Jak sypiają opiekunowie kotów i psów? Naukowcy nie mają dla nich dobrych wiadomości

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN Meteo
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?Dzień Dobry TVN
wideo 2/33

Według badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców, właściciele zwierząt mogą mieć większe problemy ze snem, niż osoby, które ich nie posiadają. Znacznie częściej miewają oni, np. problemy z zasypianiem. Czy to oznacza, że mają one negatywny wpływ na nasze zdrowie?

Jakość snu właścicieli zwierząt domowych

Posiadanie zwierząt domowych to nie tylko przyjemności, ale również obowiązki, a czasem także problemy różnego rodzaju, jak np. ze spokojnym odpoczynkiem. Jak wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z Lincoln Memorial University opublikowanego na łamach czasopisma Human-Animal Interactions - właściciele zwierzaków zazwyczaj śpią gorzej niż osoby, które nie posiadają pupila.

Badanie przeprowadzono na grupie 5 tysięcy osób, a do analizy użyto danych z lat 2005-2006. Tym, co interesowało naukowców, były takie czynniki, jak budzenie się w nocy, szarpnięcia mięśni oraz chrapanie. Dodatkowo brano również objawy związane z jakością snu, jak krótki czas snu, problemy z zasypianiem oraz uczucie senności. W badaniu wyeliminowano inne okoliczności, które mogłyby wpływać na słabą jakość snu.

Wyniki badania nad jakością snu właścicieli psów i kotów

Jak podała główna autorka badania - Lauren Wisnieski, analiza statystyczna wykazała, że posiadanie psa związane jest z większym niż zwykle ryzykiem wystąpienia zaburzeń snu i kłopotów z zasypianiem. Z kolei posiadacze kotów częściej skarżyli się na szarpnięcia mięśni. Z badania nie wynikało jednak to, czy zwierzę sypiało z właścicielem w jednym łóżku lub pomieszczeniu, czy może po prostu pod jednym dachem.

- Wcześniejsze badania dotyczące związku między posiadaniem zwierząt domowych a jakością snu dały różne wyniki - tłumaczyła. - Z jednej strony psy i koty poprawiają jakość snu właściciela poprzez wsparcie, jakie oferują. Ich towarzystwo może zmniejszać lęk i stres. Z drugiej strony zwierzęta domowe mogą zakłócać sen swoich właścicieli.

Więź człowieka ze zwierzęciem

Jak tłumaczy autorka badania - nie udało się jednak ustalić, na czym polega związek między gorszą jakością snu a posiadaniem zwierząt domowych.

- Na przykład będzie można zaoferować właścicielom rozwiązania, które pomogą wyeliminować problemy ze snem, w tym ograniczenie dostępu zwierzaka do sypialni w nocy - dodała Lauren Wisnieski.

W badaniu podkreślono jednak, że pomimo niższej jakości snu, odpoczynek u boku pupila ma również wiele pozytywnych aspektów. - W przyszłości chcielibyśmy zbadać tę więź między człowiekiem a zwierzęciem i zrozumieć, jak jej siła wpływa na jakość snu - podsumowała ekspertka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Steven Puetzer/Getty Images