Powstanie nowy lek na otyłość? Badacze bliscy przełomowego odkrycia

Czy powstanie nowy lek na otyłość?
Czy powstanie nowy lek na otyłość?
Źródło: jarmoluk/pixabay.com

Otyłość to poważna choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia. Pacjentom w powrocie do zdrowia mogą pomóc leki. Badacze z Kopenhagi są bliscy znalezienia nowego farmaceutyku, który może odmienić życie chorych. Co o nim wiadomo?

Dalsza cześć tekstu znajduje się poniżej.

DD_20241005_Otylosc_REP
Jak pomóc skrajnie otyłym?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Ozempic, Wegovy czy Mounjaro to obecne już na rynku leki, które mają pomóc osobom z otyłością, ale i cukrzycą. Niestety ich przyjmowanie często wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości, przez co część pacjentów przerywa kurację. Co więcej, niektóre badania sugerują, że terapia, która ma prowadzić do obniżenia masy ciała u osób z otyłością i cukrzycą, jest mniej skuteczna niż u pacjentów tylko z otyłością lub tylko cukrzycą.

Czy będzie nowy lek na otyłość?

Wyjściem z tego impasu może być lek, nad którym pracują naukowcy z Kopenhagi.

- Terapie oparte na GLP-1 zrewolucjonizowały opiekę nad pacjentami z otyłością i cukrzycą typu 2, ale bezpieczne zwiększenie wydatków energetycznych i kontrola apetytu bez nudności to wciąż dwa święte Graale w tej dziedzinie. Nasze odkrycie może przyspieszyć rozwój lepiej tolerowanych i jeszcze skuteczniejszych terapii, które staną się dostępne dla milionów ludzi - powiedział prof. Zach Gerhart-Hines z Centrum Badań Podstawowych nad Metabolizmem przy Uniwersytecie Kopenhaskim.

To, ile ważymy, zależy od równowagi między energią, którą spożywamy, a tą, którą "spalamy". Jeżeli jemy więcej niż jesteśmy w stanie "zużyć", mamy do czynienia z tzw. dodatnim bilansem kalorycznym i nasza masa ciała rośnie. W sytuacji, gdy przyjmujemy mniejszą niż kalorii, niż jesteśmy w stanie spalić - chudniemy. Leki oparte na hormonach inkretynowych wpływają na tę równowagę. Innym rozwiązaniem może być znalezienie sposobu, który sprawi, że organizm będzie spalał więcej kalorii. Do tej pory nie udało się znaleźć skutecznej i bezpiecznej metody, która by to umożliwiała. Na szczęście dzięki badaczom z Kopenhagi to się zmieniło.

Jak działa - potencjalnie - nowy lek na otyłość?

Badacze z Uniwersytetu Kopenhaskiego zidentyfikowali receptor neurokininy 2 (NK2R), podejrzewany o udział w utrzymaniu równowagi energetycznej i kontroli glukozy. Przeprowadzone przez nich badania na myszach pokazały, że aktywacja receptora nie tylko zwiększyła spalanie kalorii (w sposób bezpieczny dla zwierząt), ale też obniżyła apetyt, nie wywołując przy tym nudności.

Kolejne testy przeprowadzone na naczelnych z cukrzycą typu 2 i otyłością dowiodły, że aktywacja NK2R także u nich znacząco obniżyła masę ciała, poziom glukozy we krwi, trójglicerydów i cholesterolu oraz poprawiła wrażliwość na insulinę.

- Jednym z największych wyzwań w opracowywaniu leków jest przełożenie wyników z badań na myszach na ludzi. Dlatego cieszy nas, że korzystne efekty działania substancji aktywujących receptor NK2R zostały zaobserwowane także na naczelnych, co stanowi duży krok w kierunku ich zastosowania klinicznego - stwierdziła doktorantka Frederike Sass, główna autorka omawianej pracy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości