To zachowanie pogłębia bezsenność. Zaskakujące odkrycie badaczy

Źródło: Dzień Dobry TVN
Problemy z bezsennością – jak sobie radzić?
Problemy z bezsennością – jak sobie radzić?
Zarwana noc – jej skutki widoczne są nawet 7 dni
Zarwana noc – jej skutki widoczne są nawet 7 dni
Jak poradzić sobie z bezsennością?
Jak poradzić sobie z bezsennością?
Bezsenność to zaburzenie, które może mieć bardzo negatywny wpływ na naszą codzienność. Jak się okazuje, pewne zachowanie sprawia, że nieświadomie pogarszamy ten problem. Jakie przyzwyczajenie warto wyeliminować?

Zachowanie, które pogłębia bezsenność

Bezsenność jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń snu. Przyczyn jej występowania może być wiele np. chroniczny stres, zła higiena snu czy zażywanie niektórych leków. Jak pokazują nowe badania amerykańskich analityków, często sami możemy pogłębiać ten problem.

Co utrudnia zasypianie? Obserwowanie zegara lub monitorowanie czasu. W analizie opublikowanej na łamach czasopisma naukowego "Primary Care Companion for CNS Disorders" podano, że takie zachowanie może nasilać bezsenność, zwiększać frustrację, czy nawet doprowadzać do częstszego stosowania środków nasennych.

Monitorowanie czasu a bezsenność

Monitorowanie czasu potrafi nasilać negatywne emocje doprowadzając do częstszego zerkania na zegar, a to prowadzi do mechanizmu błędnego koła.

- Ludzie martwią się, że nie będą spać wystarczająco długo, więc zaczynają szacować, ile czasu zajmie im ponowne zaśnięcie i kiedy będą musieli wstać - mówił psycholog kliniczny Spencer Dawson z Indiana University w Bloomington w USA. Ekspert dodał także, że im większy stres odczuwamy, tym tym trudnej będzie nam zasnąć.

Specjaliści zaprosili do badania niemal 5 tysięcy pacjentów. Zapytano ich o długość czasu spędzonego na monitorowaniu zegara w nocy, nasilenie bezsilności, zachowania podczas prób zaśnięcia oraz częstotliwość stosowania środków nasennych. Następnie wykorzystano analizy medyczne, w których wybrane zmienne są porównywane ze sobą w celu znalezienia powiązań.

Jak czytamy w TVN24, w tym przypadku bezsenność była przyczyną, stosowanie leków nasennych - skutkiem, a obserwowanie zegara - prawdopodobnym "mediatorem" w trzech zmiennych. Badania wykazały, że osoby zmagające się z bezsennością i powiązanymi schorzeniami psychiatrycznymi częściej obserwują zegar i stosują leki.

Eksperci poruszyli też kwestię emocji towarzyszących śledzeniu czasu. Powiązali tę frustrację z korzystaniem z leków, by szybciej zasnąć. W ten sposób uzyskali dowód na potwierdzenie tezy, że monitorowanie czasu może zwiększać potrzebę ich stosowania, a wynikająca z tego frustracja pogarsza bezsenność.

Badacze stwierdzili również, że frustracja wynikająca z braku możliwości zaśnięcia jest równie istotna w przypadku radzenia sobie z bezsennością.

Jak można poradzić sobie z tym problemem? - Jedną z rzeczy, które ludzie mogliby zrobić, byłoby odwrócenie lub zakrycie zegara, zdjęcie inteligentnego zegarka, zabranie telefonu, aby po prostu nie sprawdzać czasu - mówił Dawson. - Nie ma miejsca, w którym patrzenie na zegar byłoby szczególnie pomocne - podsumował.

Więcej na ten temat dowiesz się w TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PhotoAlto

podziel się:

Pozostałe wiadomości