Co może powodować problemy ze snem?
Badania jasno pokazują, że niektóre osoby, które przechorowały COVID-19 mają problemy ze snem. - COVID-19 powoduje, że osłabione są mechanizmy podtrzymujące ciągłość snu. (...) Jest zmniejszone zapotrzebowanie na sen. (...) Bezsenność rośnie z wiekiem, ale tutaj pojawia się (...) w wieku średnim ok. 40. - mówił w Dzień Dobry TVN dr n. med. Michał Skalski.
Czy bezsenność pocovidowa różni się od tej wywołanej stresem? - Ta obecna, postresowa, (...) to jest reakcja, że mój organizm nie jest gotowy wieczorem do zaśnięcia, bo jest tak naładowany różnymi emocjami, myślami, wydarzeniami. Każdy, kto obejrzy sobie wieczorem transmisję z kolejnej napaści na Ukrainę, to w tym momencie nie może zasnąć. (...) Organizm nie potrafi się wyciszyć - mówił specjalista. Natomiast bezsenność pocovidowa to problemy z utrzymaniem ciągłości snu.
Jak walczyć z bezsennością?
Niezależnie od tego, co wywołuje problemy ze snem, to najlepszą formą leczenia jest tzw. terapia behawioralno-poznawcza. - Ja to nazywam "zasady higieny snu". (...) Chyba najważniejsze to, żeby nie zmuszać się do spania. Jeśli z (...) powodu COVID czy wojny mózg potrzebuje mniej snu, (...) to pogódźmy się z tym. Nie mamy wpływu na to, co wywołuje bezsenność, natomiast mamy wpływ na to, czy ta bezsenność się nakręci, czy się zmieni w bezsenność przewlekłą czy też nie - mówił nasz gość.
Specjalista dodał, że z jego obserwacji, w przypadku pacjentów, którzy zmagają się z bezsennością po przechorowaniu COVID-19, po trzech miesiącach wszystko wraca do normy.
Jak jeszcze można sobie poradzić z zaburzeniami snu? Kiedy warto sięgnąć po leki, które ułatwiają zasypianie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Historie niezaszczepionych pacjentów z oddziałów covidowych. "Doktorze, byłem głupi"
- Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla medyków. Odmowa może skutkować utratą pracy
- Czy pojawi się kolejny wariant koronawirusa? "Powinniśmy zachować ostrożność"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News