Jak się okazuje, zbyt długie spędzanie czasu w toalecie może mieć niekorzystne skutki dla naszego zdrowia. Lekarze ostrzegają, że wywołuje ono hemoroidy i źle wpływa na mięśnie dna miednicy. Ile powinna trwać wizyta w toalecie?
Czas, jaki spędzamy w toalecie, ma znaczenie
Choć wiele osób łączy spędzany w toalecie czas z przeglądaniem telefonu lub czytaniem gazety, okazuje się, że tego typu działanie może prowadzić do problemów zdrowotnych.
- Gdy pacjenci zgłaszają się do mnie z problemami, jednym z głównych obszarów, który musimy dogłębnie przeanalizować, jest czas, jaki spędzają w toalecie - potwierdził w CNN dr Lai Xue, lekarz specjalista z Uniwersytetu Teksańskiego zajmujący się leczeniem dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
Dlaczego długie siedzenie na toalecie niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie? Jak wyjaśnił ekspert, wszystko przez niewygodne dla odcinka lędźwiowego położenie - otwarta deska sedesowa ściska pośladki, a odbyt znajduje się o wiele niżej niż podczas siedzenia na krześle. Naczynia krwionośne otaczające odbyt i dolną część odbytnicy wypełniają się krwią i powiększają, co zwiększa ryzyko wystąpienia hemoroidów.
Ile powinniśmy przebywać w toalecie, by nie narazić się na wystąpienie hemoroidów?
Jak podkreśliła cytowana przez TVN24 dr Farah Monzur, dyrektorka Centrum Chorób Zapalnych Jelit w Stony Brook Medicine na Long Island, każdy z nas powinien spędzać w toalecie średnio od pięciu do dziesięciu minut.
Specjalistka poradziła także, by podczas wizyty w toalecie nie korzystać z telefonów ani innego rodzaju rozpraszaczy.
- Spraw, by siedzenie na muszli klozetowej było dla ciebie jak najmniej interesujące. Nie idź z nastawieniem, że będziesz tam siedział długo, bo wtedy będziesz chciał zabrać coś, co zajmie umysł - powiedziała. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rewolucja w diagnostyce endometriozy? "Test jest małoinwazyjny"
- Masz te konkretne problemy z oddychaniem? "To 3. przyczyna zgonów na świecie"
- Eksperci biją na alarm: przybywa dzieci z krótkowzrocznością. Jak można temu zaradzić?
Autor: Aleksandra Kokot
Źródło zdjęcia głównego: Westend61 / Getty Images