CUD - czyli jak rozpoznać uzależnienie od marihuany? 11 objawów

Chłopak na korytarzu szpitalnym, leży na łóżku
Kartki z pamiętnika matki. CUD
Źródło: Fabio Camandona / Getty Images
Cudu nie będzie, bo do niego daleka droga, jednak chciałabym wam przybliżyć temat, który usilnie zgłębiam, poszukując źródła problemów mojego syna. Jako matka, osoba niedoświadczona w sferze zażywania narkotyków, poruszam się w tym świecie tylko i wyłącznie obserwując i wyciągając własne wnioski, nieco po omacku. Do napisania tego tekstu skłoniło mnie pewne wydarzenie, które otworzyło mi oczy na problem braku edukacji i teraz uwaga: wcale nie tylko wśród dzieci, a osób, które te dzieci na co dzień mają za zadanie leczyć.

Skierowanie na detoksykację

Po jednej z tych nocy, kiedy emocje mojego syna przejęły kontrolę nad mózgiem, kiedy jego lęki zamieniają się w histeryczną złość, a mój strach był ogromny, wylądowaliśmy w szpitalu psychiatrycznym. Na wstępie zrobiono mu test na obecność narkotyków, wynik był taki jak zawsze, czyli wykryto THC, innych substancji nie.

Problemy nastolatków

Źródło: Dzień Dobry TVN
Tajemnica mózgów nastolatków
Tajemnica mózgów nastolatków
Izolacja nastolatków
Izolacja nastolatków
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Dramatyczne losy nastolatek
Dramatyczne losy nastolatek
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?

Po wejściu do gabinetu lekarskiego, młoda pani doktor przeprowadziła szczegółowy wywiad i odesłała nas do szpitala dziecięcego w celu wykonania detoksykacji, ponieważ, jak stwierdziła, "syn musi być czysty, żebym mogła go leczyć". Pokiwałam głową, pełna uznania dla odpowiedzialności lekarza i ...

- Dzień dobry, mam skierowanie na detoksykacje syna, jak wygląda procedura przyjęcia? - powiedziałam do pani, która odebrała telefon na oddziale leczenia uzależnień.

- Detoksykacji od czego? - zapytała.

- Od marihuany - odparłam, bo do tego momentu byłam przekonana, że lekarka która zleciła wykonanie detoksykacji, z racji wykonywanego zawodu i doświadczenia z pacjentami, wiedziała co robi.

- U nas nie ma chyba czegoś takiego, ale zapytam koleżankę - tu dały się słyszeć fragmenty rozmowy, przynajmniej trzech dorosłych osób pracujących w szpitalu, na oddziale, gdzie trafiają dzieci między innymi po przedawkowaniu leków, narkotyków, dopalaczy, alkoholu etc.

- Przełączę panią - nie powiedziała dokąd, ale chyba ze strzępków obrad jakie miały miejsce, nic nie wynikło i przekierowano mnie do kogoś, kto tę wiedzę posiada.

- Słucham - tu nastąpił etap wyjaśnienia z jakim zaleceniem dzwonię.

- Proszę pani, nie ma czegoś takiego jak detoksykacja od marihuany. Przynajmniej ja nic na ten temat nie wiem i u nas się tego nie robi - oznajmiła mi spokojnie moja rozmówczyni. Ja, cóż, rozłączyłam się, mając w głowie pytanie: "o co chodzi?".

Tego dnia wykonałam jeszcze wiele telefonów, żeby dowiedzieć się z jednego z prywatnych ośrodków odwykowych, że oczywiście mogą zrobić detoksykację, że pobyt 2 tygodniowy to minimum i jego koszt to 28 tysięcy, ale dowiedziałam się także, po kolejnych kilkunastu telefonach w inne miejsca, że od marihuany nie ma detoksykacji. Nie wiedziałam tylko dlaczego...

Brak edukacji = brak wiedzy

Takich rodziców jak ja jest wielu, chociaż pewnie są i tacy, którzy wiedzą na temat narkotyków dużo więcej. Ja jednak nie wiedziałam nic, jedyne na czym się opierałam to fakty z mojego życia i obserwacja degeneracji życia mojego syna oraz niezachwiana wiara w wiedzę i kompetencje lekarzy. Przeszukałam wiele forów, przeczytałam tysiące komentarzy, rozmawiałam z wieloma osobami i owszem moja wiedza z dnia na dzień staje się większa, ale muszę przyznać, że nie jest to łatwa droga, ba! To jak zdobywanie fakultetu w podziemiu. Dużo łatwiej znaleźć dilera i kupić jointa, niż dowiedzieć się czegokolwiek na temat marihuany. Skoro mnie, osobie dorosłej, przyszło to z takim trudem, to co dopiero dzieciom, które przygodę z paleniem, czy tez innymi substancjami psychoaktywnymi rozpoczynają mając 12, 13, 14 lat?

Owszem, jest wielu "edukatorów", szkoły organizują pogadanki z policjantami, czasem mignie nam jakieś hasło "narkotyki to śmierć", "chroń swoje życie, nie bierz narkotyków", ale czy ktokolwiek, gdziekolwiek przekazuje dzieciom, rodzicom, nauczycielom, lekarzom, policjantom rzetelną wiedzę na temat działania narkotyków, w tym marihuany? Strzelajcie, jeśli się mylę - ale ja się nie spotkałam. Ok, nie musiałam, nie dotyczył mnie problem, więc i wiedza na ten temat była zbędna, do czasu jednak. Do momentu kiedy sama musiałam poukładać puzzle z obrazem, którego nie znałam.

CUD - czyli nie cudowne, a naukowe wskaźniki uzależnienia behawioralnego od marihuany

Mark Kleiman, członek Marron Institute w New York University Marron Institute i ekspert w zakresie polityki narkotykowej, napisał w jednej ze swoich prac, że głównym ryzykiem korzystania z marihuany jest rozwinięcie uzależnienia behawioralnego. Idąc dalej tym tropem, musimy sobie zadać pytanie czym jest uzależnienie behawioralne, a czym fizyczne.

Uzależnienie fizyczne wiąże się z całym spektrum reakcji organizmu, które powodują między innymi: delirium, bóle kości, bóle mięśni, gorączkę i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Natomiast uzależnienie behawioralne to według definicji: "zespół objawów i związanych z utrwalonym, wielokrotnym powtarzaniem określonej czynności (lub grupy czynności) w celu uzyskania takich stanów emocjonalnych jak przyjemność, euforia, ulga, uczucie zaspokojenia"

W przypadku marihuany uzależnienie fizyczne nie występuje, występuje natomiast uzależnienie behawioralne z całym spektrum psychicznych dolegliwości. Dlatego też naukowcy stworzyli termin określający następstwa zaburzenia korzystania z konopi (ang. cannabis use disorder, w skrócie CUD).

Do zdiagnozowania CUDu używa się poradnika diagnostycznego dla psychiatrów DSM-V, zawierającego definicje i kryteria.

11 wskaźników CUDu :

 • stosowanie coraz większych ilości marihuany przez dłuższy czas, niż planowany,
  • wielokrotne próby ograniczenia spożycia marihuany - często bez skutku,
   • obsesyjne myślenie o pozyskiwaniu i korzystaniu z marihuany, przy jednoczesnej chęci zerwania z uzależnieniem,
    • silna potrzeba emocjonalna zażycia marihuany,
     • nie zaprzestanie palenia nawet w obliczu negatywnego wpływu na życie społeczne i relacje międzyludzkie,
      • zażywanie marihuany stawiane ponad codzienne obowiązki i priorytety życiowe,
       • brak działań w celu ograniczenia zażywania marihuany pomimo występowania problemów psychologicznych, występujących na skutek stymulowania receptorów kannabinoidowych w mózgu,
        • wzrost tolerancji na THC,
         • ograniczenie lub całkowity brak aktywności społecznej, zawodowej i rekreacyjnej z powodu potrzeby korzystania z marihuany,
          • zażywanie marihuany nawet w sytuacjach, które są fizycznie niebezpieczne,
           • widoczne skutki odstawienia.

            Razem możemy więcej

            Niewiele osób o tym mówi, niewiele osób wie, tym samym my rodzice zderzamy się z problemem bagatelizowania problemu, sprzecznych zaleceń, co wydłuża lub zupełnie uniemożliwiania skuteczne leczenie. Bo w przypadku marihuany farmakologia nie zadziała, detoks nie istnieje, a jedynym słusznym sposobem jest terapia behawioralno-poznawcza, dzięki której dotrzemy do źródła problemu i pomożemy naszym dzieciom wyjść z nałogu.

            Dyskusje na forach, epitety "dziennikarz debil", "matka idiotka" naprawdę nie wnoszą niczego do żadnej merytorycznej dyskusji, dlatego jeśli chcemy wiedzieć, rozumieć, nie czekajmy na CUD i edukujmy siebie i dzieci, dzielmy się wiedzą, organizujmy grupy wsparcia, słuchajmy argumentów i szukajmy rzetelnych informacji.

            Mam na imię Patrycja, jestem częścią internetowej redakcji TVN. Mój syn jest uzależniony od marihuany, ma za sobą kilka prób samobójczych. Cykl "Kartki z pamiętnika" powstał dla was i dla mnie. Przeczytacie tu historię moją i mojego syna. Historię kobiety i matki wyjątkowego nastolatka. Chcę, aby była to nasza wspólna droga do domu pełnego miłości i spokoju. Ufam, że tę drogę znajdziemy razem, dzięki doświadczeniom, rozmowom i spotkaniom ze specjalistami, lekarzami i terapeutami, które codziennie będę opisywała na kartkach tego pamiętnika, z ciepłą myślą o was.

            Jeśli jesteś w podobnej sytuacji i chcesz o tym porozmawiać, opowiedzieć nam swoją historię - napisz do mnie na adres redakcji: ddtvnonline@tvn.pl

            Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

            Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży jest to jedno z działań podjętych w kierunku kompleksowej aktywności zmierzającej do poprawy sytuacji dzieci i młodzieży zmagającej się z problemami. Jeśli chcesz ją wesprzeć, możesz:

            • wysyłać SMS o treści "Pomagam" pod numer 7356 (koszt SMS 3,69 zł z VAT);
             • wysyłać przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966;
              • dokonać wpłaty na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001;
               • bezpośrednio na stronie Fundacji TVN; na Facebooku i Instagramie Fundacji, klikając przycisk "przekaż datek".

                Zobacz także:

                Autor: Patrycja Sibilska

                Źródło zdjęcia głównego: Fabio Camandona / Getty Images

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości

                Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych życia". Ulubieniec widzów zmarł nagle

                Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych życia". Ulubieniec widzów zmarł nagle

                Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

                Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

                Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
                Materiał promocyjny

                Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

                Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

                Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

                Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

                Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

                "Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

                "Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

                Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
                Materiał promocyjny

                Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

                Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
                Materiał promocyjny

                Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

                14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

                14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

                "Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
                Materiał promocyjny

                "Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

                "Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

                "Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

                Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

                Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

                88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?
                Materiał promocyjny

                88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?

                Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
                Materiał promocyjny

                Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

                Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

                Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

                "Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

                "Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

                Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

                Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

                Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy
                Materiał promocyjny

                Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy

                Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

                Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

                Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

                Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

                Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"
                Materiał promocyjny

                Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"

                Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

                Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

                Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata
                Materiał promocyjny

                Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata

                Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach
                Materiał promocyjny

                Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach

                Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

                Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

                Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"
                Materiał promocyjny

                Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"

                "ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

                "ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

                Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?
                Materiał promocyjny

                Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?

                W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi?
                Materiał promocyjny

                W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi?

                Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

                Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

                18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

                18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

                Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

                Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

                Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

                Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

                Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

                Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

                "ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

                "ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

                Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

                Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

                Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

                Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

                Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

                Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

                Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

                Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

                Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

                Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

                Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

                Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

                Jak reagować na masturbację małych dzieci?

                Jak reagować na masturbację małych dzieci?

                Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

                Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

                Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

                Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

                Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

                Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

                Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

                Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

                Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

                Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

                Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

                Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

                Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

                Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

                Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

                Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

                Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

                Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

                Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

                Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

                Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

                Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

                Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

                Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

                Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

                Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

                Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

                Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

                #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

                #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

                Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"

                Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"