Czym właściwie jest bezdech senny? Skąd się bierze i jak można go leczyć?
Bezsenność to problemem, z którym zmaga się aż 34 proc. z nas. Badacze są zdania, że zaburzenia snu u wielu osób, to pokłosie wybuchu pandemii COVID-19. W jaki sposób pojawienie się koronawirusa SARS-CoV-2 wpłynęła na jakość naszego snu?
Zabawne i przerażające skutki lunatykowania.
Szacuje się, że paraliżu sennego doświadcza ok. 25 proc. z nas. Mimo że jest zjawiskiem fizjologicznym i po części ma nas chronić, to u wielu osób budzi przerażenie. Skąd się bierze? Jak można sobie z nim poradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Patrycja Ściślewska, neurobiolożka z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Sebastian Czajewski, który doświadczył paraliżu sennego.
Według danych Instytutu Psychiatrii i Neurologii (IPIN) w Polsce narkolepsję ma zdiagnozowaną zaledwie kilkanaście osób. Jednak zdaniem ekspertów chorych jest znacznie więcej. Co to za choroba? Czy możną ją wyleczyć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli lek. Agnieszka Pukaluk-Lewinska, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Narkoleptycznego oraz dr n. med. Michał Skalski, psychiatra, specjalista zaburzeń snu.
Według badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców, właściciele zwierząt mogą mieć większe problemy ze snem, niż osoby, które ich nie posiadają.
"Chronotyp to jest sposób, w jaki nasz rytm dobowy przekłada się na naszą aktywność i funkcjonowanie w ciągu dnia"
Sen ma fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania niemal całego organizmu. Są jednak choroby, które mogą powodować lęk przed snem, a tym samym zagrażać życiu i zdrowiu. Co wywołuje strach przed zaśnięciem? Czym jest somnifobia i jakie mogą być jej konsekwencje?
"Sen to najlepsza pigułka, której szukamy na odporność".
Ekspert rozwiewa wątpliwości.
Czy rodzice powinni budzić swoje nastoletnie dzieci, kiedy te chcą spać do południa? Wielu rodziców boryka się z tym dylematem. Dr Michał Skalski, specjalista od zaburzeń snu, ma swoje zdanie na ten temat.
Żyjemy w czasach ciągłego pośpiechu. Przez wielu sen uważany jest za stratę cennego czasu, dlatego świadomie skracają oni swój odpoczynek lub rezygnują
Naukowcy z Uniwersytetu Columbia przeanalizowali wpisy Donalda Trumpa na Twitterze. Chcieli na tej podstawie ustalić, czy amerykański prezydent cierpi na zaburzenia snu. Wyniki tych badań omówił w naszym programie Mateusz Majchrzak, ekspert snu. Wyjaśnił również, jak sprawdzić, o której godzinie nasz mózg funkcjonuje najlepiej.
Masz problemy ze snem? Porozmawiaj o tym z ekspertem. Dr Maja Herman odpowiada na pytania widzów Dzień Dobry TVN.
Permanentny brak snu negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Stany emocjonalne stale niewysypiającego się człowieka przypominają stany osoby będącej pod wpływem alkoholu lub kogoś, kto poddawany jest chemioterapii. Brak snu może też prowadzić do otyłości. Jak jeszcze niewyspanie wpływa na organizm człowieka? Ile należy spać, aby się wyspać? Dlaczego osoby starsze sypiają mniej? O tym w Dzień Dobry TVN mówił specjalista od zaburzeń snu dr Michał Skalski. Zobaczcie, co robi Marcin Prokop, kiedy jest permanentnie niewyspany. To może Was zszokować. Czy dla Marcina jest jeszcze ratunek? ;)
Asia studiuje i pracuje. Zdarza się jej więc "zarwać" noc. Zgodziła się wziąć udział w naszym eksperymencie. Porównaliśmy jej zachowanie po 30 godzinach bez snu z tym, jak zachowuje się wyspana. Asia wykonywała proste czynności takie jak: robienie makijażu czy ćwiczenie. Postarała się również odpowiedzieć na proste pytania. Nad eksperymentem czuwał dr n. med. Krzysztof Czarnobilski. Jak brak snu wpłynął na motorykę i koordynację ruchów oraz logiczne myślenie dziewczyny?
Coraz młodsze dzieci korzystają z telefonów komórkowych i tabletów. Niestety większość spędza z nimi za dużo czasu, co skutkuje m.in. bezsennością. O tym niepojącym zjawisku rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje ze specjalistą zaburzeń snu Michałem Skalskim i dziennikarkę Odetę Moro - mamą Soni. Na ile godzin przed snem należy odstawić tablet? Czy wakacje są dobrym momentem na detoks od technologii?
Podobno Prezydent RP Andrzej Duda jest sową, lub - jak ktoś woli - nocnym markiem. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę od zaburzeń snu dra Michała Skalskiego, aby zapytać, dlaczego ludzie dzielą się na sowy i skowronki, czy osoby pracujące w nocy są częściej zmęczone, na czym polega chronoterapia, czy rzeczywiście osoby, które wstają wcześnie są bardziej narażone na choroby i ile czasu potrzebuje organizm na zregenerowanie.
Nowojorska policja przestrzega przed trzymaniem telefonu komórkowego pod poduszką w trakcie snu, bo bateria w telefonie może wybuchnąć. O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy dr hab. inż. Marka Marcinka z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, który jest specjalistą w dziedzinie baterii i materiałów elektrodowych. A psychiatrę Michała Skalskiego zapytaliśmy o to, czy korzystanie z telefonu może mieć wpływ na zaburzenia snu?
Poranne wstawanie do szkoły dla wielu dzieci to prawdziwy koszmar. Senność, problemy z koncentracją i rozdrażnienie - tak przeważnie wygląda ich pierwsza godzina lekcyjna. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychiatrę dr. Michała Skalskiego, który wyjaśnił skąd u uczniów "syndrom pierwszej godziny lekcyjnej". Czy nasze dzieci pracują ponad swoje siły? Witold Młynarczyk - dyrektor łódzkiego gimnazjum - powiedział, dlaczego jego zdaniem przesunięcie pierwszej lekcji na późniejszą godzinę to niekoniecznie słuszne rozwiązanie, a Kuba Zdrójkowski, nastoletni uczeń zdradził nam, jak wygląda jego początek dnia w szkole. Jak długo powinny sypiać nasze dzieci?