Hormony sterują naszą wagą. Które z nich utrudniają drogę do wymarzonej sylwetki?

Hormony sterują naszą wagą. Które z nich utrudniają drogę do wymarzonej sylwetki?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Hormony wielkiej wagi
Hormony wielkiej wagi
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Hormony wpływają na niemalże każdy aspekt funkcjonowania organizmu. Niedoczynność przysadki mózgowej, zespół policystycznych jajników, czy nadczynność tarczycy, to tylko niektóre z chorób endokrynologicznych. Zaburzeniom hormonalnym towarzyszą zwykle niepokojące objawy. Jaki mają wpływ na wagę ciała? O tym opowiedzieli nam dr n. med. Jakub Bukowczan, endokrynolog, Patrycja Klimek, dietetyk kliniczny oraz Alicja Kostrzewa, u której przyczyną otyłości były hormony.

Objawy złego funkcjonowania hormonów w organizmie

Hormony wytwarzane przez gruczoły wpływają na każdy aspekt funkcjonowania organizmu. Są chemicznymi przekaźnikami informacji w naszym organizmie. Odpowiadają za nasz stan zdrowia, wygląd, stan emocjonalny, libido, płodność, czy masę ciała. Nie każdy jednak wie, że produkowane przez: podwzgórze, szyszynkę, przysadkę mózgową, tarczycę, przytarczyce, grasicę, trzustkę, nadnercza, jajniki oraz jądra. Dlatego zaburzenia hormonalne, które mogą być wywołane zarówno nadmiarem któregoś z hormonu jak i niedoborem, mogą objawiać się w różnorodny sposób i u każdego inaczej. Z zaburzeniami najczęściej walczą jednak kobiety.

Te mogą objawiać się zarówno poprzez zmiany w wyglądzie (trądzik, przesuszona skóra na łokciach, czy kolanach, wypadanie włosów), jak i zachowaniu (wahania emocjonalne, złe samopoczucie, stany depresyjne, przygnębienie, płaczliwość, skłonność do panikowania, napady złości). Zachwianiu hormonalnemu mogą także towarzyszyć stany chorobowe tj. nadciśnienie, niedociśnienie, choroby serca, pogorszenie się wzroku, chudnięcie czy tycie. Czujność trzeba zachować również w momencie, gdy spadła odporność organizmu, odczuwamy ciągłe zmęczenie, nie mamy siły, jesteśmy senni lub gdy pojawiają się nieregularne miesiączki. Problemy hormonalne ściśle powiązane są również z kłopotami z popędem seksualnym i trudności z zajściem w ciążę.

- Kluczowym objawem jest przewlekłe zmęczenie, które nie ustępuje nawet po urlopie. Kobiety mówią, że budzą się i już są zmęczone, pojawiają się zjazdy w ciągu dnia. Inny objaw to są zaburzenia snu, gorsza jakość, jest czujny, przeszkadza nam światło, dźwięki. Innym objawem są niezrozumiałe objawy wahania wagi. Mogą pojawiać się bóle stawów - powiedział endokrynolog.

Dietetyczka kliniczna dodała również, że nie możemy patrzeć na zaburzenia endokrynologiczne tylko pod kątem masy ciała. 

- To, co jest u kobiet spotykane to zaburzenia nastroju. Kobieta jest wycięta na kilka dni z życia. To już jest podstawa, żeby iść do endokrynologa, który powie, jakie badania wykonać – powiedziała Patrycja Klimek, dietetyk kliniczny

Hormony odpowiedzialne za tycie

Skąd biorą się zaburzenia i jaki mają związek z naszą wagą ciała? Jak przyznał lekarz endokrynolog, mogą wynikać zarówno z warunków genetycznych, jak i stylu życia. Ogromny wpływ na nasze zdrowie ma bowiem życie w stresie. W organizmie wydziela się wówczas duża dawka kortyzolu. Jego nadmiar doprowadza np. do otyłości brzusznej.

Alicja Kostrzewa pokonała chorobę i schudła 38 kg. Dawniej jej dieta polegała na piciu kilku energetyków dziennie. Dziś pilnuje, aby jej menu było zdrowe i zbilansowane, zawierało warzywa, chude białko i zdrowe tłuszcze.

- Mi nie przyszło to do głowy, dopiero po badaniu wyszło, że u mnie przeważały męskie hormony. Totalnie mnie to rozwaliło – powiedziała pacjentka.

Jak walczyć z zaburzeniami hormonalnymi? Przede wszystkim należy być pod stałą opieką lekarza, który wyznaczy tor leczenia. Nie zawsze będzie to jednak farmakologia.

- Zmiana stylu życia jest zalecana w każdym przypadku. Farmakologia nie jest zawsze konieczna, leki to nie jest rozwiązanie na cały problem. Do tego musi być kompleksowe podejście, dieta, aktywność fizyczna i odpowiednia ilość snu – podsumowała dietetyczka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości