Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla medyków. Odmowa może skutkować utratą pracy

Lekarka w maseczce, pandemia COVID-19
Obowiązkowe szczepienia dla medyków
Źródło: golubovy/Getty Images
Do 1 marca 2022 wszyscy pracownicy służby zdrowia mają obowiązek zaszczepić się przeciwko COVID-19. Rozporządzenie w tej sprawie opublikowało Ministerstwo Zdrowia. Osobom, które odmówią przyjęcia szczepionki, może grozić nawet wypowiedzenie z pracy.

Obowiązkowe szczepienie przeciw COVID-19 dla medyków

Rozporządzenie o obowiązku szczepienia wśród przedstawicieli służby zdrowia Ministerstwo Zdrowia wydało w poniedziałek 21 lutego. Ma objąć wszystkich medyków, farmaceutów, studentów medycyny i innych pracowników podmiotów medycznych. Powinni to zrobić do 1 marca.

COVID-19

Źródło: Dzień Dobry TVN
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Dieta po covidzie
Dieta po covidzie
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce
Obowiązek poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 przez osoby wykonujące zawód medyczny (…) wynika z powszechnie obowiązujących przepisów prawa
- uzasadniło Ministerstwo Zdrowia.

Szczepienia przeciw COVID-19 obowiązkowe dla medyków. Jakie kary za odmowę?

Według nowych przepisów od początku marca kodeks pracy będzie upoważniał pracodawcę do zażądania przyjęcia szczepionki przez pracownika. Gdy ten odmówi, pracodawca będzie miał prawo wprowadzić zmianę w organizacji pracy pracownika lub po prostu rozwiązać z nim umowę. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że w przypadku wymierzania tego typu kar należy zawsze kierować się równym traktowaniem pracowników.

Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz uzasadniał tę decyzję przypominając, że podobne zasady stosowane są od dawna w przypadku innych szczepień personelu medycznego. Dodał, że dyrektorzy i kierownicy placówek powinni wiedzieć, jak postępować z pracownikami, którzy nie są zaszczepieni, jak np. w przypadku szczepienia na żółtaczkę. Powiedział również, że lekarze, zespół medyczny, który pracuje na przykład na OIOM-ach czy w hospicjach, po prostu do tych pacjentów z racji bezpieczeństwa nie będzie dopuszczany.

Zobacz także:

1,5% dla Fundacji TVN
Fundacja TVN 1,5%

Autor: Diana Ryściuk

Reporter: next.gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: golubovy/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości