Mariusz Rusiński to młody reżyser, który udokumentował proces wychodzenia swojej siostry z nałogu. Stworzył film dokumentalny "Moja siostra", który w maju miał premierę na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym. - Dla mnie formą przepracowania naszej tragedii było złapanie za kamerę - przyznał.
Jakie sytuacje powinny wzbudzać nasze podejrzenia, kiedy oraz jak reagować, jeśli zobaczymy pijanych opiekunów z dzieckiem? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z socjologiem Tomaszem Marcysiakiem oraz z psychoterapeutą DDA Cezarym Biernackim.
"Łatwiej jest kupić narkotyki niż alkohol".
Życie nie oszczędzało 17-letniej dziś dziewczyny. Jeszcze w szkole podstawowej zaczęła pić alkohol i zażywać narkotyki. Osób takich jak bohaterka reportażu Uwagi! TVN jest więcej. Od substancji zmieniających świadomość uzależniają się nawet 11- czy 12-latki.
Bohdan Woronowicz od 50. lat pomaga osobom uzależnionym od alkoholu. To za jego sprawą w Warszawie powstał pierwszy w Polsce oddział odwykowy oparty na psychoterapii. Jak to się stało, że zaczął pomagać akurat tej grupie pacjentów? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Na rynku amerykańskim pojawiła się autobiografia Matthew Perry'ego. Aktor znany z serialu "Przyjaciele" bardzo wylewnie i szczerze opowiada o swojej przeszłości. W książce pojawia się m.in. wątek uzależnień.
22-letnia Agnieszka jest silnie uzależniona od substancji psychoaktywnych. Jej rodzina twierdzi, że robi wszystko co może, by pomóc doświadczającej psychoz kobiecie. Państwowe instytucje mają nie ułatwiać sytuacji.
22-letnia Agnieszka jest silnie uzależniona od substancji psychoaktywnych. Jej rodzina twierdzi, że robi wszystko co może, by pomóc doświadczającej psychoz kobiecie. Państwowe instytucje mają nie ułatwiać sytuacji.
Do napisania tego tekstu skłoniło mnie pewne wydarzenie, które otworzyło mi oczy na problem braku edukacji i teraz uwaga: wcale nie tylko wśród dzieci, a osób, które te dzieci na co dzień mają za zadanie leczyć.
Coraz więcej uzależnień spowodowanych jest zachowaniami społecznie akceptowanymi, a nie przez substancje psychoaktywne. Nałogi takie noszą nazwę uzależnień behawioralnych. To szeroka grupa uzależnień, a lista zaliczanych tam nałogów stale się powiększa.
Relacja z osobą uzależnioną bywa bardzo trudna. Często partnerzy mimo naszych chęci odrzucają oferowaną im pomoc, jednocześnie ściągając nas w dół. Jak znaleźć równowagę między uczuciem, a własnym zdrowiem psychicznym? Czy o taką miłość walczyć, a może dla własnego dobra lepiej odpuścić? O tym Nastazja Bloch rozmawiała z Ewą Zielony–Koryczan.
"Zaniedbałem swoje relacje towarzyskie i zawodowe".
Lęk wysokości, strach przed pająkami czy klaustrofobia to fobie, o których każdy z nas wielokrotnie już słyszał. Zaburzeń nerwicowych jest jednak znacznie więcej, a my niekoniecznie zdajemy sobie z nich sprawę. Poznajcie najdziwniejsze fobie i ich objawy.
We współczesnej komunikacji powszechnie znane jest zjawisko mooningu. Czym ono jest? Mooning to np. sytuacja, w której jedna osoba zasypuje drugą setkami niechcianych wiadomości, co w konsekwencji doprowadza ich odbiorcę do podjęcia decyzji o ignorowaniu i wyciszeniu konwersacji.
Stare meble, zużyte opony i kartony z pamiątkami. Te i całe mnóstwo innych rzeczy, które "kiedyś mogą się przydać" znajduje się w niejednej piwnicy. Z czego wynika potrzeba chomikowania? Kiedy zbieractwo to jeszcze pasja, a kiedy już chorobliwa obsesja? Dlaczego depresja towarzyszy zbieractwu i kiedy bywa to niebezpieczne dla otoczenia? Dlaczego nie powinniśmy wyrzucać przedmiotów za zbieracza? Gościem Dzień Dobry TVN był psychoterapeuta uzależnień Robert Rutkowski.