Uczestniczka "Top Model" otwarcie o zdrowiu psychicznym
Martyna Kaczmarek gościła w cyklu Michaliny Kobli, "Choroba to nie moda", którego tytuł odnosi się do jednego z najpopularniejszych mitów dotyczących depresji - założenia, że stanowi ona rodzaj mody.
Choroba to nie moda
To nie jest jedyny krzywdzący stereotyp związany ze zdrowiem psychicznym. Równie nierozumianymi zdają się być zaburzenia odżywiania, o czym Martyna opowiedziała w pierwszej części rozmowy.
Martyna Kaczmarek o diagnozie ADHD
W ostatnim czasie gwiazda usłyszała diagnozę, która, jak mówi, przypomina jej "brakujący puzzel" we własnej historii.
- To jest odpowiedź na wszystkie pytania, na które nie byłam w stanie odpowiedzieć. No bo jak odpowiedzieć na pytanie, dlaczego 6-latka ma atak paniki? Skąd to się bierze? Albo, dlaczego 13-latka nie może wytrzymać na boisku, grając w siatkówkę? - pytała retorycznie modelka, wspominając, jak ataki utrudniały jej uprawianie sportu, w którym była naprawdę świetna.
Następnie Martyna doświadczała kolejno zaburzeń odżywiania i epizodu depresyjnego. - Okazuje się, że te rzeczy, z którymi się mierzyłam w kontekście zdrowia psychicznego, to był efekt niezdiagnozowanego, nieleczonego ADHD i braku zrozumienia dla tego, kim jestem i jak mój mózg działa - powiedziała.
Aktywistka długo nie podejrzewała u siebie ADHD. Jeden z pierwszych tropów, który doprowadził ją do diagnozy, wspomina z rozbawieniem.
- Na jednym z forów internetowych, na którym komentowane są różne osoby publiczne i ich poczynania w negatywny sposób, przeczytałam na swój temat komentarz: "Ta Kaczmarek chyba ma jakieś ADHD". I autentycznie ten komentarz, napisany ze złą intencją, nie powinno się w taki sposób diagnozować ludzi przez internet, dał mi takie: "A może mam!" - wspominała Martyna, podkreślając raz jeszcze, jak szkodliwe jest, mimo zabawnego wydźwięku tej sytuacji, stawianie diagnoz bez specjalistycznej wiedzy.
- Nie bójcie się prosić o pomoc, nie bójcie się pytać, nie bójcie się diagnozować, bo diagnoza to jest najczęściej odpowiedź, nie pytanie - zaapelowała Martyna.
Pomoc dla najbardziej bezbronnych
Podczas gdy walka z chorobami psychicznymi stanowi jedno z największych wyzwań, przed jakim stają tysiące dorosłych, trudno wyobrazić sobie cierpienie najmłodszych. Zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmiemy stan psychiatrii dziecięcej w Polsce. Sytuację doskonale obrazuje reportaż TVN24 Cierpią. Są coraz młodsze będący częścią cyklu Depresja systemu. Wszystkie jego odcinki znaleźć można na platformie TVN24 GO.
Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży - jak wesprzeć budowę
Tymczasem możecie również sami dołożyć swoją cegiełkę do walki z uprzedzeniami, których największymi ofiarami są najmłodsi. To właśnie z myślą o nich Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Jest to jedno z działań podjętych w kierunku kompleksowej aktywności zmierzającej do poprawy sytuacji dzieci i młodzieży zmagającej się z problemami. Jeśli chcesz ją wesprzeć, możesz:
- wysyłać SMS o treści "Pomagam" pod numer 7356 (koszt SMS 3,69 zł z VAT);
- wysyłać przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966;
- dokonać wpłaty na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001;
- bezpośrednio na stronie Fundacji TVN;
- na Facebooku i Instagramie Fundacji, klikając przycisk "przekaż datek".
"Choroba to nie moda" jest cyklem rozmów z osobami, które miały odwagę powiedzieć światu o swojej walce z chorobami psychicznymi oraz ekspertami. Jego tytuł odnosi się do jednego najpopularniejszych i zarazem najbardziej krzywdzących mitów dotyczących depresji - sugestii, że jej coraz częstsze diagnozowanie jest wynikiem trendu. Tymczasem problemy psychiczne nie są modą, a realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia cierpiących na nie osób. Mogą dotknąć każdego, niezależnie od społecznego statusu i wykonywanego zawodu. Zapraszając do cyklu osoby znane z mediów chcemy pokazać, że choroba i proszenie o pomoc to nie wstyd.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Magda Pyznar cierpiała na depresję przez hejterkę. "Byłam wykończona psychicznie"
- Julia Wróblewska miała załamanie nerwowe. "Nie panowałam nad sobą"
- "Żadne z nich nie wydawało mi się smutne". Agnieszka Sienkiewicz o bliskich, którzy popełnili samobójstwo
Autor: Michalina Kobla
Reporter: Michalina Kobla
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN