"Schudłam i ludzie nagle zaczęli być dla mnie milsi". Jak otoczenie reaguje na naszą utratę wagi?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak walczyć z problemem otyłości?
Jak walczyć z problemem otyłości?
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Młoda tiktokerka Natalia Lipowicz zauważyła, że gdy schudła, ludzie nagle zaczęli być dla niej milsi. W jakim stopniu nasz wygląd rzutuje na to, jak traktują nas inni? O to zapytaliśmy psychiatrę Małgorzatę Tomaszewską.

Schudła, a ludzie stali się milsi

Natalia Lipowicz to młoda tiktokera, która prowadzi profil "Poleniwemu". Dziewczyna po zrzuceniu 20 kg zauważyła zmianę w tym, jak nastawieni są do niej inni ludzie.

- Ważyłam 90kg, schudłam i nagle więcej osób ze mną rozmawiało, zaczęli łapać ze mną kontakt wzrokowy i inaczej do mnie podchodzić, nawet w pracy. Po prostu stali się milsi. Wcześniej chodziłam od drzwi, do drzwi, a teraz nawet w urzędzie jest mi coś łatwiej załatwić. Nie wiem jak to działa, ale na pewno moja waga ma na to istotny wpływ - powiedziała w rozmowie z nami.

Co więcej, wideo Natalii, w którym podzieliła się swoimi obserwacjami, wywołało lawinę komentarzy, w których Internauci przyznali, że mieli podobne doświadczenia.

- To jest właśnie okropne, jak ważyłam 48-50kg, wszyscy byli mili. Jak zaczęłam chorować i tyć przez chorobę i leki, to nagle wszyscy są okropni w stosunku do mnie - napisała jedna osoba.

- Niestety ludzie w większości byli dla mnie mili, gdy schudłam - dodała druga.

- To jest właśnie okropne, jak schudłam tak, że już okresu nie miałam to nagle wszyscy mili, koleżeńscy... To nakręcało mnie tylko do dalszego chudnięcia - szczerym wyzwaniem podzieliła się kolejna.

Natalia dostała też wiele prywatnych wiadomości. - Pisali do mnie, że mają te same smutne spostrzeżenia. Co więcej, niektórzy oprócz braku życzliwości spotkali się także z komentarzem typu: "Jak to możliwe, schudłaś i nagle się tak spasłaś" - powiedziała.

Natalia zauważyła, że odkąd schudła jest bardziej pewna siebie, jednak jak podkreśliła, jej otwartość na ludzi jest cały czas niezmienna.

- To otoczenie inaczej mnie postrzega. Z moich obserwacji wynika, że osoby chudsze są uznawane za takie, którym się w życiu udaje, a osoby grubsze za drugą część społeczności, tak jak kiedyś były kasty. One spotykają się często z hejtem, nawet w swoim własnym środowisku. To bardzo przygnębiające - ze smutkiem podsumowała Natalia.

Zdaniem psychiatry problem jest bardziej złożony

Na pytania o źródła zaobserwowanego przez Natalię i jej obserwatorów zjawiska, odpowiedziała psychiatra Małgorzata Tomaszewska.

- Pierwszy powód to zmiana, która zachodzi w osobie, która zaczyna się lepiej czuć we własnym ciele, a co za tym idzie, często zachowuje się swobodniej w relacjach społecznych. Może być tak, że mniej skupia się na myśleniu o tym, jak zostanie odebrana i rzadziej spodziewa się odrzucenia z powodu swojego wyglądu - stwierdziła psychiatra.

Drugi aspekt jest powiązany z obowiązującym w kulturze kanonem piękna.

- Bardzo powszechne jest niezadowolenie z wyglądu swojego ciała, często również osób, u których nie możemy rozpoznać nadwagi czy otyłości. Codziennie dostajemy przekaz, że dążenie do lepszej sylwetki, stanu skóry czy wyższego statusu materialnego jest oczywistością. Pojawia się presja, której bezwiednie ulegamy. Osiągnięcie celu wydaje się bardzo proste, jednak w praktyce okazuje się dużo trudniejsze i wręcz frustrujące. Dlatego schudnięcie kojarzy się z sukcesem i wywołuje uznanie społeczne, a co za tym idzie, nastawienie wobec takiej osoby staje się bardziej przyjazne - wyznała.

Kolejny powód to działanie stereotypów, które są powielane od pokoleń. - Trzeci aspekt to negatywna ocena osób, które odbiegają wyglądem od uznawanego powszechnie za "ładny, zamożny, atrakcyjny i zdrowy". Stereotypowo są przypisywane takim osobom cechy - słabość, lenistwo, brak zaangażowania, niska motywacja do zmiany. Przez to częściej są pomijane, traktowane jako mniej wartościowe a ich zdanie rzadziej brane pod uwagę. Zdarzają się również przejawy poczucia wyższości wobec takiej osoby, a stąd już blisko do traktowania z góry czy bez szacunku. Warto, by każdy z nas sam zadał sobie pytanie, co wpływa na jego postrzeganie drugiego człowieka. Może się okazać, że postrzegamy siebie jako otwartych, pozytywnie nastawionych a w rzeczywistości mamy w sobie wiele uprzedzeń. - dodała Małgorzata Tomaszewska, lekarka specjalista psychiatrii.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Anna Gondecka

Źródło: TikTok

Źródło zdjęcia głównego: Royalty-free/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości