"Długo wstydziłam się tego przed samą sobą". Maja Bohosiewicz otwarcie o zdrowiu psychicznym

Choroba to nie moda - Maja Bohosiewicz
Choroba to nie moda - Maja Bohosiewicz
Iluzja psychologiczna
Iluzja psychologiczna
Jak wyleczyć złamane serce?
Jak wyleczyć złamane serce?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Internet na ratunek psychologii
Internet na ratunek psychologii
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline
Maja Bohosiewicz dołączyła do grona polskich gwiazd, które przyznały się do kryzysu psychicznego. Co wydarzyło się latem 2021 roku, kiedy postanowiła skorzystać z pomocy psychiatry? Jak wspomina wizytę u specjalisty? Na te pytania odpowiedziała w cyklu Michaliny Kobli "Choroba to nie moda" w serwisie dziendobry.tvn.pl.

Maja Bohosiewicz po latach aktorskiej kariery zdecydowała się na otworzenie własnej firmy odzieżowej. W mediach społecznościowych relacjonuje nie tylko prowadzenie biznesu od kulis, ale dzieli się również skrawkami swojego prywatnego życia. Zaskarbiła sobie sympatię fanów, o czym świadczą ich komentarze, pełnym dystansu podejściem do życia.

Maja Bohosiewicz o zdrowiu psychicznym

Jakiś czas temu Maja podzieliła się jednak doświadczeniem, o którym trudno czytać z uśmiechem na twarzy. Latem ubiegłego roku doznała załamania w na pozór zupełnie prozaicznej sytuacji - podczas odwiedzin jej przyjaciółki.

- Spojrzałam na mieczyki i ich wielkość. Moje myśli zaczęły świdrować w głowie: "jak obetnę takie grube łodygi? Skąd wezmę taki wysoki wazon? Jak naleję wody do tak wielkiego wazonu? Jak przeniosę wazon spod zlewu na stół?". Uklękłam na ziemi i zaczęłam wyć. Wszystkiego było już za dużo - napisała Maja na Instagramie.

W rozmowie z Michaliną Koblą z dziendobry.tvn.pl wyjaśniła, że w tamtym czasie w jej życiu nie wydarzyło się nic szczególnie bolesnego. Często jednak do załamania prowadzić może kumulujące się napięcie.

- Czasami jest to zbiór niefortunnych, drobnych rzeczy i nasz organizm i umysł się dekompensuje. To jest jak taka czarka goryczy, która się przelewa, zakrapla i w końcu wybucha. Nic niesamowitego w moim życiu się nie wydarzyło, jednak w którymś momencie poczułam, że potrzebuję się skonsultować z kimś, kto może mi pomóc. Bardzo długo wstydziłam się tego nie przed ludźmi, tylko przed samą sobą i nie mogłam uwierzyć, że muszę iść do psychiatry - powiedziała Maja.

Gwiazda otrzymała fachową pomoc, ale nie ukrywa, że chwilę zajęło jej przełamanie zinternalizowanych uprzedzeń.

- [Psychiatra - przyp. red.] powiedział mi, że są to stany lękowe, które trzeba leczyć, że jest to normalne, przypisał mi leki. Wróciłam do domu i stwierdziłam: "nie", (...) "na bank się pomylił". Dałam sobie kolejnych parę miesięcy, ale zauważyłam, że moja psychika nie działa najlepiej - wspominała.

Ostatecznie udała się do drugiej psychiatry, która po pogłębionym wywiadzie potwierdziła przypuszczenia pierwszego lekarza.

Życie (nie)idealne

Maja Bohosiewicz w rozmowie z dziendobry.tvn.pl zaznaczyła, że nie lubi ekshibicjonizmu w mediach społecznościowych, ale jednocześnie chciałaby być zupełnie szczera ze swoimi fanami. Pokazywać, że problemy ze zdrowiem psychicznym mogą dotknąć nawet osób, które - tak jak ona - wiodą pozornie idealne życie.

- Ja też nie wiedziałam, czym jest depresja, a jeśli mam być szczera, to myślałam, że to jest taka choroba, że ludzie trochę ściemniają. Nie wierzyłam, że może być jakakolwiek sytuacja w moim życiu, na którą nie mam wpływu (...) No i zderzyłam się ze ścianą, bo jestem osobą, która nigdy nie widzi problemu, wierzy, że jedyne, czego nie można zrobić, to rozłożyć parasola w d***e. A tu nagle pokonały mnie jakieś drobne rzeczy i widziałam, że zupełnie inaczej funkcjonuję niż kiedyś - wyznała. Jak dodała, ma nadzieję, że za jakiś czas o zdrowiu psychicznym będziemy mówić z taką samą otwartością, jak o każdej innej przypadłości.

Jak jej zdaniem na naszą psychikę wpływają media społecznościowe? Jak dba o swoje samopoczucie? Dowiecie się oglądając materiał wideo.

Pomoc dla najbardziej bezbronnych

Podczas gdy walka z chorobami psychicznymi stanowi jedno z największych wyzwań, przed jakim stają tysiące dorosłych, trudno wyobrazić sobie cierpienie najmłodszych. Zwłaszcza, jeśli pod uwagę weźmiemy stan psychiatrii dziecięcej w Polsce. Sytuację doskonale obrazuje reportaż TVN24 Cierpią. Są coraz młodsze będący częścią cyklu Depresja systemu. Wszystkie jego odcinki znaleźć można na platformie TVN24 GO.

Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży - jak wesprzeć budowę

Tymczasem możecie również sami dołożyć swoją cegiełkę do walki z uprzedzeniami, których największymi ofiarami są najmłodsi. To właśnie z myślą o nich Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Jest to jedno z działań podjętych w kierunku kompleksowej aktywności zmierzającej do poprawy sytuacji dzieci i młodzieży zmagającej się z problemami. Jeśli chcesz ją wesprzeć, możesz:

 • wysyłać SMS o treści "Pomagam" pod numer 7356 (koszt SMS 3,69 zł z VAT);
  • wysyłać przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966;
   • dokonać wpłaty na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001;
    • bezpośrednio na stronie Fundacji TVN;
     • na Facebooku i Instagramie Fundacji, klikając przycisk "przekaż datek".

      "Choroba to nie moda" jest cyklem rozmów z osobami, które miały odwagę powiedzieć światu o swojej walce z chorobami psychicznymi. Jego tytuł odnosi się do jednego najpopularniejszych i zarazem najbardziej krzywdzących mitów dotyczących depresji - sugestii, że jej coraz częstsze diagnozowanie jest wynikiem trendu. Tymczasem problemy psychiczne nie są modą, a realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia cierpiących na nie osób. Mogą dotknąć każdego, niezależnie od społecznego statusu i wykonywanego zawodu. Zapraszając do cyklu osoby znane z mediów chcemy pokazać, że choroba i proszenie o pomoc to nie wstyd.

      Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

      Zobacz także:

      Autor: Michalina Kobla

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości