Profilaktyka zdrowia

Bartek Jędrzejak obala mity na temat depresji. "Patrzymy na ludzi chorych przez pryzmat Hannibala Lectera"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Michalina
Kobla
Choroba to nie moda - Bartek Jędrzejak (finał)
Choroba to nie moda - Bartek Jędrzejak (finał)
wideo 2/11

"Wpisujesz się w modę na depresję", "użalasz się nad sobą", "idź pobiegać" - to tylko kilka popularnych fraz zniechęcających wielu młodych ludzi do szukania profesjonalnej pomocy i, tym samym, prowadzące do niezliczonych tragedii. O konsekwencjach "psycho-stygmy" i własnej walce z chorobą opowiedział Bartek Jędrzejak. Prezenter w rozmowie z Michaliną Koblą, dziennikarką serwisu dziendobry.tvn.pl dowiódł, że jego "Choroba to nie moda". Podkreślił, że mówiąc otwarcie o depresji, możemy skłonić innych do zadbania o własne zdrowie psychiczne.

Depresja. Symptomy, których nie chcemy widzieć

Gdy nadchodzą mrozy, działamy profilaktycznie, łykając witaminy i pijąc herbatę z cytryną. Wykupujemy suplementy i dbamy o dietę, by zapobiec spadkowi odporności. Większość Polaków zdrowie uznaje za wartość nadrzędną i życzy go sobie wzajemnie podczas uroczystości, znacznie częściej niż szczęścia czy pieniędzy.

Tymczasem istnieje szereg symptomów, które ignorujemy, niezależnie od tego, jak śmiertelna jest zwiastowana przez nie choroba - depresja.

- U mnie to się rozbudowywało ponad rok. Gorzej spałem, miałem skoki nastrojów. (...) Przestałem jeść. Jak człowiek przestaje jeść, to chudnie. Patrzyłem w lustro i zacząłem się nakręcać - na pewno jestem ciężko chory, bo chudnę. Przestałem zamykać drzwi na noc, (...) ponieważ bałem się, że jeżeli coś mi się stanie albo umrę, to nikt mnie nie znajdzie - mówił o swojej chorobie Bartek Jędrzejak.

Bartek Jędrzejak o "psycho-stygmie"

Prezenter Dzień Dobry TVN przyznaje, że depresja i nerwica lękowa są częścią jego przeszłości. Pozostają jednak teraźniejszością tysięcy osób, które nadal boją się poprosić o pomoc lub nie mogą jej uzyskać. Odpowiedzialna za ten stan rzeczy jest "psycho-stygma".

- Depresja i nerwica lękowa, głównie w książkach, w filmach, są pokazywane, jako choroby niebezpieczne. (...) Patrzymy na nie trochę przez pryzmat Hannibala Lectera. Ludziom wydaje się, że są na tabletkach, że z kącika ust płynie im ślina, że są nieobliczalni. Patrzymy na nich przez pryzmat filmu "Lot nad kukułczym gniazdem" - tłumaczył Bartek Jędrzejak w rozmowie z Michaliną Koblą z serwisu dziendobry.tvn.pl.

"Psycho-stygma" popycha osoby cierpiące na depresję do ukrywania choroby. To według prezentera szczególnie niebezpieczne zjawisko, ponieważ "należy działać profilaktycznie i szybko". - To, że ja tutaj siedzę i rozmawiam publicznie o swojej chorobie, a naszych widzów wpuszczam, na własne życzenie, do swojego osobistego życia, to jest to, że chcę walczyć z "psycho-stygmą". Gdybym miał do wyboru, to mógłbym to wszystko powtórzyć. Bo to zmieniło moje postrzeganie życia - wyznał Jędrzejak.

Jedną z rzeczy, które choroba i otwarte mówienie o niej zmieniło w życiu dziennikarza, to relacje z otoczeniem. Z jakimi reakcjami się spotkał? - Całe grono moich znajomych zostało przesiane przez sito. Byli tacy, po których się spodziewałem, że wesprą, będą blisko, a nie odezwali się ani razu. Ta choroba spowodowała, że przestałem poświęcać czas ludziom, którzy są w moim życiu kompletnie niepotrzebni - stwierdził.

Gdzie prezenter znalazł pomoc? W jaki sposób powinniśmy dbać o swoje zdrowie psychiczne? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w materiale wideo.

Pomoc dla najbardziej bezbronnych

Z policyjnych danych wynika, że w 2021 roku dzieci i nastolatki podjęły 1 496 prób samobójczych. Podczas gdy walka z chorobami psychicznymi stanowi jedno z największych wyzwań, przed jakim stają tysiące dorosłych, trudno wyobrazić sobie cierpienie najmłodszych. Zwłaszcza, jeśli pod uwagę weźmiemy stan psychiatrii dziecięcej w Polsce. Sytuację doskonale obrazuje reportaż TVN24 Cierpią. Są coraz młodsze będący częścią cyklu Depresja systemu. Wszystkie jego odcinki znaleźć można na platformie TVN24 GO.

Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży - jak wesprzeć budowę

Tymczasem możecie również sami dołożyć swoją cegiełkę do walki z "psycho-stygmą", której największymi ofiarami są najmłodsi. To właśnie z myślą o nich Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Jest to jedno z działań podjętych w kierunku kompleksowej aktywności zmierzającej do poprawy sytuacji dzieci i młodzieży zmagającej się z problemami. Jeśli chcesz ją wesprzeć, możesz:

  • wysyłać SMS o treści "Pomagam" pod numer 7356 (koszt SMS 3,69 zł z VAT);
  • wysyłać przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966;
  • dokonać wpłaty na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001;
  • bezpośrednio na stronie Fundacji TVN;
  • na Facebooku i Instagramie Fundacji, klikając przycisk "przekaż datek".

"Choroba to nie moda" jest cyklem rozmów z osobami, które miały odwagę powiedzieć światu o swojej walce z chorobami psychicznymi. Jego tytuł odnosi się do jednego najpopularniejszych i zarazem najbardziej krzywdzących mitów dotyczących depresji - sugestii, że jej coraz częstsze diagnozowanie jest wynikiem trendu. Tymczasem problemy psychiczne nie są modą, a realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia cierpiących na nie osób. Mogą dotknąć każdego, niezależnie od społecznego statusu i wykonywanego zawodu. Zapraszając do cyklu osoby znane z mediów chcemy pokazać, że choroba i proszenie o pomoc to nie wstyd.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Michalina Kobla

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości