Trudności z zasypianiem są nie tylko frustrujące, ale mogą przyczyniać się do powstawania nowych zaburzeń, stanów depresyjnych, czy spadku jakości życia.
Bez snu człowiek nie przeżyje, a ograniczanie go nie bez powodu uznawane jest za torturę. Marcin Sawicki postanowił poświęcić swój komfort, aby sprawdzić, jak będzie funkcjonował po nieprzespanej nocy.
Cały dzień czujesz się zmęczona, a kiedy przychodzi wieczór, nagle masz problemy z zasypianiem? Długie godziny spędzone w łóżku, niespokojny sen, a rano, powtórka. Słabe samopoczucie i rozdrażnienie. Jak się okazuje, jest na to sposób. Pomocny może okazać sok z wiśni.
Nadchodzące noce określane są przez meteorologów jako tropikalne. Są duszne, a słupki rtęci wskazują powyżej 20 stopni Celsjusza. Jak wpływają na nasz organizm? Jak poradzić sobie wieczorami z gorącem?
Badania pokazuję, że osoby, które przechorowały COVID-19 często mają problemy ze snem. Trudności w zasypianiu może u nas wywoływać także stres spowodowany tym, co dzieje się w Ukrainie. Jak sobie z tym poradzić? Co może pomóc zwalczyć bezsenność? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Michał Skalski, psychiatra, specjalista zaburzeń snu.
Naukowcy z USA zbadali jakość snu i jego wpływ na zdrowie u blisko siedmiu tysięcy osób. Okazuje się, że jego poszczególne, zaburzone parametry mają wpływ na serce i choroby układu krążenia.
Jedna trzecia dzieci i nastolatków w Polsce coraz krócej śpi. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez zespół pod kierunkiem m.in. prof. Mariusza Jędrzejko. Naukowcy doszli do wniosku, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest zjawisko FOMO. Co to takiego?
Bezsenność, określana także mianem insomnii, może dotykać osoby w każdym wieku. Długotrwałe dolegliwości związane z zaburzeniami snu niosą za sobą groźne następstwa, dlatego warto skonsultować je z lekarzem. Jeśli jednak problem pojawia się sporadycznie, możemy sobie z nim poradzić domowym sposobem. Przekonuje o tym jedna z użytkowniczek aplikacji TikTok.
Brak snu dotyka coraz większej liczby osób, wkracza do naszej codzienności i czasami zostaje na dłużej. Dr n. med. Michał Skalski, specjalista zaburzeń snu opowiada o konsekwencjach zmniejszania ilości snu. Ile czasu człowiek może nie spać?
Dzieci nie myślą o 8 rano, kiedy w końcu wszyscy to zrozumieją? - można by zapytać, choć wiadomo, że to jednak pytanie retoryczne. Myśląc zdroworozsądkowo, powinno się ułożyć plan lekcyjny tak, by wykorzystywać w 100 procentach potencjał uczniów. To jednak może zaważyć na czasie dla rodziny, którego i tak jest obecnie mało. Naprawdę nie ma dobrego rozwiązania?
Podczas upałów u niektórych osób pojawiają się problemy ze spaniem. Zbyt wysoka temperatura powietrza może bowiem stanowić przyczynę bezsenności. Jak sobie radzić, zanim trafimy do specjalisty? Wyjaśnił nam to prof. Adam Wichniak, psychiatra i neurofizjolog kliniczny z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Po przejściu infekcji spowodowanej zakażeniem koronawirusem, wiele osób zmaga się z powikłaniami ze strony układu oddechowego. Niestety nie są to jedyne możliwe konsekwencje tej choroby. Istnieje bowiem również ryzyko zaburzeń układu nerwowego. Co trzeciego ozdrowieńca dotyka koronasomnia, o której w naszym programie mówił Michał Skalski, lekarz psychiatra i specjalista w dziedzinie zaburzeń snu.
Nie możesz zasnąć, budzisz się po kilku godzinach i to z głodem? Bezsenność dotyka coraz większej liczby ludzi. Dr Michael Mosley autor głośnego bestselleru "Jelita wiedzą lepiej" tym razem porusza tematykę dobrego snu. W rozmowie z Anną Senkarą zdradził jego tajniki.
Bezsenność dotyka nie tylko dorosłych. Jak wynika z badań, dzieci śpią coraz krócej. A to bardzo negatywnie wpływa na ich życie. O problemie, z którym mierzą się rodzice i ich pociechy opowiedział pedagog społeczny, prof. Mariusz Jędrzejko.
Według danych OECD Polska jest w czołówce państw europejskich pod względem liczby przepracowanych godzin. Nie jest to jednak powód do dumy, bo pracoholizm, tak jak i każde inne uzależnienie, wyniszcza organizm. Najnowsze badania tylko to potwierdzają.
Bezsenność to problem, który dotyka coraz więcej ludzi. Zmagają się z nim zarówno młodzi jak i starsi, bez względu na pochodzenie, wykształcenie czy zamożność. Obecnie zaburzenia te mogą się nasilać przez pandemię, która wywołuje podwyższony poziom lęku. Pogłębiają je jeszcze godziny spędzone przed telefonem, telewizorem i komputerem. Jak w tej nierównej walce mogą pomóc zioła? Które są najbardziej skuteczne? O tym opowiedziała nam Agnieszka Cegielska, dziennikarka i propagatorka zdrowego stylu życia.