Mefedron na wyciągnięcie ręki. Biorą go nawet 11-letnie dzieci. Jak poznać uzależnienie u pociechy?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Biorą go nawet 11-letnie dzieci. Czym jest mefedron?
Biorą go nawet 11-letnie dzieci. Czym jest mefedron?
Co zażywa młodzież? Niebezpieczne uzależnienia
Co zażywa młodzież? Niebezpieczne uzależnienia
Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem
Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem
„Dom w butelce” – 12 historii dorosłych dzieci alkoholików
„Dom w butelce” – 12 historii dorosłych dzieci alkoholików
Mefedron stał się bardzo popularną i łatwo dostępną substancją uzależniającą. Zakup tego środka jest tak samo łatwy, jak zamówienie pizzy. Jak rozpoznać, że dziecko zażyło mefedron i co możemy zrobić, żeby mu pomóc? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział prof. Mariusz Jędrzejko, pedagog społeczny i logoterapeuta.

Jak działa mefedron?

O tym, do czego może doprowadzić branie mefedronu doskonale wiedzą Bartek i Remigiusz, którzy ku przestrodze postanowili opowiedzieć o swoim uzależnieniu. - Gdy zacząłem brać mefedron, miałem 18 lat. Mefedron mnie zniszczył doszczętnie, zęby, psychikę. Przyszedł taki dzień, że wziąłem linę i chciałem się powiesić i gdyby nie rodzice, to podejrzewam, że nie siedziałbym tutaj i nie mówił o tym wszystkim - wyznał Bartek.

- Mi to pomagało przestawać myśleć. Z czasem zażywanie nie polegało już na radzeniu sobie ze stresem, bólem, z emocjami, [...] tylko to już była obsesja - powiedział Remigiusz.

Mefedron może mieć różny kształt i kolor. Jest tani, dlatego mówi się o nim, że to kokaina dla ubogich. Co roku w Polsce likwidowanych jest ok. 60 laboratoriów, w których produkuje się te narkotyk. Mefedron jest obecnie najpopularniejszą substancją psychoaktywną. - Mieliśmy przypadek osoby, która pierwszy raz próbowała w wieku 11-12 lat, jest bardzo mocno uzależniający, w szybkim czasie. Już jedna dawka może spowodować uzależnienie, też okres jego działania jest stosunkowo krótki, do godziny, więc istnieje potrzeba zażycia kolejnej dawki - powiedziała specjalistka psychoterapii uzależnień Karolina Piątek.

Nasz reporter Bartek Dajnowski postanowił sprawdzić, czy zdobycie mefedronu jest trudne. Co z tego wyszło? Odpowiedź znajdziecie w dalszej części materiału.

Jak rozpoznać, że dziecko zażywa mefedron?

Mefedron wywołuje w organizmie nieodwracalne zmiany. - Mózg jest dość skomplikowanym urządzeniem, to w zależności gdzie trafi ta silna dawka substancji psychoaktywnej, to ona będzie uszkadzała. Może uszkadzać ośrodek pamięci, może uszkadzać myślenie abstrakcyjne, myślenie poznawcze. To są zmiany o bardzo rozległym charakterze, które będą w dużym stopniu decydowały o sprawności tych ludzi w przyszłości, czy oni będą mogli po prostu wykonywać niektóre zawody - powiedział pedagog społeczny i logoterapeuta prof. Mariusz Jędrzejko.

Warto dodać, że dochodzą do tego reakcje behawioralne - duża agresja, pobudliwość. Co więcej, osoby, które nadużywają mefedronu, nie mają świadomości, że są uzależnione. Część uważa, że poradzi sobie sama. - Nie znamy takiego przypadku, żeby ktoś sam wyszedł z mefedronu - dodał ekspert.

Sygnałem ostrzegawczym dla rodzica powinno być rozdrażnienie, które bardzo szybko przechodzi w agresję. Niepokoić powinna również sytuacja, gdy dziecko rezygnuje ze sportu, zainteresowań, hobby i zamyka się w pokoju. Co jeszcze powinno zwrócić uwagę? Co zrobić, jeśli zauważymy objawy, które mogą sugerować, że nasze dziecko zażywa narkotyki? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Czat z ekspertem

Reporter: Bartek Dajnowski

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes