Czy epidemia opioidowa ma szansę dotrzeć do Polski? "4 lata temu nie mieliśmy żadnych przypadków"

Choroba to nie moda - Eryk Matuszkiewicz
Choroba to nie moda - Eryk Matuszkiewicz
Choroba to nie moda - Krzysztof Brzózka
Choroba to nie moda - Krzysztof Brzózka
Choroba to nie moda - Cleo Ćwiek
Choroba to nie moda - Cleo Ćwiek
Choroba to nie moda - Halszka Witkowska
Choroba to nie moda - Halszka Witkowska
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jak zacząć słuchać potrzeb najmłodszych?
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jak zacząć słuchać potrzeb najmłodszych?
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek o ADHD
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek o ADHD
Choroba to nie moda - Katarzyna Miller
Choroba to nie moda - Katarzyna Miller
Choroba to nie moda - Maja Bohosiewicz
Choroba to nie moda - Maja Bohosiewicz
Choroba to nie moda - Renata Durda
Choroba to nie moda - Renata Durda
Choroba to nie moda - Renata Durda o dzieciach
Choroba to nie moda - Renata Durda o dzieciach
Choroba to nie moda - Bartek Jędrzejak (finał)
Choroba to nie moda - Bartek Jędrzejak (finał)
Choroba to nie moda - Renata Kaczoruk
Choroba to nie moda - Renata Kaczoruk
Stany Zjednoczone mierzą się z epidemią opioidową. Widać to nie tylko w statystykach, ale i na ulicach, zamieszkiwanych przez osoby, które wskutek uzależnienia znalazły się w kryzysie bezdomności. Choć rozgrywający się za oceanem dramat sprawia wrażenie odległego, warto zadać sobie pytanie, czy Polska ma potencjał na jego powtórzenie. W cyklu "Choroba to nie moda" Michaliny Kobli odpowiedział na nie specjalista toksykologii klinicznej, dr Eryk Matuszkiewicz.

Czym są opioidy?

Grupa leków, która na skutek długiej historii nieetycznego działania wielkiego koncernu farmaceutycznego zbiera żniwo w Stanach Zjednoczonych, ma nieocenione działanie w leczeniu bólu. - Sięgamy po nie nie wtedy, kiedy boli nas głowa, kiedy boli nas kręgosłup i tak dalej, ale kiedy przede wszystkim mamy te bóle spowodowane chorobą nowotworową - tłumaczył właściwe zastosowanie opioidów dr Eryk Matuszkiewicz.

- Mówimy o nich też "narkotyczne leki przeciwbólowe", dodając ten przymiotnik. Dlaczego narkotyczne? Z dwóch powodów - po pierwsze dlatego, że ich działanie jest nieco odurzające, czyli wtedy, kiedy znosi się tę dolegliwość bólową, to pojawia się senność, spowolnienie, ukojenie, że wreszcie jesteśmy wolni od tego przeszywającego, niewyobrażalnego bólu. A po drugie [...] one oczywiście nic nie mają wspólnego, powiedzmy z grubsza, z narkotykami, natomiast dają ten efekt uzależnienia. To są leki, które uzależniają nas i uzależniają nas stosunkowo szybko i bardzo mocno - mówił specjalista toksykologii klinicznej.

Jak nie trudno się domyślić, prawdziwe zagrożenie pojawia się, gdy po opioidy pacjenci sięgają na własną rękę, poza warunkami leczenia paliatywnego czy onkologicznego.

Opioidy w Polsce

Znane dziś leki opioidowe, w tym fentanyl, działają znacznie silniej, niż używana niegdyś w znacznie większym stopniu heroina. - Z perspektywy oddziału tutaj mogę powiedzieć, że nie mamy w ogóle osób, które używają heroiny, natomiast fentanyl to jest preparat nie tylko w Polsce, ale w ogóle w medycynie, który ma najsilniejsze działanie przeciwbólowe. On ma stukrotnie silniejsze działanie przeciwbólowe niż morfina i dlatego jeśli ona nie pomaga, to często właśnie w tych bólach nowotworowych wprowadza się go do leczenia - mówił dr Matuszkiewicz.

Czy na oddział trafiają więc osoby po przedawkowaniu "nowych" opioidów?

