Do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Tak pokazuje raport przygotowany przez Światową Organizację Zdrowia. Leczenie depresji mogą wspomóc psychobiotyki. Co to preparaty? Jak działają? Czy można się od nich uzależnić? W Dzień Dobry TVN tłumaczył to dr hab. n. med. Sławomir Murawiec, psychiatra.
Co to są psychobiotyki?
Psychobiotyki znane są medycynie od dziesięciu lat.
- To są takie szczepy bakteryjne czy szerzej [...] mikroorganizmy, które wpływają na funkcje psychiczne, mają działanie psychotropowe, można powiedzieć - wyjaśniał psychiatra Sławomir Murawiec. Tym samym wpływają również na nasze funkcje poznawcze.
- Nam się wydaje, że to, że nam się jasno albo niejasno myśli, jest związane tylko z mózgiem. Niekoniecznie. Także ze stanem mikrobiomu jelitowego. Wpływają na nastrój, wpływają na poziom odczuwania lęku, czyli wywierają dość szerokie działanie właśnie na mózg poprzez bardzo wiele mechanizmów, wiele szlaków - podkreślał gość Dzień Dobry TVN.
Problemy natury psychologicznej
Problemy natury psychologicznej
Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że psychobiotyki nie mogą zastąpić leczenia zaleconego przez lekarza.
- Leki działają, psychoterapia działa, standardy leczenia są opracowane, są wiarygodne i skuteczne, ale psychiatria jest dziedziną nowoczesną, poszukuje innych możliwości, dodatkowych możliwości leczenia. Okazało się, [...], nasz mikrobiom jelitowy wpływa na funkcje psychiczne, na rozwój mózgu. Nam się wydaje, że tylko relacja z rodzicami, to, jacy jesteśmy, ale okazuje się, że nie tylko. Relacja z naszym mikrobiomem wpływa na dojrzewanie i rozwój mózgu - stwierdził specjalista.
Czy psychobiotyki można stosować profilaktycznie?
Warto dodać, że probiotyki, które przyjmujemy w czasie antybiotykoterapii, nie muszą wcale działać jak psychobiotyki.
- Można powiedzieć, że, ponieważ już troszczę czasu minęło na badania naukowe dotyczące działania probiotyków, psychobiotyków, to już wiemy, które szczepy pomagają, to jest ważne. To nie chodzi o to, żeby wziąć jakikolwiek, bo on może działać w obrębie jelit, ale niekoniecznie wpływać na funkcje psychiczne. Ale są już dobrze zbadane niektóre szczepy, które - jest potwierdzone - działają również na funkcje psychiczne - mówił dr Sławomir Murawiec.
Jak dodał, tego rodzaju środki nie uzależniają. - Nie dają takiej przyjemności, rauszu,[...], tendencja nie będzie za duża. Natomiast jak ktoś będzie chciał być za zdrowy, może przesadzić - przyznał.
Czy wchodzą w reakcję z innymi lekami? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rodzice mogą nie zauważyć symptomów. "Zaburzenia u dziewczynek są bardzo niewidoczne"
- Kobiety czują samotność tuż po narodzinach dziecka. "Ważne jest wsparcie ze strony osób, które nas rozumieją"
- "Zginałam się w pół, żeby łzy nie niszczyły makijażu". Cleo Ćwiek o życiu z CHAD i w spektrum autyzmu
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News