Nic tak nie wpływa na nasze samopoczucie jak dobry sen. Mówi się o wstawaniu lewą nogą, prawda jest jednak taka, że to nie sposób wstawania, a komfort snu decydują o naszym samopoczuciu, zdrowiu i nastawieniu do życia. Czym się kierować przy wyborze materaca, aby sen pozwolił naładować akumulatory? W poniższym tekście znaleźć można kilka kluczowych wskazówek.
Co to za roślina?
O czym jeszcze pisaliśmy w serwisie dziendobry.tvn.pl?
Bezsenność to problemem, z którym zmaga się aż 34 proc. z nas. Badacze są zdania, że zaburzenia snu u wielu osób, to pokłosie wybuchu pandemii COVID-19. W jaki sposób pojawienie się koronawirusa SARS-CoV-2 wpłynęła na jakość naszego snu?
O przyczynach problemów ze snem mówił psychiatra Michał Ring.
Jakie tematy jeszcze poruszaliśmy?
Mnogość zmian zachodzących w organizmie w czasie ciąży sprawia, że nie każda wyczekująca dziecka kobieta postrzega ten stan, jako "błogosławiony". Aż 1/3 z nich skarży się na bezsenność.
Trudności z zasypianiem są nie tylko frustrujące, ale mogą przyczyniać się do powstawania nowych zaburzeń, stanów depresyjnych, czy spadku jakości życia.
Jak sobie z nią poradzić?
Bezsenność to zaburzenie snu, które może mieć bardzo negatywny wpływ na naszą codzienność.
Bez snu człowiek nie przeżyje, a ograniczanie go nie bez powodu uznawane jest za torturę. Marcin Sawicki postanowił poświęcić swój komfort, aby sprawdzić, jak będzie funkcjonował po nieprzespanej nocy.
Brak snu prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych.
"Wyniki wskazują bardzo ważną korelację".
Cały dzień czujesz się zmęczona, a kiedy przychodzi wieczór, nagle masz problemy z zasypianiem? Długie godziny spędzone w łóżku, niespokojny sen, a rano, powtórka. Słabe samopoczucie i rozdrażnienie. Jak się okazuje, jest na to sposób. Pomocny może okazać sok z wiśni.
Długotrwałe problemy ze snem odbijają się na funkcjonowaniu całego organizmu. Szacuje się, że zmaga się z nimi blisko 25 proc. Polek.
Zdaniem specjalistów, może mieć to związek z aspektami medycznymi.
- Ratowanie się ziołami jest tylko czasowe - przestrzega w Dzień Dobry TVN psycholog Sylwia Osada.
Tropikalne noce, wbrew skojarzeniom, mają miejsce również w Polsce. Cechuje je wysoka temperatura - niespadająca poniżej 20 st. C. W takich warunkach trudno jest zasnąć. Jak ułatwić sobie życie?
"To stare zdjęcia z najgorszego okresu w moim życiu".
Badania pokazuję, że osoby, które przechorowały COVID-19 często mają problemy ze snem. Trudności w zasypianiu może u nas wywoływać także stres spowodowany tym, co dzieje się w Ukrainie. Jak sobie z tym poradzić? Co może pomóc zwalczyć bezsenność? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Michał Skalski, psychiatra, specjalista zaburzeń snu.
Naukowcy z USA zbadali jakość snu i jego wpływ na zdrowie u blisko siedmiu tysięcy osób. Okazuje się, że jego poszczególne, zaburzone parametry mają wpływ na serce i choroby układu krążenia.
Ekspert rozwiewa wątpliwości.
Spanie w skarpetkach nie jest zbyt popularne, jednak może mieć wiele korzyści zdrowotnych. Dlaczego warto w nich spać?
Jedna trzecia dzieci i nastolatków w Polsce coraz krócej śpi. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez zespół pod kierunkiem m.in. prof. Mariusza Jędrzejko. Naukowcy doszli do wniosku, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest zjawisko FOMO. Co to takiego?
Jak prawidłowo zapewnić sobie nieprzerwany sen oraz pełną regenerację? Cenne wskazówki podaje nam Marek Bukała, hipnoterapeuta oraz terapeuta NLP.
Bezsenność, określana także mianem insomnii, może dotykać osoby w każdym wieku. Długotrwałe dolegliwości związane z zaburzeniami snu niosą za sobą groźne następstwa, dlatego warto skonsultować je z lekarzem. Jeśli jednak problem pojawia się sporadycznie, możemy sobie z nim poradzić domowym sposobem. Przekonuje o tym jedna z użytkowniczek aplikacji TikTok.
Brak snu dotyka coraz większej liczby osób, wkracza do naszej codzienności i czasami zostaje na dłużej. Dr n. med. Michał Skalski, specjalista zaburzeń snu opowiada o konsekwencjach zmniejszania ilości snu. Ile czasu człowiek może nie spać?
Jak jeść, by się dobrze wyspać?
"Szacuje się, że na chroniczne problemy ze snem ma ok. 10 proc. ludzi"
Czy faktycznie faza, w której akurat się znajduje może sprawia, że nie możemy zasnąć?