- No niestety muszę powiedzieć, że coraz częściej. Nie jest to oczywiście sytuacja taka, że my codziennie przyjmujemy pacjentów po użyciu tych leków. Natomiast patrząc wstecz, kilka lat temu, 5-4 lata temu, nie mieliśmy żadnych, no to teraz powiedzmy 2-3 razy w miesiącu zdarzy się ktoś, kto rzeczywiście jest po nadużyciu tej grupy leków - odpowiedział ekspert, dodając, że bazuje nie tylko na własnych doświadczeniach, ale i informacjach, jakie napływają z innych, polskich oddziałów toksykologicznych.

Tym, co czyni branie opioidów, poza kontrolowanymi warunkami, szczególnie niebezpiecznym, jest ich ogromny potencjał uzależniający. - Mogę powiedzieć, że 99% tych, którzy je używają, może się uzależnić - mówił dr Matuszkiewicz.

Nie szukaj własnego dna

Po czym poznać, że dana osoba może być pod wpływem opioidów? - Ostre zatrucie czy ostre nadużycie jest bardzo charakterystyczne, bo te osoby są spowolniałe, senne, mają spowolniały ruch, mowę, trudno z nimi nawiązać kontakt, mogą nawet zasypiać w trakcie rozmowy. Czasami może to być też tak, zwłaszcza przy niecelowym nadużyciu, że ci pacjenci są zupełnie bez kontaktu, leżą, nie reagują na silne bodźce bólowe i to, co jest najbardziej niebezpieczne w tej grupie związków, to to, że one spowalniają oddech. I ten oddech może po prostu się zatrzymać, możemy przestać oddychać - mówił ekspert.

Leczenie uzależnienia od opioidów nie jest łatwe, ale zarazem, nie jest niemożliwe. - W leczeniu uzależnień są niezwykle istotne dwa elementy w moim przekonaniu. Po pierwsze motywacja, czyli ja muszę chcieć, nie mama, nie tata, kuzyn, babcia, dziadek, ja muszę chcieć i dokonać przemiany praktycznie całego swojego życia, zmienić swój sposób życia, gdzie narkotyki nie będą tym nadrzędnym celem, dla którego ja wszystko jestem w stanie poświęcić, tylko chcę żyć bez tego. I drugie - konsekwencja, takie formy leczenia są czasami bardzo długie, bo na przykład roczne. Przebywam w ośrodku przez rok, bo uczę się właśnie żyć od nowa, bez tego środka - opowiadał dr Eryk Matuszkiewicz, a następnie przytoczył historię:

- Ostatnio tutaj była taka młoda dziewczyna, 20-letnia, która była uzależniona od benzodiazepin, potem opioidy, bo jak nie miała, to brała opioidy. I ja właśnie sugerowałem, prosiłem, proszę pomyśleć o sobie, proszę pomyśleć o leczeniu. W pani przypadku, kiedy pani ma 20 lat i jeszcze 60-70 lat jest przed panią, to ten rok naprawdę nie stanowi wiele, a może bardzo dużo w pani życiu zmienić.

Pomoc dla najbardziej bezbronnych

Podczas gdy walka z chorobami psychicznymi stanowi jedno z największych wyzwań, przed jakim stają tysiące dorosłych, trudno wyobrazić sobie cierpienie najmłodszych. Zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmiemy stan psychiatrii dziecięcej w Polsce. Sytuację doskonale obrazuje reportaż TVN24 Cierpią. Są coraz młodsze będący częścią cyklu Depresja systemu. Wszystkie jego odcinki znaleźć można na platformie TVN24 GO.

Pomóż najmłodszym z Fundacją TVN

W ubiegłym roku całkowity dochód z 1% podatku przeznaczyliśmy na budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Budowa właśnie dobiega końca. Pierwsi pacjenci skorzystają z pomocy psychiatrycznej w 2024 roku. Fundacja realizuje także projekt #zdrowiewgłowie, w którego ramach tworzy gabinety psychiatryczno-psychologiczne w szpitalach na terenie całej Polski. Będą to miejsca w placówkach dla dzieci i dla dorosłych przeznaczone do spotkań psychologów, terapeutów i lekarzy psychiatrów z pacjentami i ich rodzinami.

Jeśli chcesz wesprzeć Fundację TVN, możesz:

 • wysłać SMS o treści "Pomagam" pod numer 7356 (koszt 3,69 zł z VAT);
  • wysłać BLIK pod numer 509 559 966;
   • wesprzeć Fundację tutaj.

