Kartki z pamiętnika matki. "Od psycholog usłyszałam: 'Skończy w poprawczaku'"

Chłopiec u psycholog
Kartki z pamiętnika matki
Źródło: gettyimages/ Fiordaliso
Wiele w ostatnich tygodniach się wydarzyło. Zawsze powtarzam, że mam szczęście do ludzi. Ci, którzy pojawiają się w moim życiu, wnoszą w nie więcej, niż ośmielam się marzyć. Otwierają oczy, podają dłoń, otaczają ramieniem, bezinteresownie pomagają i wspierają, dając pokłady siły. Ci ludzie pozwalają iść dalej i sięgać po więcej. Chcę być dla każdej zagubionej matki takim wsparciem. Opisując swoje emocje, otwieram swój świat, już się go nie wstydzę...

Wdzięczność

Uczucie wdzięczności przepełnia mnie w tej chwili. Dzięki ludziom, którzy usłyszeli nieme wołanie, mogę pomóc synowi i sobie. Wiem, że nie każdy ma to szczęście. Wiem, że wiele matek zmaga się z problemem dziecka w zupełnej samotności. Błądząc, szukając rozwiązania, a czasem zwyczajnie płacząc z bezsilności.

Problemy nastolatków

Źródło: Dzień Dobry TVN
Tajemnica mózgów nastolatków
Tajemnica mózgów nastolatków
Izolacja nastolatków
Izolacja nastolatków
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Dramatyczne losy nastolatek
Dramatyczne losy nastolatek
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?

Dlatego chciałabym, żeby wszystkie te matki usłyszały, że nie są same, że jest nas więcej, że czasem wystarczy zawołać, a z pewnością usłyszymy odpowiedź.

Kręte drogi

Uwielbiałam obserwować, jak się rozwija. Każdego dnia nabywa nową umiejętność, rozczula wolą przetrwania, głośno domagając się karmienia. Nie lubił kiedy mu czytałam, w przeciwieństwie do swojego starszego brata. Wolał długie spacery i muzykę. Miał swoje ulubione kołysanki, które co wieczór włączałam do snu. Muzyka go hipnotyzowała.

Coś jednak sprawiało, że czułam niepokój. Bardzo dużo płakał, nie potrafił się sam uspokoić, nie tolerował spania z daleka ode mnie. To wywracało życie do góry nogami, ale lekarze uspokajali, a ja tłumaczyłam sobie, że każdy jest inny. Nosiłam go w nosidełku, bo nie znosił wózka. Kiedy zaczął chodzić, wspinał się zawsze na palce, często bawił się w jednostajny sposób, kręcąc kółkiem od samochodu.

Postanowiłam to sprawdzić, już na etapie 2-latka diagnozowany był w kierunku autyzmu i zespołu Aspergera, czyli wysokofunkcjonującego autyzmu. Nie stwierdzono. Drążyłam dalej, niektórzy bagatelizowali moje obawy, inni nie potrafili jednoznacznie stwierdzić, jeszcze inni polecali różnorakie terapie. W wieku 3,5 roku zdemolował gabinet pani psycholog w jednej z poradni. Kazała mi siedzieć i nie reagować, zamknęła drzwi, płakał i rzucał wszystkim co miał pod małą wtedy rączką. Powiedziała: "A teraz to posprzątasz", nie zrobił tego. Nie było nawet mowy, żeby choć na chwilę w tym szale się uspokoił. Jej słowa nie docierały, albo działały jak zapalnik. Nie wytrzymałam, wstałam i powiedziałam, że chcę wyjść. Za plecami usłyszałam "Skończy w poprawczaku". Tego się nie zapomina.

Terapia SI, terapia Johansena, ćwiczenia ortoptyczne, hipoterapia, zajecia wspomagające rozwój. Wszystko po to, by w poprawczaku nie skończył...

Edukacja

Dopóki kontakt z rówieśnikami ograniczał się do zabaw z bratem i dziećmi znajomych, kontrolowałam sytuację. Jednak przyszedł czas przedszkola i tu zaczęły się schody. Z pierwszego musiałam go zabrać po 3 miesiącach, argumentów było wiele. Nie dyskutowałam, wiedziałam, że nie jest łatwym dzieckiem, zrezygnowałam z pracy.

Myślałam, że do czasu szkoły uda nam się określić źródło problemów. Nie udało się. To był koszmar, płacz, niemoc nauczycieli, jego frustracja. Nie było miejsca na naukę, bo uwaga skupiona była na zapewnieniu bezpieczeństwa jemu i innym dzieciom.

Z ogromnymi zaległościami trafił do kolejnej placówki. Tym razem polska, państwowa szkoła, oddalona 5 minut jazdy rowerem od domu. Nowy początek. Teraz się uda. Niczego nie ukrywałam, powiedziałam, jakie mamy problemy wychowawcze, co robimy, aby je zmniejszyć. Opowiedziałam wszystko. W tej szkole był niecały rok. W międzyczasie siedziałam z nim w szkolnej ławce, przez 3 tygodnie, żeby kontrolować jego zachowanie (na prośbę wychowawczyni i dyrekcji), jakimś cudem udało mi się załatwić nauczanie indywidualne. Jednak koniec końców zmuszono nas do zmiany szkoły ze względu na dobro innych dzieci, których rodzice nie byli zadowoleni z permanentnego "klasowego przeszkadzacza". Nie dziwię się im, choć w tamtym momencie złość mieszała się z żalem.

Podjęłam decyzję o oddaniu syna do Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. Choć bałam się tego, bałam się jak zniesie rozłąkę, każdy zapewniał mnie, że to najlepsze rozwiązanie. Mimo iż serce pękło mi na milion kawałków, kiedy 1 września znikał za bramą szkoły płacząc w asyście szkolnego pedagoga, trzymałam się do samego końca. Powtarzałam sobie, że to dla jego dobra, że w ten sposób nadrobi zaległości, a wyspecjalizowana kadra poradzi sobie z jego buntowniczym charakterem. Mieli wszystko na piśmie. Orzeczenie mówiło jasno: "zachowania opozycyjno-buntownicze".

Płakał za każdym razem kiedy rozmawialiśmy przez telefon, każdy weekendowy pobyt w domu był naszym czasem, aż do niedzieli wieczór. Wtedy przychodził smutek.

Po trzech latach żaden problem nie zniknął. Uczył się świetnie, wszyscy go chwalili, ale on w środku robił się jeszcze twardszy.

To twoja wina

- To twoja wina - usłyszałam po pierwszej ucieczce z domu, później były kolejne, wtedy zaczęły się problemy z paleniem marihuany.

- Co jest moja winą? - spytałam

- Oddałaś mnie. Myslałaś, że pozbędziesz się problemu, tak? No to teraz zobaczysz, że będzie jeszcze gorzej - powiedział.

Jest gorzej. W lecie ubiegłego roku, po 5, czy 6 interwencjach policji i daremnych rozmowach z lekarzami, po tym jak stałam na ulicy w środku nocy i krzyczałam na całą dzielnicę, żeby powstrzymać go przed wejściem do domu jakiegoś dealera, trafił na miesiąc do szpitala psychiatrycznego.

Byłam pewna, że tym razem zostanie zdiagnozowany, że ktoś w końcu powie, co mu jest i co robić dalej. Ktoś odczaruje nam życie. Niestety, nic takiego się nie wydarzyło. Przebywał tam miesiąc. Nikt specjalnie się nim nie interesował. Wyszedł z wypisem, na którym widniało: "Zachowania opozycyjno-buntownicze".

Nadzieja

Na swojej drodze spotkałam ludzi, którzy dali nam nadzieję. Wchodzimy w proces kolejnych terapii. On uzależnień, ja współuzależnienia i świadomego rodzicielstwa. Psychiatra diagnozuje problem, żeby dobrać leki.

Wiem, że to długi proces. Wiem, bo trwa już długo, ale coś wewnątrz mówi mi, że tym razem się uda. Nie idę już sama. Nie po omacku. Mam narzędzia i dużo większą świadomość.

Wszystkie mamy, których świat wypełnia w tej chwili uczucie błądzenia, które mimo iż nie są same, czują się zupełnie samotne w tej walce o dziecko, zapewniam - nie jesteście same. Macie prawo do smutku, żalu, złości. Macie prawo płakać, wyć i prosić o pomoc. Czasem słowo potrafi otworzyć oczy, czasem potrzebujemy drogowskazu, a czasem konkretnego adresu i numeru telefonu.

Mam na imię Patrycja, jestem częścią internetowej redakcji Dzień Dobry TVN. Mój syn jest uzależniony od marihuany, ma za sobą kilka prób samobójczych. Cykl "Kartki z pamiętnika" powstał dla was i dla mnie. Przeczytacie tu historię moją i mojego syna. Historię kobiety i matki wyjątkowego nastolatka. Chcę, aby była to nasza wspólna droga do domu pełnego miłości i spokoju. Ufam, że tę drogę znajdziemy razem, dzięki doświadczeniom, rozmowom i spotkaniom ze specjalistami, lekarzami i terapeutami, które codziennie będę opisywała na kartkach tego pamiętnika, z ciepłą myślą o was.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/ Fiordaliso

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Kredyt na święta: jak nie dać się oszukać? Czat z ekspertem

Kredyt na święta: jak nie dać się oszukać? Czat z ekspertem

Joanna Krupa: "Nigdy nie myślałam, że moja córka będzie miała rozbitą rodzinę"

Joanna Krupa: "Nigdy nie myślałam, że moja córka będzie miała rozbitą rodzinę"

Mikołaj z "Top Model" ledwo uszedł z życiem. "Mama płakała, chciała, żebym wrócił"

Mikołaj z "Top Model" ledwo uszedł z życiem. "Mama płakała, chciała, żebym wrócił"

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś
Materiał promocyjny

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?
Materiał promocyjny

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa
Materiał promocyjny

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją
Materiał promocyjny

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy

Joanna Krupa uczy córkę języka polskiego. Asha-Leigh pokazała, co potrafi. "Brawo dla was"

Joanna Krupa uczy córkę języka polskiego. Asha-Leigh pokazała, co potrafi. "Brawo dla was"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  
Materiał promocyjny

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"
Materiał promocyjny

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"
Materiał promocyjny

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 
Materiał promocyjny

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?
Materiał promocyjny

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku
Materiał promocyjny

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas