Wojciech Młynarski we wspomnieniach siostry. "Wiedział, że go na pewno nie wyrzucę, nie opuszczę ani nie oddam do szpitala"

Młynarscy
DD_20210918_Mlynarski_rep_REP
Ponad 4 lata po śmierci Wojciecha Młynarskiego jego siostra, aktorka Barbara Młynarska-Ahrens opowiedziała o życiu i chorobie swojego utalentowanego brata. W tej historii aż roi się od pięknych momentów, ale też nie brakuje trudnych chwil.

Wojciech Młynarski jako dziecko

Talent Wojciecha Młynarskiego ujawnił się bardzo wcześnie. Pierwszy wierszyk miał wymyślić już jako 5-latek. Wkrótce jego twórczość stała się nieodłącznym elementem rodzinnych uroczystości. Wybitnie uzdolniony chłopiec nie miał jednak łatwego życia w szkole.

- Zasłynął nie tylko tym, że stworzył kabaret "Odkurzaczem po szkole", ale też tym, że całą dziesiątą klasę wyprowadził na dach na wagary - wspomina Barbara Młynarska-Ahrens. - Pan dyrektor szukał klasy, nie znalazł. A jakie konsekwencje były tego, to można sobie tylko wyobrazić. Wojtek był nieznośnym rozrabiaką w szkole. On się właściwie nudził na lekcjach. Przeskoczył o dwie klasy, bo nie miał właściwie co robić. Miał wyobraźnię i fantazję, która była nieokiełznana - dodaje.

I to właśnie ta wyobraźnia, połączona z wyjątkowym warsztatem i poczuciem humoru, uczyniła z Wojciecha Młynarskiego jednego z najpopularniejszych polskich autorów.

Choroba Wojciecha Młynarskiego

W cieniu wielkiego talentu czaił się wróg. Artysta zmagał się z chorobą afektywną dwubiegunową. Było do trudne nie tylko dla niego samego, ale również jego najbliższych.

- Choroba dwubiegunowa wyzwalała w Wojtku pokłady talentu, z którego może nawet on sam nie zdawał sobie sprawy - mówi Barbara Młynarska Ahrens. - Każde z nas w rodzinie musiało się nauczyć tej choroby, która wzbudzała paniczny strach. Przyjeżdżał do mnie chory, uciekał, bo wiedział, że ja go na pewno nie wyrzucę, ani nie opuszczę, ani nie oddam do szpitala psychiatrycznego. W różnych stanach był, niektóre były zatrważające - przyznaje siostra poety.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Reporter: Miłka Fijałkowska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla