Mefedron stał się bardzo popularną i łatwo dostępną substancją uzależniającą. Zakup tego środka jest tak samo łatwy, jak zamówienie pizzy. Jak rozpoznać, że dziecko zażyło mefedron i co możemy zrobić, żeby mu pomóc? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział prof. Mariusz Jędrzejko, pedagog społeczny i logoterapeuta.
Jak działa mefedron?
O tym, do czego może doprowadzić branie mefedronu doskonale wiedzą Bartek i Remigiusz, którzy ku przestrodze postanowili opowiedzieć o swoim uzależnieniu. - Gdy zacząłem brać mefedron, miałem 18 lat. Mefedron mnie zniszczył doszczętnie, zęby, psychikę. Przyszedł taki dzień, że wziąłem linę i chciałem się powiesić i gdyby nie rodzice, to podejrzewam, że nie siedziałbym tutaj i nie mówił o tym wszystkim - wyznał Bartek.
- Mi to pomagało przestawać myśleć. Z czasem zażywanie nie polegało już na radzeniu sobie ze stresem, bólem, z emocjami, [...] tylko to już była obsesja - powiedział Remigiusz.
Mefedron może mieć różny kształt i kolor. Jest tani, dlatego mówi się o nim, że to kokaina dla ubogich. Co roku w Polsce likwidowanych jest ok. 60 laboratoriów, w których produkuje się te narkotyk. Mefedron jest obecnie najpopularniejszą substancją psychoaktywną. - Mieliśmy przypadek osoby, która pierwszy raz próbowała w wieku 11-12 lat, jest bardzo mocno uzależniający, w szybkim czasie. Już jedna dawka może spowodować uzależnienie, też okres jego działania jest stosunkowo krótki, do godziny, więc istnieje potrzeba zażycia kolejnej dawki - powiedziała specjalistka psychoterapii uzależnień Karolina Piątek.
Nasz reporter Bartek Dajnowski postanowił sprawdzić, czy zdobycie mefedronu jest trudne. Co z tego wyszło? Odpowiedź znajdziecie w dalszej części materiału.
Jak rozpoznać, że dziecko zażywa mefedron?
Mefedron wywołuje w organizmie nieodwracalne zmiany. - Mózg jest dość skomplikowanym urządzeniem, to w zależności gdzie trafi ta silna dawka substancji psychoaktywnej, to ona będzie uszkadzała. Może uszkadzać ośrodek pamięci, może uszkadzać myślenie abstrakcyjne, myślenie poznawcze. To są zmiany o bardzo rozległym charakterze, które będą w dużym stopniu decydowały o sprawności tych ludzi w przyszłości, czy oni będą mogli po prostu wykonywać niektóre zawody - powiedział pedagog społeczny i logoterapeuta prof. Mariusz Jędrzejko.
Warto dodać, że dochodzą do tego reakcje behawioralne - duża agresja, pobudliwość. Co więcej, osoby, które nadużywają mefedronu, nie mają świadomości, że są uzależnione. Część uważa, że poradzi sobie sama. - Nie znamy takiego przypadku, żeby ktoś sam wyszedł z mefedronu - dodał ekspert.
Sygnałem ostrzegawczym dla rodzica powinno być rozdrażnienie, które bardzo szybko przechodzi w agresję. Niepokoić powinna również sytuacja, gdy dziecko rezygnuje ze sportu, zainteresowań, hobby i zamyka się w pokoju. Co jeszcze powinno zwrócić uwagę? Co zrobić, jeśli zauważymy objawy, które mogą sugerować, że nasze dziecko zażywa narkotyki? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Trudna droga do diagnozy. "20 lat potrafią z tym żyć, nie mając pojęcia, że to zaburzenie"
- Hormony rządzą również mężczyznami. Czym jest syndrom poirytowanego samca?
- Z naszej twarzy można wyczytać nie tylko emocje, ale i choroby. Co powinno nas zaniepokoić?
Czat z ekspertem
Reporter: Bartek Dajnowski
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News