Zdrowie

Czy proste rytuały mogą redukować napięcie i stres? "Co trzeci z nas cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne"

Zdrowie

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Ewa Drzyzga
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Negatywne emocje i stres są nieodzownym elementem życia każdego człowieka, warto więc uświadomić sobie, jak niekorzystnie mogą one wpływać na nasze samopoczucie. Czy istnieją skuteczne sposoby radzenia sobie z ich obecnością? W Dzień Dobry TVN na to pytanie odpowiedziała Ewa Drzyzga, która z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego przyjrzała się prostym metodom, pozwalającym zatroszczyć się o dobry nastrój.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, który został ustanowiony w 1992 roku. Zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat zaburzeń o podłożu psychicznym ma niezwykle istotne znaczenie, zwłaszcza w obliczu wydarzeń związanych z globalną pandemią koronawirusa. Coraz więcej osób w naszym kraju boryka się z poważnymi dolegliwościami, wynikającymi między innymi ze stresu, izolacji czy braku poczucia bezpieczeństwa.

8 milionów Polaków między 18. a 64. rokiem życia cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. To co trzeci z nas. W tym roku postanowiono, że Dzień Zdrowia Psychicznego będzie "dniem nierówności". Okazuje się, że w krajach o niskich i średnich dochodach aż 75-95 proc. ludzi nie otrzymuje pomocy, bo nie ma na to pieniędzy. Padł taki pomysł, żeby to pracodawcy odciążyli budżety w różnych krajach

- mówiła w dzień Dobry TVN Ewa Drzyzga. Dodała też, że to właśnie konkretne działania podejmowane przez pracodawców mogą przełożyć się na zmniejszenie liczby przypadków zachorowań na depresję czy inne schorzenia, mające swoje podłoże w ludzkiej psychice. - Discovery TVN włączyło się do tej akcji. Nasi pracownicy otrzymują pomoc psychologów zewnętrznych, mogą korzystać z zajęć jogi, mindfulness. Ten pakiet jest bardzo szeroki. Mamy nadzieję, że to będzie nowy trend - zauważyła dziennikarka.

Jak zadbać o dobry nastrój?

Troska o zdrowie psychiczne powinna opierać się na codziennych rytuałach, które pomagają nam zachować równowagę i pozbyć się nieprzyjemnego napięcia. Większość z nich nie tylko skutecznie redukuje stres, ale przy okazji pozwala też podnieść jakość naszego życia. Niektóre przekładają się także na poprawę samopoczucia u otaczających nas osób.

Możemy zadbać o relacje, bo to one są najważniejszym czynnikiem, jeśli dbamy o długowieczność

- zapewniła Ewa Drzyzga, zachęcając jednocześnie do przyjmowania serdecznej postawy i wsłuchiwania się w potrzeby czy troski innych ludzi. Wysłuchanie drugiej osoby ma działanie terapeutyczne i nie musi wiązać się z udzielaniem konkretnych porad czy poszukiwaniem rozwiązań problemów.

Dziennikarka znalazła także inne rozwiązania, pozwalające zatroszczyć się o zdrowie psychiczne naszych najbliższych. Dobrym pomysłem jest wręczenie komuś wyjątkowego prezentu w postaci karnetu na refleksoterapię, masaż relaksacyjny, terapię manualną lub chociażby na siłownię czy wspomniane wcześniej zajęcia jogi.

A jak możemy zadbać o własne samopoczucie? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, jak wielką wartość dla zdrowia ma sen. Doskonałym sposobem na poprawę samopoczucia mogą okazać się także spacery na świeżym powietrzu. W ramach relaksu w domowym zaciszu warto z kolei zapoznać się z bogatą ofertą programową kanału Discovery Life. Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, znaleźć tam można inspirujące programy, prowadzone między innymi przez Agnieszkę Cegielską, Małgorzatę Ohme oraz Agatę Młynarską.

Na koniec Ewa Drzyzga wspomniała też o niezwykle prostej, a jednocześnie ważnej dla naszego samopoczucia praktyce, związanej z oddechem.

- Bierzemy 20 tysięcy oddechów na dobę, a zatem kto źle oddycha, ten traci odporność, starzeje się, ma szansę zachorowania na nowotwór, choroby serca, ciśnienie i cukrzycę - wyjaśniła dziennikarka, zachęcając tym samym do przyjrzenia się prostej czynności, którą każdy z nas wykonuje przecież codziennie.

Fundacja TVN "nie jesteś sam" buduje centrum psychiatrii

Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży powstaje we współpracy z Centrum Zdrowia Dziecka. Budowa już ruszyła, a plany zakładają, że potrwa 2 lata. W placówce znajdzie się oddział pobytu stałego dla 32 pacjentów (tyle będzie łóżek na oddziale). Oprócz tego powstanie także poradnia psychiatryczna. Cały budynek będzie miał 6 000 m2. Oprócz Centrum Psychiatrii zostanie tu przeniesiona i powiększona Klinika Onkologii.

Każdy może pomóc w budowie. Jak tego dokonać?

  • wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7126 (koszt SMS 1,23 zł z VAT);
  • wysyłając przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966;
  • dokonując wpłaty na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001;
  • bezpośrednio na stronie Fundacji TVN
  • na Facebooku i Instagramie Fundacji, klikając przycisk "przekaż datek".

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Ewa Drzyzga

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości