Rozstępy u młodych ludzi to niemal plaga ostatnich lat. Blizny te powstają w wyniku nadmiernego rozciągnięcia skóry. Albo musi ono być większe niż wytrzymałość skóry, albo z jakiegoś powodu skóra jest wyposażona w mniejszą ilość włókien kolagenowych. Jak mówi dr Łukasz Preibisz, najczęstsze miejsca ich występowania to piersi, pośladki, uda – czyli miejsca, które powiększają się w wyniku dojrzewania i ujawniania się drugorzędowych cech płciowych. Innym miejscem są plecy na wysokości kręgosłupa lędźwiowego lub piersiowego, co jest konsekwencją bardzo szybkiego wzrostu.
- W pewnym momencie można szybko poprawić skórę. Później jest o wiele ciężej. Najpierw robi się stan zapalny - jest wtedy trochę czerwony kolor na skórze. Trwa to ok. 4 miesiące do pół roku. Później wszystko sinieje, a następnie blednie. Można robić peelingi, działać światłem, można podać osocze i wiele innych - powiedział ekspert.
Dermatolog Łukasz Preibisz nie ma wątpliwości, że słabość skóry u młodych ludzi wynika z przetworzonej diety i dodatkowych składników w wydawałoby się czystym białku (hormony, antybiotyki). Jego zdaniem, aby zapobiegać pojawianiu się rozstępów, należy postawić na dobre i przemyślane odżywianie się.
- Wzrostu szybkiego nie da się zahamować. Ale mamy większy wpływ na masę tkanki tłuszczowej. Nad tym możemy zapanować. Są różne firmy, które produkują preparaty na rozstępy dla kobiet w ciąży. Nie ma żadnych przeciwskazań, żeby te preparaty stosować także u młodych osób - mówił ekspert w Dzień Dobry TVN.
Zobacz także:
- Gwiazdy "Żeby nie było śladów" o szansach na Oscara. "Ten film zasługuje na wiele nagród"
- Ewa Błaszczyk otwiera klinikę "Budzik" także dla dorosłych. Nie brakuje jednak problemów
- Sanah ma problemy ze zdrowiem. Wokalistka odwołuje koncerty
Autor: Oskar Netkowski