Fobofobia to bardzo rzadki lęk, dotykający niewiele osób. Jak sobie z nim radzić i na czym polega?
Hafefobia to jeden z rzadziej występujących lęków. Na czym polega?
Mizofobia to zaburzenie nerwicowe, którego głównym objawem jest nadmierna, nieadekwatna do realnego zagrożenia obawa przed brudem. Terminem "mizofobia" często określa się także bakteriofobię, czyli lęk przed zarazkami, a konkretnie – przed zakażeniem.
Oto chorobliwy lęk przed dziurami.
Jak z tym walczyć?
Ofidiofobia to strach przed wężami, który może powodować napady lęku i utrudniać codzienne funkcjonowanie.
Strach przed lotem samolotami to powszechny problem. Wiele osób obawia się wypadku lub ma lęk wysokości. O awiofobii opowiedziały w Dzień Dobry Wakacje Ilona Bujalska, która niegdyś bała się podniebnych podróży oraz terapeutka Dominika Wrońska. Jak poradzić sobie z obezwładniającym strachem przed podróżą w przestworzach?
W Dzień Dobry TVN pojawiły się: Agnieszka Stążka-Gawrysiak – potrójna mama oraz autorka książki "Self-regulation. Jak się lubić w świecie pełnym różnic?" oraz psycholożka dziecięca – Marta Bąkowska, które doradziły, jak rozmawiać z dziećmi o emocjach.
- Są pozbawieni empatii - zaznacza w rozmowie z redaktorką Bereniką Olesińską behawiorysta i dietetyk weterynaryjny Miłosz Ploch.
Czy dorosłe kobiety mogą bać się nastoletniej ciąży? Choć początkowo to brzmi jak oksymoron, to jednak wiele pań boryka się właśnie z taką fobią. Jak sobie z tym poradzić?
Niestety wśród nas są osoby, którym trudno jest czerpać radość z odpoczynku na łonie natury.
Hippopotomonstrosesquippedaliphobia z całą pewnością należy do grupy najdziwniejszych fobii. Strach przed długimi słowami nie zdarza się często, jeżeli jednak już występuje, jest niezwykle uciążliwy dla chorego.
Strach przed ciążą może przyjmować różne postaci i różne mogą być jego przyczyny. Warto rozróżnić więc ten, wynikający z obaw o utrzymanie pracy, zahamowanie kariery zawodowej czy utratę figury, od stanów lękowych.
Lęk przed ptakami, czyli ornitofobia, może utrudniać codzienne życie. Osoba cierpiąca na tę fobię obawia się wszystkich rodzajów ptaków, bez względu na ich wielkość, kolor i występowanie. Leczenie ornitofobii wymaga psychoterapii.
Problem lęku przed prowadzeniem pojazdu zdarza się często. Niektórzy czują strach, jeszcze zanim wsiądą do samochodu, ale są w stanie jeździć, inni, choć zrobili prawo jazdy, wkładają je do szuflady i nie wyjmują przez wiele lat, a czasem nawet przez całe życie. Czy strach przed jazdą samochodem da się pokonać?
Schizotypowe zaburzenie osobowości to bardzo specyficzny deficyt, który balansuje na granicy zaburzeń osobowości i schizofrenii. Rozpoznanie tego zaburzenia jest trudne diagnostycznie, zwłaszcza że osobowość schizotypowa została opisana w latach 90. XX wieku. Osoby z tym zaburzeniem są skoncentrowane na sobie, nie nawiązują bliższych relacji, a ich zachowanie uznawane jest za dziwaczne.
Anatidefobia to mało znany rodzaj fobii, który polega na lęku przed byciem obserwowanym przez kaczki. Dokładne przyczyny tej fobii nie są dokładnie znane – zwłaszcza, że cierpiący na anatidefobię należą do bardzo małej grupy społeczeństwa.
Mysofobia to lęk przed brudem, który objawia się natrętnymi myślami i nieadekwatnymi zachowaniami. Osoby cierpiące na mysofobię mogą mieć problemy związane z funkcjonowaniem w społeczeństwie, ponieważ unikają sytuacji, w których mogłyby się pobrudzić w sensie fizycznym.
Lęk przestrzeni, czyli agorafobia, to stosunkowo często pojawiające się zaburzenie nerwowe. Osoby cierpiące na agorafobię odczuwają paniczny lęk przed otwartymi przestrzeniami, np. w górach, a także miejscami publicznymi oraz dużymi skupiskami ludzi, np. w supermarkecie. W przypadku tego zaburzenia często pojawia się obawa przed publicznym upokorzeniem.
Dla wielu pacjentów wizyta w gabinecie stomatologicznym kojarzy się ze strachem przed bólem. Szacuje się, że lęk przed dentystą dotyka około 36 proc. populacji. - Jak siedzę w poczekalni i słyszę to wiertło, czuję ten specyficzny zapach unoszący się z gabinetu, robi mi się słabo – mówi jedna z pacjentek. O dentofobii porozmawialiśmy z lek. Agnieszką Łykowską-Tarnowską, stomatolożką i psycholożką.
Lęk przed ludźmi to zaburzenie, które w psychologii i psychiatrii nazywane jest antropofobią. Zaburzenie to należy do fobii społecznych, czyli zaburzeń nerwicowych. Dla osób chorych jakiekolwiek spotkania towarzyskie czy rozmowy z innymi ludźmi powiązane są z chorobliwą nieśmiałością oraz panicznym lękiem.
Nekrofobia to lęk przed rzeczami związanymi ze śmiercią, m.in. zwłokami, duchami. Jest podobna do tanatofobii, czyli lęku przed umieraniem. Przyczyn lęków może być wiele, wliczając w to genetykę czy traumatyczne przeżycia z dzieciństwa.
Ksenofobia to jedna z fobii społecznych, uznawana za zaburzenie nerwicowe. Ksenofobia objawia się panicznym lękiem przed obcymi, przy czym chodzi zarówno o obce grupy narodowościowe czy religijne, jak i o ludzi nieznajomych. Przeciwieństwem ksenofobii jest nie tyle tolerancja, ile ksenofilia, czyli umiłowanie obcości.
Fobia społeczna to zaburzenie nerwicowe, którego symptomy mogą pojawić się już we wczesnym dzieciństwie. Osoby cierpiące na fobię odczuwają nieadekwatny lęk podczas wykonywania codziennych czynności, co bardzo utrudnia im funkcjonowanie w społeczeństwie. Objawy fobii społecznej można jednak leczyć. Radzimy, jak odróżnić fobię społeczną od nieśmiałości i kiedy warto podjąć leczenie.
Osobowość lękliwa (unikająca) charakteryzuje się przede wszystkim lękiem przed kontaktem z innymi ludźmi. To rodzaj zaburzenia osobowości, które wynika z zaniżonej samooceny. Co więcej, ludzie z osobowością unikającą są świadomi wielu swoich problemów, jednak często nie potrafią zauważyć problemu w swoim myśleniu.
Mizoandria to temat niezbyt często poruszany w społeczeństwie. Tymczasem zjawisko to jest tak samo niebezpieczne, jak homofobia czy rasizm. Nienawiść do mężczyzn jest społecznie akceptowana i nie mówi się o niej wiele. Szczególnie uwidacznia się ona w działaniu niektórych środowisk feministycznych.
Aichmofobia to przypadłość, która występuje u wielu ludzi. Oznacza paniczny lęk przed igłami i ostrymi narzędziami. Strach jest na tyle duży, że spora część osób na sam widok jest w stanie zrezygnować z wizyty lekarskiej, szczepienia lub leczenia. Istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym można pokonać aichmofobię.
Strach przed lataniem może przyjmować różne formy – często jest to obawa przed nagłą awarią, niewykrytą usterką czy złą pogodą, która może wpłynąć na przebieg lotu. Lęk ten dotyczy wielu osób, choć znaczna większość z nich nigdy nie miała do czynienia z wyżej wymienionymi doświadczeniami. Nazwa, która określa strach przed lataniem, to awiofobia. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do całkowitej rezygnacji z podróży samolotami lub ogromnego stresu w sytuacji, gdy lot jednak okaże się konieczny.
Każdy rodzic choć raz usłyszał z ust swojego dziecka: „boję się ciemności”. Choć lęk przed ciemnością jest częsty w dzieciństwie, zwykle z czasem ustępuje i wydawać by się mogło, że trudno jest spotkać osobę dorosłą, która boi się ciemności. Czy rzeczywiście?
Lęk wysokości, strach przed pająkami czy klaustrofobia to fobie, o których każdy z nas wielokrotnie już słyszał. Zaburzeń nerwicowych jest jednak znacznie więcej, a my niekoniecznie zdajemy sobie z nich sprawę. Poznajcie najdziwniejsze fobie i ich objawy.