    "Choroba to nie moda" jest cyklem rozmów z osobami, które miały odwagę powiedzieć światu o swojej walce z chorobami psychicznymi oraz ekspertami. Jego tytuł odnosi się do jednego najpopularniejszych i zarazem najbardziej krzywdzących mitów dotyczących depresji - sugestii, że jej coraz częstsze diagnozowanie jest wynikiem trendu. Tymczasem problemy psychiczne nie są modą, a realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia cierpiących na nie osób. Mogą dotknąć każdego, niezależnie od społecznego statusu i wykonywanego zawodu. Zapraszając do cyklu osoby znane z mediów chcemy pokazać, że choroba i proszenie o pomoc to nie wstyd.

    Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

    Zobacz także:

    Autor: Michalina Kobla

    Reporter: Michalina Kobla

    Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/ Douglas Sacha

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości

    Zdradza sekrety córki jej ojcu. Psycholog: "To może mieć długofalowe konsekwencje"

    Zdradza sekrety córki jej ojcu. Psycholog: "To może mieć długofalowe konsekwencje"

    Blanka Lipińska pokazała nam wnętrza swego nowego domu

    Blanka Lipińska pokazała nam wnętrza swego nowego domu

    Co to jest socjoseksualność? "Pod spodem jest prawdopodobnie nieszczęśliwa i samotna osoba"

    Co to jest socjoseksualność? "Pod spodem jest prawdopodobnie nieszczęśliwa i samotna osoba"

    Łukasz Orbitowski zmierzył się z Małgorzatą Rozenek-Majdan. Co musieli zrobić? "Czujesz fizyczny ból"

    Łukasz Orbitowski zmierzył się z Małgorzatą Rozenek-Majdan. Co musieli zrobić? "Czujesz fizyczny ból"

    Chcesz wygładzić zmarszczki i ujędrnić skórę twarzy? Sprawdź, który kolagen zacząć suplementować
    Materiał promocyjny

    Chcesz wygładzić zmarszczki i ujędrnić skórę twarzy? Sprawdź, który kolagen zacząć suplementować

    "Milionerzy". Kto żyje w Ćottogramie? Uczestniczka wahała się do ostatniej chwili

    "Milionerzy". Kto żyje w Ćottogramie? Uczestniczka wahała się do ostatniej chwili

    Mieszka w slumsach i marzy, by odmienić los rodziny. "Wiem, że mogę to zrobić, tańcząc w balecie"

    Mieszka w slumsach i marzy, by odmienić los rodziny. "Wiem, że mogę to zrobić, tańcząc w balecie"

    Kultowa gra powraca w nowej odsłonie. Mistrz Scrabble zdradza "najdroższe słowo"
    Materiał promocyjny

    Kultowa gra powraca w nowej odsłonie. Mistrz Scrabble zdradza "najdroższe słowo"

    "Wymarzony Szkolny Obiad". Poznaj przepisy na dania, które pokocha każdy uczeń
    Materiał promocyjny

    "Wymarzony Szkolny Obiad". Poznaj przepisy na dania, które pokocha każdy uczeń

    Małgorzata Rozenek-Majdan wskoczyła do wanny pełnej lodu: "Nie wypada tego nie zrobić"

    Małgorzata Rozenek-Majdan wskoczyła do wanny pełnej lodu: "Nie wypada tego nie zrobić"

    Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?
    Materiał promocyjny

    Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?

    Jak zrobić pizzę idealną? Swój sekret zdradził uczestnikom "MasterChef Nastolatki" mistrz pizzy Valerio Valle

    Jak zrobić pizzę idealną? Swój sekret zdradził uczestnikom "MasterChef Nastolatki" mistrz pizzy Valerio Valle

    Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

    Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

    13-osobowa rodzina Clarke jest już w Tajlandii. To nie koniec ich dalekich podróży

    13-osobowa rodzina Clarke jest już w Tajlandii. To nie koniec ich dalekich podróży

    Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy
    Materiał promocyjny

    Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy

    "Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień
    Materiał promocyjny

    "Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień

    Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

    Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

    Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

    Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

    Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

    Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

    Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

    Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

    Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

    Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

    Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

    Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

    Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

    Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

    Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

    Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

    "Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

    "Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

    Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

    Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

    "Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

    "Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

    Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

    Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

    Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

    Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

    Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

    Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

    Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

    Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

    Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

    Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

    E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
    Materiał promocyjny

    E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

    Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

    Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

    Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

    Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

    Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

    Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

    In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

    In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

    Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

    Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

    Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

    Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

    Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

    Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

    #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

    #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

    Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego

    Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego