Choroba afektywna dwubiegunowa

  Cyklotymia jest chorobą związaną z zaburzeniami emocji i aktywności. W jej przebiegu występują naprzemiennie okresowe stany depresji i podwyższonego nastroju. Najczęściej diagnozuje się ją u osób młodych. Objawy cyklotymii mogą być na tyle łagodne, że większość chorych nie podejmuje terapii.

  Życie osób cierpiących na psychozę maniakalno-depresyjną można porównać do sinusoidy. Pomiędzy bezobjawowymi okresami, kiedy chory może normalnie funkcjonować, występują epizody głębokiej depresji lub epizody stanów pobudzenia (manii). Ta emocjonalna huśtawka i problemy, z jakimi zmagają się chorzy w czasie kolejnych nawrotów choroby, sprawiają, że życie osób z psychozą maniakalno-depresyjną i ich bliskich staje się niezwykle trudne.

  Depresja to zespół zaburzeń psychicznych obejmujący strefę nastroju. W depresji dwubiegunowej na przemian występują epizody obniżenia nastroju z epizodami hipomanii lub manii. Zrozumienie mechanizmów powstawania schorzenia i jego objawów wyczuli nas na niepokojące symptomy u osób z najbliższego otoczenia.

  Ponad 4 lata po śmierci Wojciecha Młynarskiego jego siostra, aktorka Barbara Młynarska-Ahrens opowiedziała o życiu i chorobie swojego utalentowanego brata. W tej historii aż roi się od pięknych momentów, ale też nie brakuje trudnych chwil.

  Pani Violetta i pan Witold są małżeństwem od ponad 30 lat i niemal równie długo wspólnie prowadzą firmę produkującą schody. Firmę, której oficjalnie prezesuje pan Witold. Żona uważa, że jej mąż cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową, ten zaś nie przyznaje się do tego i nie pozwala zbadać. Za to wydaje pieniądze firmowe na niepotrzebne rzeczy.

  Filip Cybulski był jednym z 20 najlepszych tyczkarzy świata w swojej kategorii wiekowej. Imponującą karierę przerwała choroba dwubiegunowa. Po zakończonym leczeniu rzucił się w wir imprezowego życia. Gdy dotarło do niego, że wszystko stracił, z pomocą przyszła ukochana dziewczyna.

  Janina Bąk jest znaną i cenioną statystyczką, nauczycielką akademicką i blogerką. Niedawno wyznała, że zmaga się chorobą psychiczną. Ten swoisty coming out zamierza przekuć w coś dobrego. Jakie ma plany?

  Problemy ze zdrowiem psychicznym dotyczą coraz więcej osób. Mimo, że w społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że jest to powód do wstydu, coraz więcej gwiazd decyduje się publicznie mówić o tym, że i ich one dotykają. Kto ze znanych ludzi mierzył się lub mierzy z zaburzeniami zdrowia psychicznego?

  Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) powoduje skrajne wahania nastroju, w tym emocjonalne wzloty i upadki. Choć schorzenie to do niedawna było tematem tabu, dziś coraz więcej pacjentów się do niego przyznaje. Jedną z takich osób jest Janina Bąk, statystyczka. Co sprawiło, że postanowiła powiedzieć o tym głośno?

  Janina Bąk, w sieci znana jako Janina Daily, to blogerka i naukowczyni, która w sieci od lat zajmuje się statystyką - na ten temat napisała też książkę. Jakiś czas temu jej fani zauważyli, że znacznie schudła i zaczęli zastanawiać się, co się wydarzyło. Szukali w sieci, na co choruje. Informacją o tym podzieliła się z Anną Dziewitt-Meller.

  Choroba afektywna dwubiegunowa to schorzenie, które najczęściej dotyka osoby młode. Charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem stanów depresyjnych oraz maniakalnych. Jak wygląda życie z tą chorobą? Rozmawialiśmy o tym z dr. Sławomirem Murawcem, psychiatrą oraz Miką Urbaniak, artystką, która zmaga się z chorobą dwubiegunową.

  O stan Kanye Westa fani martwią się już od dłuższego czasu. Niegdyś bardzo zdolny raper, od paru lat nie jest znany dzięki swojej twórczości artystycznej, lecz skandalom i małżeństwu z Kim Kardashian. Gdy ogłosił, że cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową, kontrowersyjne wypowiedzi znalazły swoje wytłumaczenie. Ostatnio znowu zaskoczył swoich wielbicieli tym, co powiedział.

  Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa, jak się ją diagnozuje, i jak z nią żyć? O tym rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Piotrem Buckim, który sam ma dwubiegunówkę i, który postanowił napisać o tej chorobie książkę. Choroby nie traktuje jak wyrok. A książkę napisał po to, by 8 proc. populacji, czyli ludzie z chorobą afektywną dwubiegunową, nie czuli się samotni.

  Depresja jest bardzo rozpowszechnioną chorobą psychiczną w Polsce. Jak rozpoznać jej pierwsze symptomy? Gdzie leży granica miedzy gorszym samopoczuciem a depresją? Jaka jest różnica między depresją a afektywną chorobą dwubiegunową? Gdzie szukać pomocy? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Katarzyna Napiórkowska, vlogerka, fotografka, autorka klipu o depresji, psychiatra dr Hubert Maria Kowalczys, a także Łukasz Broniszewski, który cierpiał na chorobę afektywną dwubiegunową