Kartki z pamiętnika matki. "Z rodzicielstwa prawo mają nas rozliczać wyłącznie nasze dzieci"

Mama przytula syna
Kartki z pamiętnika matki
Źródło: Oliver Rossi/Getty Images
Kiedy przychodzi wypalenie, nie możesz zrobić nic. Zwyczajnie patrzysz na zgliszcza i choć korci cię, żeby czubkiem buta ugasić płomień i ocalić resztki życia, nie robisz tego. Pozwalasz, żeby wszystko spłonęło. Ugór, jaki powstaje, jest brzydki i brudny, pokrywa czernią wszystko, co do tej pory tak pięknie pięło się siłą życia ku słońcu. Natura jest jednak niepokonana, nie da się jej powstrzymać przed walką o przetrwanie. Odradza się i ponownie zakwita triumfując. Z nami też tak jest. Podnosimy głowy po bolesnych doświadczeniach i idziemy dalej z otwartym sercem oraz nadzieją. 
Cykl życia

Człowieka budują doświadczenia, popełniane błędy uczą. Czasem trzeba je kilkakrotnie popełnić, żeby zrozumieć, pokonać opór do zmian i zaakceptować. Taki swoisty cykl życia emocji. Jednak u dzieci z zaburzeniami opozycyjno-buntowniczymi jest inaczej, one nie uczą się na błędach nigdy, one wymagają profesjonalnej opieki psychoterapeutycznej i bardzo silnych, wspierających rodziców.

Problemy nastolatków

Źródło: Dzień Dobry TVN
Tajemnica mózgów nastolatków
Tajemnica mózgów nastolatków
Izolacja nastolatków
Izolacja nastolatków
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Dramatyczne losy nastolatek
Dramatyczne losy nastolatek
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?

- Nie mogę przestać płakać. Zupełnie nie mogę się uspokoić. Podziękowali nam w kolejnej szkole. Jak ja mam mu to znów powiedzieć?! - płakała moja przyjaciółka, mama dwójki maluchów, z których jedno odbiera świat każdym zmysłem z ponadprzeciętnym natężeniem, co czyni życie często zwyczajnie nie do zniesienia.

Jej syn urodził się z wadą słuchu, 70-procentowy ubytek zdiagnozowano w drugim roku życia. Czyżby natura chciała pomóc temu małemu chłopcu, choć trochę zmniejszając ból zbyt intensywnych doznań? Ja tak o tym myślę.

Odkąd przyszedł na świat, miał w oczach zachwyt. Często się mówi o dziecięcej radości. Ja, patrząc na niego, widziałam uwielbienie do życia, niekończące się pokłady miłości do ludzi i mądrość starca, odkąd nauczył się mówić.

Kiedy poszedł do szkoły, coś się zmieniło. Choć walczył i wciąż parzył sobie stopy, próbując "czubkiem buta" walczyć z żarłocznym płomieniem braku zrozumienia i odrzuceniem spalającym jego idealny świat, nie zdołał go powstrzymać. W końcu jest tylko małym chłopcem, dzieckiem.

- Było mi tak przykro, tak strasznie źle, wiesz? Nie wiem, jak u pomóc, nie wiem, jak powiedzieć, że nie wróci już do kolegów i koleżanek po wakacjach - mówiła przez łzy.

- Wiem, że to trudne i wiem, jakie są twoje obawy, ale to ty musisz pozostać silna dla niego. On potrzebuje odpowiedniej terapii, zresztą wy też. Niestety niewiele jest przestrzeni na eksperymenty, to musi być ktoś, kto rzeczywiście będzie potrafił pomóc. Wyślę Ci namiary na specjalistkę od zachowań opozycyjno-buntowniczych, zadzwoń tam w poniedziałek, powiedz o wszystkim, o wczesnym dzieciństwie i o funkcjonowaniu w domu i szkole. Przygotuj się do tej rozmowy, wypisz na kartce, kiedy mają miejsce ataki, a kiedy jest spokojnie, co twoim zdaniem na to wpływa, jakie stosujecie metody w domu, żeby nad tym zapanować, co przynosi skutek, a co nie. Opisz też jego dietę, to ważne - tłumaczyłam spokojnie, choć w środku płakałam razem z nią.

- Paweł też się bardzo przejął, zresztą od lat próbujemy to oswoić, zrozumieć, jakoś nad tym panować. Zasady w domu, obowiązki, zrozumienie, akceptacja, wspólny czas, szkoła z wyspecjalizowaną kadrą, tylko to mogliśmy ofiarować, ale to wciąż nie przynosi żadnych rezultatów. On buntuje się przeciwko wszystkiemu, co dla niego niezrozumiale, zbyt trudne, niezgodne z tym, co czuje. Myślałam, że w placówce, która sprofilowana jest na dzieci z trudnościami, będą potrafili nad tym zapanować, niestety też nie. To już trzecia szkoła, a on ma 7 lat! - znów szloch dławił jej głos.

- Wiem, wpada w szał, kiedy jest w rozpaczy, kiedy nie chce być sobą, kiedy przygniata go istnienie - znam to. Mój syn potrafi już nazwać te odczucia, uczy się tego i coraz śmielej nazywa każdą emocję. Dzięki temu rozpoznaje nadchodzący impuls i łatwiej mu prawidłowo reagować, ale nadal ucieka w marihuanę. Filip też się nauczy, jak to zatrzymać. Jest jeszcze mały, ale jeśli dziś dostanie tę wiedzę, w przyszłości panowanie nad sobą przyjdzie mu łatwiej - oznajmiłam.

- Dziękuję. Najgorsze jest to, że to tak ciężko wytłumaczyć dziecku. Za każdym razem, mówi, że przeprasza, że to się już nie powtórzy i za każdym razem znów to robi - zwierzała się.

- Wiem, tylko widzisz, to nie do końca zależy tylko od wychowania, sytuacji w domu, a niestety często wcale. To są emocje, nad którymi on nie panuje, bo zwyczajnie tak funkcjonuje jego psychika. Nikt do końca nie określił przyczyny, mówi się, że to mogą być geny, wynik urazu, połączenia w przekaźnikach bodźców... Reaguje na kary? - zapytałam.

- Tak, stosuje się zawsze, ale nie wyciąga wniosków. Żadnych i wciąż powtarza te same błędy. Ja widzę, jak cierpi, kiedy dociera do niego co zrobił lub powiedział. Boję się, wiesz? - mówi ściszonym głosem, a ja wiem, skąd bierze się ten strach.

Jeszcze kiedyś będzie dobrze

- Ludzie nie mają zrozumienia dla inności, szczególnie, kiedy może ona powodować krzywdę innych. Tak jesteśmy skonstruowani. Osądzamy, nie znając sytuacji, nie mając pojęcia o wysiłku, jaki rodzice wkładają w wychowanie dziecka, o sposobach, w jaki to robią. Widzimy tylko momenty porażek i mówimy co by ta mamuśka nie powiedziała, to widocznie coś robi źle, że dziecko tak się zachowuje" - dzieliłam się z nią swoimi przemyśleniami.

- Przyznaj, że ty też nie raz nie rozumiałaś, jak to możliwe, że mój syn "robi, co chce"? Niestety możliwe... Bo walka w takich momentach skazana jest na niepowodzenie, cena jest różna, najpierw utracony spokój, później lęk, a na koniec poczucie porażki. Bo mimo starań znów się nie udało. Ty i ja, nasze rodziny, robimy wszystko, co jest w zasięgu naszych możliwości. Nie mamy powodu, żeby pokrywać się wstydem, kiedy ktoś "wie lepiej". Z naszego rodzicielstwa prawo mają nas rozliczać wyłącznie nasze dzieci, a one nas kochają i starają się tak samo jak my - uspokajałam.

- Ja wiem, ale o ile prościej byłoby nie musieć tego doświadczać, móc po prostu cieszyć się tym życiem z dzieciakami, patrzeć na ich sukcesy i iść do przodu, a nie robić ciągle dwóch kroków w przód i trzech w tył - wyrzuciła z siebie męczące ją myśli.

- Pewnie tak, ale może te trudności są po coś? Żebyśmy my sami coś zrozumieli, zajrzeli w te zakamarki duszy, od których na co dzień odwracamy wzrok. Naprawili, co trzeba i dopiero wtedy poczuli, że jesteśmy kompetentni, pełni, szczęśliwi... - zastanawiałam się głośno.

- Może. W każdym razie dziękuję za namiar i rozmowę. Zaczniemy terapię, może nam się uda. Dobranoc - pożegnała się już spokojniejsza.

- Dobranoc - odpowiedziałam z uśmiechem, tuląc ją i jego w myślach.

Mam na imię Patrycja, jestem częścią internetowej redakcji TVN. Mój syn jest uzależniony od marihuany, ma za sobą kilka prób samobójczych. Cykl "Kartki z pamiętnika" powstał dla was i dla mnie. Przeczytacie tu historię moją i mojego syna. Historię kobiety i matki wyjątkowego nastolatka. Chcę, aby była to nasza wspólna droga do domu pełnego miłości i spokoju. Ufam, że tę drogę znajdziemy razem, dzięki doświadczeniom, rozmowom i spotkaniom ze specjalistami, lekarzami i terapeutami, które codziennie będę opisywała na kartkach tego pamiętnika, z ciepłą myślą o was.

Jeśli jesteś w podobnej sytuacji i chcesz o tym porozmawiać, opowiedzieć nam swoją historię - napisz do mnie na adres redakcji: ddtvnonline@tvn.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Budowa Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży to jedno z działań podjętych w kierunku kompleksowej aktywności zmierzającej do poprawy sytuacji dzieci i młodzieży zmagającej się z problemami. Jeśli chcesz ją wesprzeć, możesz:

 • wysyłać SMS o treści "Pomagam" pod numer 7356 (koszt SMS 3,69 zł z VAT);
  • wysyłać przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966;
   • dokonać wpłaty na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001;
    • bezpośrednio na stronie Fundacji TVN;
     • na Facebooku i Instagramie Fundacji, klikając przycisk "przekaż datek".

      Zobacz także:

      Autor: Patrycja Sibilska

      Źródło zdjęcia głównego: Oliver Rossi/Getty Images

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości

      Zmiany w Dzień Dobry TVN. Produkcja programu szykuje wielką niespodziankę

      Zmiany w Dzień Dobry TVN. Produkcja programu szykuje wielką niespodziankę

      Bitwa na babeczki w studiu Dzień Dobry TVN. "Chyba sobie kpisz. Jestem poważnym dziennikarzem"

      Bitwa na babeczki w studiu Dzień Dobry TVN. "Chyba sobie kpisz. Jestem poważnym dziennikarzem"

      Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

      Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

      Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

      Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

      Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

      Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

      Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

      Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

      Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"
      Materiał promocyjny

      Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"

      "Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

      "Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

      Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
      Materiał promocyjny

      Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

      Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

      Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

      Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

      Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

      Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

      Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

      Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

      Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

      "Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

      "Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

      Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima
      Materiał promocyjny

      Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima

      Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

      Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

      Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
      Materiał promocyjny

      Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

      Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
      Materiał promocyjny

      Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

      Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
      Materiał promocyjny

      Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

      Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
      Materiał promocyjny

      Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

      "Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
      Materiał promocyjny

      "Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

      Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
      Materiał promocyjny

      Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

      Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
      Materiał promocyjny

      Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

      Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

      Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

      Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

      Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

      Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

      Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

      Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

      Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

      Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

      Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

      "Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

      "Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

      Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

      Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

      "Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

      "Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

      14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

      14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

      "Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

      "Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

      Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

      Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

      Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

      Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

      Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

      Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

      Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

      Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

      Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

      Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

      Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

      Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

      Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

      Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

      Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

      Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

      Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

      Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

      "ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

      "ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

      Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

      Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

      "ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

      "ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

      Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

      Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

      Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

      Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

      Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

      Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

      #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

      #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas