Młoda tiktokerka Natalia Lipowicz zauważyła, że gdy schudła, ludzie nagle zaczęli być dla niej milsi. W jakim stopniu nasz wygląd rzutuje na to, jak traktują nas inni? O to zapytaliśmy psychiatrę Małgorzatę Tomaszewską.
Sabina od ponad dekady walczy z anoreksją, która zatruła jej psychikę i zrujnowała organizm. Postanowiła wykorzystać swoje doświadczenie, by wspierać innych w drodze do zdrowia.
Pacjenci odczuwają wstyd, gdy muszą przedłożyć w dziale HR zwolnienie wystawione przez psychiatrę. "Próbują załatwiać L4 u lekarzy rodzinnych" - tłumaczy nam dr n. med. Magdalena Namysłowska, specjalistka z Warszawskiego Ośrodka Psychoterapii i Psychiatrii.
Lekarze w czasie pandemii pomagali wszystkim potrzebującym, często zapomninali jednak o sobie. Stres, praca pod presją czasu i rosnąca liczba zgonów były przyczyną depresji, wypalenia zawodowego oraz stresu pourazowego. Jak medycy radzą sobie w tych ciężkich czasach?
"Podaruj Misia" to wyjątkowa akcja charytatywna, którą organizuje Fundacja TVN "nie jesteś sam". Pieniądze, które uda się zebrać z ich sprzedaży zostaną przeznaczone na budowę szpitala psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży. Kto w tym roku zaangażował się w akcję i zaprojektował swojego misia? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Problemy w pracy, w związku czy śmierć bliskiej osoby mogą bardzo negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne. O budowaniu odporności psychicznej w rozmowie z Darią Pacańską opowiedziała psycholog Magdalena Bernatowicz-Bujwid.
Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez telefonu komórkowego. Smartfon, oprócz spełniania podstawowych funkcji komunikacyjnych, zastępuje nam telewizję, gazetę, odtwarzacz multimedialny czy aparat fotograficzny. Z okazji Światowego Dnia bez Telefonu Komórkowego zapytaliśmy eksperta, czy w obecnych czasach celebracja takiego święta w ogóle jest możliwa oraz, czy istnieją przesłanki, aby mówić o uzależnieniu od smartfonów.
Na początku czerwca przedstawiliśmy historię Gosi Budak, która z powodu depresji targnęła się na swoje życie. Próbę samobójczą przeżyła dzięki swojej mamie. Obecnie dziewczyna przechodzi kosztowną rehabilitację. W pomoc zaangażowało się wielu ludzi, m.in. aktorka Julia Wróblewska. Jak można pomóc tym, którzy - podobnie jak Gosia - stracili chęć do życia?
Ewa Zawada to polska tiktokerka znana jako Dobra Faza. W mediach społecznościowych obserwują ją tysiące osób, co nie wpłynęło dobrze na jej samopoczucie. Pierwszy atak paniki influencerka miała w 2020 roku, potem były kolejne. Jak poradzić sobie z nerwicą lękową? O tym rozmawialiśmy z lekarzem psychiatrii, Sebastianem Koterwą.
Bartek Jędrzejak był kolejnym gościem Agaty Młynarskiej w cyklu live'ów Fundacji TVN, w trakcie których namawiamy was do wsparcia budowy pierwszej w Polsce kliniki psychiatrii dla dzieci i młodzieży. Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście, na jaki cel przeznaczyć 1% podatku, to pamiętajcie, że psychiatria dziecięca w naszym kraju jest w opłakanym stanie. Wasz gest może pomóc i choć trochę tę sytuację zmienić.
Fundacja TVN z Waszą pomocą chce zbudować pierwszy szpital psychiatryczny dla dzieci i młodzieży. Dlaczego taka placówka jest niezbędna? Jaki jest stan psychiatrii dziecięcej w Polsce? O tym rozmawiały Agata Młynarska i Dorota Wellman.
Julia Wróblewska otwarcie mówi w sieci o swoim zdrowiu psychicznym, oswajając z tym tematem także najmłodszych odbiorców. Gwiazda zwierzyła się niedawno, że kiedy była u szczytu popularności, przechodziła najgorsze chwile w życiu.
"Ratujmy psychiatrię dziecięcą i młodzieżową" - pod takim hasłem odbędzie się wspólna debata Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Marszałka Senatu. O dramatycznym stanie opieki psychiatrycznej w Polsce mówili w naszym programie szef Fundacji Jurek Owsiak i psychoterapeutka Dorota Minta.
Osoby nieradzące sobie z natłokiem sytuacji bardzo stresowych może dopaść załamanie nerwowe. Czym objawia się ten stan? Jak sobie z nim poradzić? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psychiatrę Maję Herman.
Choć ekstremalne modyfikacje ciała wywołują negatywne komentarze, to jednak coraz więcej osób poddaje się zabiegom polegającym na wszczepianiu pod skórę implantów magnetycznych, rozcięciu końcówki języka, rozciąganiu dziurek w uszach, czy przebijaniu policzków ostrymi metalowymi prętami. Dlaczego to robią? Czy takie postępowanie można zaliczyć do zaburzeń osobowości? zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psychiatrę Rodryga Reszczyńskiego.
Ciąża postrzegana jest jako jeden z najpiękniejszych okresów życia kobiety, dlatego trudno sobie wyobrazić, aby panie w stanie błogosławionym mogły mieć depresję. A jednak depresja w ciąży pojawia się i to dość często. Dlaczego? Jak się objawia? Jak ją leczyć? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psychiatrę Maję Herman i ginekolog dr Beatę Sterlińską-Tulimowską.
W Lubinie matka zadała śmiertelne ciosy dwóm córkom (13-miesięcznej i 12-letniej), a następnie chciała popełnić samobójstwo. Policja przypuszcza, że w ostatnim czasie kobieta przechodziła załamanie nerwowe. Jak można było temu zapobiec? Ile osób rocznie popełnia samobójstwo? Częściej są to mężczyźni, czy kobiety? Matki, zabijając dzieci, wierzą, że w ten sposób chronią je przed cierpieniem. Jak mogą tak myśleć? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psychiatrę dra Sławomira Murawca.
Opinie biegłych sądowych psychiatrów niejednokrotnie mają znaczenie dla rozstrzygnięcia spraw karnych. Mówi się, że posiadają wielkę władzę, bo od jednego ich podpisu zależy, czy ktoś pozostanie wolny, czy spędzi lata w więzieniu lub szpitalu psychiatrycznym. O ich współpracy z sądem rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN sędzią Barbarą Piwnik.