"Pierwsza transfuzja może być zrobiona w ciemno". Jakie warunki muszą spełniać dawcy psiej krwi?

Autor:
Michalina
Kobla
Psia krew na wagę złota
Psia krew na wagę złota Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Honorowymi dawcami krwi mogą zostać nie tylko ludzie, ale i psy. Zdarza się bowiem, że transfuzji potrzebuje także czworonóg. Jak wówczas wygląda procedura? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały lekarz weterynarii Donata Szwast-Baczyńska oraz hodowczyni czarnych terierów Agnieszka Mrozińska. W studiu obecni byli też Holly i Duduś, honorowi krwiodawcy.

Banki psiej krwi

Psia krew znacząco różni się od ludzkiej. Jak wygląda procedura pobierania jej do transfuzji? - Psy w przeciwieństwie do ludzi nie mają przeciwciał tak naturalnie występujących. Więc pierwsza transfuzja u psa może być zrobiona w ciemno, bez znajomości grupy krwi. Choć oczywiście dobrą praktyką jest oznaczanie grup krwi, wszyscy nasi dawcy mają oznaczone grupy krwi - powiedziała lekarka weterynarii Donata Szwast-Baczyńska z Weterynaryjnego Banku Krwi im. Milusia.

Nie każdy pies, tak jak i człowiek, może zostać dawcą. Jakie warunki stawiają banki krwi? - Pies musi mieć co najmniej 26 kg, być w odpowiednim wieku, mieć szczepienia obowiązujące i być zdrowy - powiedziała Agnieszka Mrozińska.

Honorowi psi dawcy krwi

W jakich przypadkach psy potrzebują transfuzji krwi? - Przy chorobach nowotworowych, którym towarzyszy utrata krwinek czerwonych, operacje, krwotoki, jeśli są wypadki komunikacyjne, różnego rodzaju niedokrwistości, tutaj sztandarową chorobą jest babeszjoza - powiedziała weterynarz.

A co zamiast czekolady psy otrzymują po oddaniu krwi? - Dostają karmę, dostają taką piękną chustę, dzięki czemu mogą się potem zareklamować, jako psy ratujące życie - mówiła Donata Szwast-Baczyńska, zerkając na ubranego w chustę Holly'ego.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Michalina Kobla

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości