Co to są psychobiotyki?
Psychobiotyki znane są medycynie od dziesięciu lat.
- To są takie szczepy bakteryjne czy szerzej [...] mikroorganizmy, które wpływają na funkcje psychiczne, mają działanie psychotropowe, można powiedzieć - wyjaśniał psychiatra Sławomir Murawiec. Tym samym wpływają również na nasze funkcje poznawcze.
- Nam się wydaje, że to, że nam się jasno albo niejasno myśli, jest związane tylko z mózgiem. Niekoniecznie. Także ze stanem mikrobiomu jelitowego. Wpływają na nastrój, wpływają na poziom odczuwania lęku, czyli wywierają dość szerokie działanie właśnie na mózg poprzez bardzo wiele mechanizmów, wiele szlaków - podkreślał gość Dzień Dobry TVN.
Problemy natury psychologicznej
Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że psychobiotyki nie mogą zastąpić leczenia zaleconego przez lekarza.
- Leki działają, psychoterapia działa, standardy leczenia są opracowane, są wiarygodne i skuteczne, ale psychiatria jest dziedziną nowoczesną, poszukuje innych możliwości, dodatkowych możliwości leczenia. Okazało się, [...], nasz mikrobiom jelitowy wpływa na funkcje psychiczne, na rozwój mózgu. Nam się wydaje, że tylko relacja z rodzicami, to, jacy jesteśmy, ale okazuje się, że nie tylko. Relacja z naszym mikrobiomem wpływa na dojrzewanie i rozwój mózgu - stwierdził specjalista.
Czy psychobiotyki można stosować profilaktycznie?
Warto dodać, że probiotyki, które przyjmujemy w czasie antybiotykoterapii, nie muszą wcale działać jak psychobiotyki.
- Można powiedzieć, że, ponieważ już troszczę czasu minęło na badania naukowe dotyczące działania probiotyków, psychobiotyków, to już wiemy, które szczepy pomagają, to jest ważne. To nie chodzi o to, żeby wziąć jakikolwiek, bo on może działać w obrębie jelit, ale niekoniecznie wpływać na funkcje psychiczne. Ale są już dobrze zbadane niektóre szczepy, które - jest potwierdzone - działają również na funkcje psychiczne - mówił dr Sławomir Murawiec.
Jak dodał, tego rodzaju środki nie uzależniają. - Nie dają takiej przyjemności, rauszu,[...], tendencja nie będzie za duża. Natomiast jak ktoś będzie chciał być za zdrowy, może przesadzić - przyznał.
Czy wchodzą w reakcję z innymi lekami? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rodzice mogą nie zauważyć symptomów. "Zaburzenia u dziewczynek są bardzo niewidoczne"
- Kobiety czują samotność tuż po narodzinach dziecka. "Ważne jest wsparcie ze strony osób, które nas rozumieją"
- "Zginałam się w pół, żeby łzy nie niszczyły makijażu". Cleo Ćwiek o życiu z CHAD i w spektrum autyzmu
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News