Za nami pełnia Księżyca. Czy wpływa ona na jakość naszego snu?

dr Michał Skalski, Miłosław Krogulska
Wpływ księżyca na nasz sen
Źródło: Dzień Dobry TVN
Badania przeprowadzone przez naukowców ze Szwecji pokazują, że za problemy ze snem może odpowiadać Księżyc. Czy faktycznie faza, w której akurat się znajduje sprawia, że nie możemy zasnąć? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. Michałem Skalskim, psychiatrą, specjalistą zajmującym się zaburzeniami snu oraz Miłosławą Krogulską, astrologiem.

Czy Księżyc wpływa na jakość naszego snu?

Wiele osób uważa, że podczas pełni Księżyca gorzej śpi lub zupełnie nie może zasnąć. Sprawie postanowili przyjrzeć się naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja). Z przeprowadzonej przez nich analizy wynika, że faktycznie poszczególne fazy Księżyca mają bezpośrednie przełożenie na jakość snu. Badacze wyliczyli, że podczas pełni sen może się skrócić nawet o 20 minut. - Od początku mojej pracy zawodowej słyszę od pacjentów, że przez pełnię Księżyca nie mogą spać. Jednak do tej pory nie było żadnych badań, które potwierdziłyby te słowa - mówił dr n. med. Michał Skalski, psychiatra, specjalista zajmujący się zaburzeniami snu.

Dlaczego Księżyc nie daje nam spać? Najprawdopodobniej chodzi o światło. W ocenie specjalisty będzie ono oddziaływało przede wszystkim na te osoby, które już mają problemy ze snem lub zmagają się z bezsennością. - Co ciekawe, badacze ze Szwecji wykazali, że taka zależność występuje tylko u mężczyzn. U kobiet jej nie stwierdzono - dodał.

Problemy ze snem a astrologia

Dla starożytnych, jak mówiła w Dzień Dobry TVN Miłosława Krogulska, astrolog, Księżyc symbolizował połączenie człowieka z duszą. - Uważano, że kiedy śpimy część naszej duszy, która podlega księżycowi, nie jest zajęta operacjami ciała. W czasie snu powinna się ona łączyć ze światem subtelnym. Starożytni byli zdania, że jeśli coś zaburza ten sen, to jest to bardzo poważny problem zarówno fizyczny, jak i duchowy. W dawnych świątyniach zajmowano się także wywoływaniem snów, które miały mieć działanie terapeutyczne - mówiła astrolożka.

Współczesna astrologa wychodzi z założenia, że podczas pełni racjonalna część osobowości człowieka, reprezentowana przez słońce staje w opozycji do księżyca, który odzwierciedla naszą warstwę duchową. - Zaczynają wtedy wychodzić z nas różne emocje, a ich natłok sprawia, że zaczynami je analizować, zastanawiać się, a tym samym nie możemy spać - mówiła specjalistka.

W ocenie dr. Michała Skalskiego, aby uniknąć problemów ze snem, warto zrobić wszystko, aby do naszej sypialni w nocy wpadało, jak najmniej światła. - Dodatkowo w sypialni powinno być cicho i niezbyt ciepło. Dzięki temu nic nie powinno wyrwać nas ze snu - dodał psychiatra. Trzeba także pamiętać, aby przed położeniem się do łóżka wyciszyć się. Jak to zrobić? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Apokalipsa w galerii sztuki
Materiał promocyjny

Apokalipsa w galerii sztuki