"Zginałam się w pół, żeby łzy nie niszczyły makijażu". Cleo Ćwiek o życiu z CHAD i w spektrum autyzmu

Cleo Ćwiek w "Choroba to nie moda"
Choroba to nie moda - Cleo Ćwiek
Choroba to nie moda - Cleo Ćwiek
Choroba to nie moda - Halszka Witkowska
Choroba to nie moda - Halszka Witkowska
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jak zacząć słuchać potrzeb najmłodszych?
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jak zacząć słuchać potrzeb najmłodszych?
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek o ADHD
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek o ADHD
Choroba to nie moda - Katarzyna Miller
Choroba to nie moda - Katarzyna Miller
Choroba to nie moda - Maja Bohosiewicz
Choroba to nie moda - Maja Bohosiewicz
Choroba to nie moda - Renata Durda
Choroba to nie moda - Renata Durda
Choroba to nie moda - Renata Durda o dzieciach
Choroba to nie moda - Renata Durda o dzieciach
Choroba to nie moda - Bartek Jędrzejak (finał)
Choroba to nie moda - Bartek Jędrzejak (finał)
Choroba to nie moda - Renata Kaczoruk
Choroba to nie moda - Renata Kaczoruk
Cleo Ćwiek w tytule swojej najnowszej książki mierzy się z pytaniem "Jak być sobą, kiedy jest się wszystkim innym?". Popularna modelka na drodze do odkrycia własnej tożsamości usłyszała dwie, kluczowe diagnozy - spektrum autyzmu i choroby afektywnej dwubiegunowej. O funkcjonowaniu z nieneurotypowością i CHAD oraz związanych z nimi mitach opowiedziała w cyklu "Choroba to nie moda" Michaliny Kobli na łamach serwisu dziendobry.tvn.pl.

"Clou. Jak być sobą, gdy jesteś wszystkim innym" może stanowić otuchę i drogowskaz dla osób cierpiących na zaburzenia psychiczne lub czujących się niekomfortowo w neurotypowym świecie. Sprawdzi się również jako, zwyczajnie, ciekawa i inspirująca lektura. Cleo Ćwiek, modelka mająca na swoim koncie międzynarodowe sukcesy, w rozmowie z Agatą Trzebuchowską opowiada historię swojego życia w spektrum autyzmu i z CHAD.

Cleo Ćwiek o chorobie afektywnej dwubiegunowej

Choroba afektywna dwubiegunowa, od której pochodzi akronim CHAD, cechuje się występowaniem okresów manii i depresji. Ich intensywność i długość zależy od typu choroby, a przebieg - od danej osoby. Stan podwyższonego nastroju bywa jednak utożsamiany głównie z rozwiązłością seksualną, skłonnością do uzależnień i wydawaniem dużych sum pieniędzy. 

 - To nie jest tak, że każda osoba w epizodzie maniakalnym jest rozwiązła seksualnie, absolutnie nie. Tak samo nie każda osoba idzie w hazard czy w inne cechy, które się wydają charakterystyczne. Najbardziej charakterystyczne dla wszystkich osób, które są w epizodzie maniakalnym, jest to, że nagle bardzo mało śpią, dużo mniej niż normalnie. W moim przypadku - ja śpię 9 godzin, a w epizodzie maniakalnym to jest ok. 4, 5 godzin. Mało się je w epizodzie maniakalnym, bo nie potrzebujesz nic dodatkowego, co cię napędza, bo epizod maniakalny jest sam napędzający, cały czas wydaje ci się, że przychodzą ci do głowy jakieś niesamowite pomysły i musisz je natychmiast realizować - powiedziała.

Cleo przyznała, że szczególnie charakterystycznym objawem manii w jej przypadku była wzmożona chęć podróżowania - pozornie niegroźna zachcianka. 

- Niejednokrotnie tłumaczę osobom, że to nie jest jednoznacznie pozytywny stan, dlatego że można sobie zrobić krzywdę, osoby mogą być też psychotyczne w takich epizodach maniakalnych, mogą im się wydawać rzeczy, które nie mają miejsca - wyjaśniła Cleo.

