Szacuje się, że paraliżu sennego doświadcza ok. 25 proc. z nas. Mimo że jest zjawiskiem fizjologicznym i po części ma nas chronić, to u wielu osób budzi przerażenie. Skąd się bierze? Jak można sobie z nim poradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Patrycja Ściślewska, neurobiolożka z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Sebastian Czajewski, który doświadczył paraliżu sennego.
Paraliż senny - jak może wyglądać?
Sebastian Czajewski doświadczył paraliżu sennego. Mężczyzna wyznał w Dzień Dobry TVN, że nie jest to najprzyjemniejsza sytuacja, jaka może się na przytrafić w życiu. Stanowi towarzyszyły m.in. halucynacje. - W moim przypadku, gdzieś na końcu pokoju przy drzwiach wejściowych pojawiła się postać zakapturzona, czarna, [...], był moment, w którym podniosła rękę i ta ręka nienaturalnie wydłużyła się, sięgając mojej klatki piersiowej i naciskając ją, co z sekundy na sekundę powodowało, że tracę oddech - opowiedział Sebastian Czajewski.
Nasz rozmówca dodał, że zaczął się dusić. Wyznał, że spanikował i zamknął oczy. - Po czym [...] pokój wypełnił blask i pojawiła się tam inna postać, biała, która przepędziła tę złą postać - tłumaczył. Następnie mężczyzna się przebudził i zerwał się do pozycji siedzącej, dodał, że był cały spocony.
Paraliż senny - skąd się bierze?
- Paraliż senny to jest sytuacja, w której nasza świadomość już się budzi, ale nasze ciało dalej tkwi w śnie, w konkretnie w fazie snu REM [...] cechą fazy snu REM jest właśnie atonia, czyli brak napięcia mięśniowego i to jest zupełnie normalne, to się pojawia każdej nocy, bo to ma na celu ochronić nas przed zrobieniem sobie jakiejś krzywdy jeżeli coś nam się śni. Problem pojawia się w momencie, gdy te procesy się rozsynchronizują, czyli nasza świadomość już się przebudza, ale ciało dalej jest wiotkie, bo ciało dalej tkwi w fazie snu REM - wyjaśniła Patrycja Ściślewska – neurobiolożka z Uniwersytetu Warszawskiego.
Warto dodać, że osoby, które doświadczyły paraliżu sennego, często opowiadają, że temu stanowi towarzyszyło wrażenie duszenia. Specjalistka dodała, że to uczucie może brać się stąd, że paraliż senny często pojawia się, gdy śpimy na plecach. - Jak leżymy na placach, grawitacja działa, jeśli ktoś ma takie skłonności to, coś się może tutaj zapadać, oddech może być faktycznie utrudniony, ale przez całe to otoczenie i sytuację tego przerażenia my to odbieramy, jakbyśmy się faktycznie dusili - dodała.
Czy paraliż senny wymaga leczenia? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Udar mózgu coraz częściej dotyka młodych ludzi. "Cała lewa strona mojego ciała była niewładna"
- Czy zmiana czasu może nam zaszkodzić? Lekarz nie ma wątpliwości
- Ten rak atakuje głównie mężczyzn. Na szczęście w prosty sposób można go uniknąć
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN