niewielkiego wzrostu mają naprawdę spory apetyt i chętnie próbują wszystkiego, co znajdzie się w ich misce. W związku z tym zalecane jest częstsze karmienie, ale dzielenie pokarmu na mniejsze porcje. W okresie zimowym w większości przypadków dopuszcza się zwiększenie dostarczanej kaloryczności.

   Odpowiednie żywienie ma duży wpływ na długość życia zwierząt i ich stan zdrowia. Grzywacze chińskie to rasa z reguły dość zdrowa, ciesząca się wysoką odpornością na choroby. W przypadku bezwłosych psów jednak dość często odnotowuje się problemy z uzębieniem, które mogą dotyczyć zarówno osłabienia dziąseł, jak i przedwczesnej, nagłej utraty zębów. Za wszystko odpowiedzialny jest ten sam gen, który sprawia, że ciało pozbawione jest sierści.

   Naga odmiana grzywacza chińskiego wymaga regularnego szczotkowania grzywy oraz ogona. W okresie letnim zaleca się stosowanie na bezwłose miejsca na ciele kremu z filtrem, co zapobiega oparzeniom słonecznym, na które narażone są zwierzęta. Jeśli zimą grzywacz chiński bezwłosy spędza dużo czasu na dworze, warto zadbać o dodatkową ochronę przed mroźnym powietrzem – nagie ciało znacznie szybciej się schładza.

   Grzywacz chiński powderpuff w zakresie pielęgnacji wymaga jedynie częstego szczotkowania. Długa sierść dość łatwo się plącze, dlatego posiadając zwierzaka tej rasy, warto wyczesywać go przynajmniej 2 razy w tygodniu. Niektórzy właściciele regularnie udają się do psich fryzjerów, dbających o odpowiedni wygląd sierści czworonogów. Od czasu do czasu zaleca się również kąpiele grzywaczy chińskich.

   Ile kosztuje grzywacz chiński?

   Wielbiciele psów powinni przygotować się na spory wydatek. Zakup jednego szczeniaka to zazwyczaj koszt kilku tysięcy złotych. Średnia cena za grzywacza chińskiego z oficjalnie zarejestrowanej hodowli, uznawanej przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, wynosi około 5000–7000 złotych. W zależności od wieku, płci oraz miejsca, z którego pochodzą przedstawiciele rasy, cena może się znacznie różnić.

   Przed podjęciem decyzji o adopcji chińskiego grzywacza warto wziąć pod uwagę wydatki związane z utrzymaniem psa. Poza podstawowymi, takimi jak zakup karmy oraz wizyty u lekarza, nie można zapominać o preparatach i przyrządach potrzebnych do pielęgnacji sierści (u odmian owłosionych) oraz skóry (u psów bezwłosych).

   Zobacz także:

   Autor: Adrian Adamczyk

   Źródło zdjęcia głównego: MICHAEL LOFENFELD Photography/Getty Images

   podziel się:

   Pozostałe wiadomości

   Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
   Materiał promocyjny

   Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

   Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
   Materiał promocyjny

   Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?