Lęk wysokości, strach przed pająkami czy klaustrofobia to fobie, o których każdy z nas wielokrotnie już słyszał. Zaburzeń nerwicowych jest jednak znacznie więcej, a my niekoniecznie zdajemy sobie z nich sprawę. Poznajcie najdziwniejsze fobie i ich objawy.
Często chodzimy poddenerwowani, rozdrażnieni, czujemy, że z naszym ciałem dzieje się coś złego, a na twarzy nagle pojawiają się czerwone wypieki. Ostatnia rzecz, o której myślimy to fobie. Niestety, jak się okazuje, zaburzenia o podłożu nerwicowym dotyczą wielu dorosłych, a także dzieci.
Nomofobia – pułapka XXI wieku
Nomofobia najczęściej dotyka młodych ludzi, którzy od dzieciństwa wychowywali się w otoczeniu technologicznych nowinek. Fobia przed utratą smartfonu czy połączenia internetowego jest tak silna, że zaczyna utrudniać funkcjonowanie. Osoby cierpiące na nią rezygnują bowiem ze spontanicznych wypadów w miejsca, gdzie sieć może być trochę słabsza, nie uczestniczą w życiu towarzyskim, a każdą chwilę spędzają, wpatrując się w ekran. Co więcej, zabranie smartfonu czy komputera może doprowadzić do nerwowości, lęku, częstoskurczu serca, bólów głowy, brzucha, a także obsesyjnych myśli. Uzależnienie od elektronicznych gadżetów można jednak przerwać. Do tego potrzeba będzie jednak profesjonalna pomoc psychologa bądź psychiatry. Osoby dorosłe, świadome swojego problemu mogą stopniowo wprowadzać zmiany. Pierwszą z nich jest odstawienie smartfonu podczas pracy, jedzenia, spotkania ze znajomymi, a także odłożenie go na minimum godzinę przed snem. Druga kwestia dotyczy powiadomień. Te stale nakłaniają nas do spojrzenia na ekran. Warto więc wyłączyć "przypominajki", które rozpraszają naszą uwagę.
Jak rozpoznać i leczyć uzależnienie od telefonu?
Najdziwniejsze fobie, o których nie mieliśmy pojęcia
Do najpopularniejszych fobii należą klaustrofobia, czyli strach przez małymi pomieszczeniami, a także lęk wysokości. Zaburzeń o podłożu nerwicowym jest znacznie więcej. Przedstawiamy najdziwniejsze z nich:
- Hafefobia – to lęk przed dotknięciem. Fobia ta dotyczy sytuacji, kiedy osoba ciepiąca na zaburzenia jest dotykana, ale również w sytuacji, w której sama ma kogoś dotknąć. W takim przypadku najczęściej pojawiają się takie objawy jak przyspieszenie oddechu i czynności serca, zawroty głowy, nadmierna potliwość, a także bardzo silny lęk. Dolegliwość ta znacząco utrudnia normalne życie, ogranicza chorego przed nawiązywaniem nowych relacji. Sposobem leczenia tego rodzaju fobii jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, a także trening ekspozycyjny.
- Athazagorafobia – lęk przed zapominaniem lub byciem zapomnianym. Zastanawialiście się kiedyś, czy najbliższe wam osoby wciąż o was pamiętają? Osoby cierpiące na athazagorafobię mierzą się z takimi myślami znacznie częściej. Towarzyszą im przy tym napięcia mięśni, zwiększone tętno, podwyższone ciśnienie krwi, nerwowość, a także zawroty głowy.
- Venustrafobia – lęk przed pięknymi kobietami. Atak paniki na widok atrakcyjnej kobiety? To możliwe, zarówno w przypadku pań, jak i panów. Fobia ta najczęściej dotyczy osób, które doświadczyły odrzucenia ze strony płci pięknej. Spośród wielu fobii wyróżnia się także gynofobię, czyli strach przed wszystkimi kobietami.
- Erytrofobia – strach przed wystąpieniami publicznymi. Przemowy przed dużą grupą sprawiają, że serce bije szybciej, ręce zaczynają się pocić, a na twarzy pojawia się czerwony rumień. To jedne z charakterystycznych objawów fobii społecznej. Osoby zmagające się z tym lękiem zazwyczaj ograniczają kontakty do minimum, wycofują się z wszelkich wydarzeń i za wszelką cenę unikają głośnych przemyśleń.
- Chaetofobia – lęk przed włosami. Dla niektórych wizyta u fryzjera może być naprawdę traumatyczna. Włosy leżące "luzem" powodują napady paniki i duszności. Fobia dotyczy także włosów i sierści zwierząt.
- Basifobia – lęk przed upadkiem. Fobia ta zdecydowanie utrudnia życie pacjentów. Osoby, które odczuwają strach przed upadkiem w ekstremalnych sytuacjach rezygnują z chodzenia.
- Cherofobia – lęk przed czymś, co nie stanowi realnego zagrożenia. O tej fobii mało kto słyszał, a wbrew pozorom cierpi na nią znaczna część społeczeństwa. U ludzi dotkniętych tym zaburzeniem strach wzbudza uczucie szczęścia.
Strach i fobie – czego się boimy i dlaczego? Zobacz wideo:
Zobacz także:
Jennifer Aniston wyznała, że od lat zmaga się z fobią. Na co cierpi aktorka?
Arachnofobia. Dowiedz się, jakie są źródła lęku i sposoby leczenia
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision