Nic tak nie wpływa na nasze samopoczucie jak dobry sen. Mówi się o wstawaniu lewą nogą, prawda jest jednak taka, że to nie sposób wstawania, a komfort snu decydują o naszym samopoczuciu, zdrowiu i nastawieniu do życia. Czym się kierować przy wyborze materaca, aby sen pozwolił naładować akumulatory? W poniższym tekście znaleźć można kilka kluczowych wskazówek.
Bezsenność to problemem, z którym zmaga się aż 34 proc. z nas. Badacze są zdania, że zaburzenia snu u wielu osób, to pokłosie wybuchu pandemii COVID-19. W jaki sposób pojawienie się koronawirusa SARS-CoV-2 wpłynęła na jakość naszego snu?
Mnogość zmian zachodzących w organizmie w czasie ciąży sprawia, że nie każda wyczekująca dziecka kobieta postrzega ten stan, jako "błogosławiony". Aż 1/3 z nich skarży się na bezsenność.
Trudności z zasypianiem są nie tylko frustrujące, ale mogą przyczyniać się do powstawania nowych zaburzeń, stanów depresyjnych, czy spadku jakości życia.
Bez snu człowiek nie przeżyje, a ograniczanie go nie bez powodu uznawane jest za torturę. Marcin Sawicki postanowił poświęcić swój komfort, aby sprawdzić, jak będzie funkcjonował po nieprzespanej nocy.
Cały dzień czujesz się zmęczona, a kiedy przychodzi wieczór, nagle masz problemy z zasypianiem? Długie godziny spędzone w łóżku, niespokojny sen, a rano, powtórka. Słabe samopoczucie i rozdrażnienie. Jak się okazuje, jest na to sposób. Pomocny może okazać sok z wiśni.
Tropikalne noce, wbrew skojarzeniom, mają miejsce również w Polsce. Cechuje je wysoka temperatura - niespadająca poniżej 20 st. C. W takich warunkach trudno jest zasnąć. Jak ułatwić sobie życie?
Badania pokazuję, że osoby, które przechorowały COVID-19 często mają problemy ze snem. Trudności w zasypianiu może u nas wywoływać także stres spowodowany tym, co dzieje się w Ukrainie. Jak sobie z tym poradzić? Co może pomóc zwalczyć bezsenność? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Michał Skalski, psychiatra, specjalista zaburzeń snu.
Naukowcy z USA zbadali jakość snu i jego wpływ na zdrowie u blisko siedmiu tysięcy osób. Okazuje się, że jego poszczególne, zaburzone parametry mają wpływ na serce i choroby układu krążenia.
Jedna trzecia dzieci i nastolatków w Polsce coraz krócej śpi. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez zespół pod kierunkiem m.in. prof. Mariusza Jędrzejko. Naukowcy doszli do wniosku, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest zjawisko FOMO. Co to takiego?
Bezsenność, określana także mianem insomnii, może dotykać osoby w każdym wieku. Długotrwałe dolegliwości związane z zaburzeniami snu niosą za sobą groźne następstwa, dlatego warto skonsultować je z lekarzem. Jeśli jednak problem pojawia się sporadycznie, możemy sobie z nim poradzić domowym sposobem. Przekonuje o tym jedna z użytkowniczek aplikacji TikTok.
Brak snu dotyka coraz większej liczby osób, wkracza do naszej codzienności i czasami zostaje na dłużej. Dr n. med. Michał Skalski, specjalista zaburzeń snu opowiada o konsekwencjach zmniejszania ilości snu. Ile czasu człowiek może nie spać?