Rewersem manii w CHAD jest depresja. Poświęcony jej rozdział w książce Cleo nosi wymowny tytuł: "Odłożyć się na sześć miesięcy". 

 - W depresji jest trochę tak, że odkładasz się w jakimś miejscu, trochę tak, jak odkłada się bezużyteczny przedmiot. Bo to nie jest tak, że chcesz odpocząć i zrobić sobie przerwę, idziesz do łóżka, gdzie jest ciepło i wygodnie, i czujesz się dobrze, i możesz tam poleżeć i się zregenerować, tylko jesteś w takim zawieszeniu. Bo z jednej wiesz, że powinnaś coś robić, że powinnaś być aktywna, że masz rzeczy do zrobienia, osoby, które na tobie polegają, ale z drugiej strony tak kompletnie nie masz na to ani siły, ani ochoty, ani żadnej motywacji do robienia czegokolwiek - powiedziała.

Cleo doświadczyła epizodu depresyjnego realizując kampanię dla marki, którą bardzo ceniła, a jej udział w projekcie, jak przyznała, nie wymagał wysiłku. - Idealna praca, a jednocześnie muszę robić przerwy między ujęciami, żeby popłakać. Zginałam się w pół, żeby być prostopadle do podłogi, żeby łzy nie niszczyły makijażu - wyjaśniła.

Spektrum autyzmu u kobiet

Cleo jest również w spektrum autyzmu. Jak nieneurotypowość dawała jej się we znaki?

- W dzieciństwie byłam najdziwniejszą dziewczynką na świecie. Byłam skrajnie nieśmiała, nie umiałam się z nikim zakolegować, bałam się innych dzieci, wymyślałam sobie swoje zabawy i najwięcej czasu spędzałam gdzieś się chowając i czytając książki - wyznała.

- To jest o tyle trudniejsze w wieku dziecięcym czy nastoletnim, że dzieci po prostu są dużo bardziej bezpośrednie i okrutne. Jak jesteś dorosła i ktoś nie będzie chciał z tobą gadać, to po prostu nie będzie z tobą utrzymywał kontaktu - dodała.

Pomoc dla najbardziej bezbronnych

Podczas gdy walka z chorobami psychicznymi stanowi jedno z największych wyzwań, przed jakim stają tysiące dorosłych, trudno wyobrazić sobie cierpienie najmłodszych. Zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmiemy stan psychiatrii dziecięcej w Polsce. Sytuację doskonale obrazuje reportaż TVN24 Cierpią. Są coraz młodsze będący częścią cyklu Depresja systemu. Wszystkie jego odcinki znaleźć można na platformie TVN24 GO.

Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży - jak wesprzeć budowę

Tymczasem możecie również sami dołożyć swoją cegiełkę do walki z uprzedzeniami, których największymi ofiarami są najmłodsi. To właśnie z myślą o nich Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Jest to jedno z działań podjętych w kierunku kompleksowej aktywności zmierzającej do poprawy sytuacji dzieci i młodzieży zmagającej się z problemami. Jeśli chcesz ją wesprzeć, możesz:

  • wysyłać SMS o treści "Pomagam" pod numer 7356 (koszt SMS 3,69 zł z VAT);
  • wysyłać przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966;
  • dokonać wpłaty na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001;
  • bezpośrednio na stronie Fundacji TVN;
  • na Facebooku i Instagramie Fundacji, klikając przycisk "przekaż datek".

"Choroba to nie moda" jest cyklem rozmów z osobami, które miały odwagę powiedzieć światu o swojej walce z chorobami psychicznymi oraz ekspertami. Jego tytuł odnosi się do jednego najpopularniejszych i zarazem najbardziej krzywdzących mitów dotyczących depresji - sugestii, że jej coraz częstsze diagnozowanie jest wynikiem trendu. Tymczasem problemy psychiczne nie są modą, a realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia cierpiących na nie osób. Mogą dotknąć każdego, niezależnie od społecznego statusu i wykonywanego zawodu. Zapraszając do cyklu osoby znane z mediów chcemy pokazać, że choroba i proszenie o pomoc to nie wstyd.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości