Prof. Marcin Polok i prof. Łukasz Krakowczyk przeprowadzili skomplikowaną operację u dwutygodniowego noworodka, który urodził się z masywnym guzem twarzy i szyi.
29-letnia kobieta zmarła z po tym, jak ratownicy medyczni - najprawdopodobniej - źle odczytali wyniki badania EKG. Jak doszło do tej pomyłki? Czy pacjentkę można było uratować?
Troje lekarzy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego zaangażowało się w misję pomocy pacjentom kardiologicznie chorym w Kigali w Rwandze. Ich głównym celem jest stworzenie tam samodzielnej jednostki wykonującej operacje kardiochirurgiczne, a także przeszkolenie personelu medycznego. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy anestezjolog lek. Monikę Rosiński oraz kardiochirurga dr. n. med. Wojciecha Karolaka, którzy opowiedzieli nam, co zostali na miejscu, a także, na jakie choroby serca najczęściej chorują mieszkańcy Rwandy.
Lekarze, którzy ratują ludzkie życie, regularnie muszą zmagać się z długimi dyżurami, ciągłym stresem i zmęczeniem. W ferworze licznych obowiązków zapominają często o sobie. A o tym, jak ważne są krótkie chwile odpoczynku i jak je dobrze wykorzystać uczą się studenci medycyny z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którzy "drzemkologię" opanowali do perfekcji. Czy krótka drzemka powinna być wypisana na receptę?
W indyjskim mieście Bharatpur w niedzielę, 17 września przyszło na świat dziecko z 26 palcami. Jak powiedzieli lekarze, ta nadprogramowa liczba jest wynikiem wady genetycznej, z jaką urodziła się dziewczynka. Innego zdania jest rodzina noworodka, która uważa, że maluch jest wcieleniem jednej z bogiń.
Mobbing, molestowanie, seksizm - to realne problemy, z którymi w XXI wieku polskie medyczki muszą się mierzyć. Pomimo postępów w medycynie, kobiety wciąż są dyskryminowane i niedostatecznie uwzględnianie, a nierówność i niesprawiedliwość płci kształtuje nie tylko jakość usług medycznych, ale także bezpośrednio wpływa na życie medyczek oraz pacjentek. O rzeczywistości, w jakiej pracują kobiety w polskich szpitalach porozmawialiśmy z Małgorzatą Osmolą, onkolożką oraz prezeską fundacji "Polki w Medycynie"
Śmierć Doroty z Nowego Targu poruszyła całą Polskę. 33-latka zmarła po tym, jak w 5. miesiącu ciąży odpłynęły jej wody płodowe. Kolejną pacjentką, która obawiała się o swoje życie była Milena. Kobieta trafiła do szpitala w 13. tygodniu ciąży. Myślała, że już nie wróci do domu, gdzie czekało na nią 6-letnie dziecko. Jak została potraktowana przez lekarzy? Sprawie przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga! TVN.
W nocy z 23 na 24 maja 33-letnia ciężarna zmarła w szpitalu w Nowym Targu. Prokuratura poinformowała o wstępnych wynikach sekcji zwłok. Jak podano, przyczyną zgonu kobiety był wstrząs septyczny.
Katarzyna Furdyna to lekarka i pierwsza kobieta na świecie, która uzyskała stopień mistrzowski w koreańskiej sztuce walki Farang Mu Sul. Walka ta opiera się na starodawnej koncepcji energii pozwalającej na lepsze kontrolowanie własnego umysłu i siły. Jak medyczka się nią zainteresowała?
W Szpitalu Bielańskim w Warszawie odbyła się pierwsza wewnątrzmaciczna operacja laparoskopii (fetoskopia) u płodu z otwartym rozszczepem kręgosłupa. - Zabieg przebiegł bez powikłań - przekazał personel medyczny. Jak się czują pacjenci?
Lekarze niosą pomoc również na froncie, w miejscach, w których trwa konflikt zbrojny. Kim są osoby, które decydują wyjechać i leczyć ludzi w tych niełatwych warunkach? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Bianką Zalewska, dziennikarką, reporterką.
Dziecko straciło wszystkie kończyny w wyniku niewłaściwej diagnozy lekarzy. Rodzice złożyli pozew. Decyzją Sądu Najwyższego w Londynie, placówka zobowiązana jest wypłacić rodzinie pacjentki 39 milionów funtów odszkodowania.
W związku z narastającą liczbą zakażeń wirusowych dróg oddechowych eksperci Naczelnej Rady Lekarskiej wydali dziewięć zaleceń. - Potrzebna jest szybka reakcja i elastyczne dostosowanie systemu do rosnących potrzeb - podkreślają. Co znalazło się na liście?
Wyczekana ciąża cieszy każdą przyszłą mamę. Nic dziwnego, że z każdym najmniejszym niepokojącym objawem kierują się do specjalistów. Gdy 27-letnia Hannah poczuła, że w 20 tygodniu ciąży odeszły jej wody, zgłosiła się po pomoc. Od lekarzy usłyszała, że jej syn nie żyje. Jak się później okazało, doszło do fatalnej pomyłki.
W sobotę 17 grudnia w krakowskim Teatrze Groteska odbył się wyjątkowy koncert świąteczny. Na scenie zaśpiewali medycy i ich pacjenci, a to wszystko w szczytnym celu. Pieniądze zebrane podczas wydarzenia, zostaną przekazane na rzecz ukraińskiego szpitala.