Nie przepadasz za dotykiem, a wręcz się go boisz? To może być hafefobia

Osoba wystawiająca rękę na znak stop
Nie przepadasz za dotykiem, a wręcz się go boisz? To może być Hafefobia
Źródło: Carol Yepes/Getty Images
Hafefobia, inaczej lęk przed dotykiem, zalicza się do jednego z najrzadziej występujących lęków. Jej przyczyną jest zazwyczaj trauma, a leczenie polega przede wszystkim na intensywnej terapii wymagającej od pacjenta bardzo dużo zaangażowania.

W świecie wciąż rosnących oczekiwań i pojawiających się codziennie nowych wyzwań społeczeństwo coraz częściej zaczyna cierpieć na różnego rodzaju choroby psychiczne, które na równi z tymi somatycznymi obecnie nazywa się już cywilizacyjnymi. Wśród nich znajdują się między innymi różnego rodzaju fobie. Hafefobia ma jednak najczęściej nieco inne podłoże niż wyścig szczurów, na który choruje obecnie zachodnie społeczeństwo.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Problemy natury psychologicznej

Michał Zaorski, iluzjonista
Źródło: Dzień Dobry TVN
Iluzja psychologiczna
Iluzja psychologiczna
Jak wyleczyć złamane serce?
Jak wyleczyć złamane serce?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Internet na ratunek psychologii
Internet na ratunek psychologii
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline

Czym jest hafefobia?

Hafefobia (lęk przed dotykiem) to fobia, która poważnie utrudnia funkcjonowanie społeczne. Dotyk bowiem jest jednym z podstawowych środków budowania więzi u ssaków. Niezależnie od tego, czy jest to dotyk matki, przyjaciela czy erotyczny dotyk partnera, buduje on więzi oraz przyczynia się do produkcji hormonu szczęścia.

Nie bez kozery też wciąż podkreśla się konieczność okazywania czułości dzieciom w procesie wychowania. Udowodniono bowiem, że dzieci, które nie są przytulane, częściej cierpią na zaburzenia nastroju. Wykazano również większą śmiertelność wśród noworodków porzuconych przez rodziców, które nie były przytulane przez pielęgniarki. Dotyk jest zatem bardzo ważny od dnia narodzin.

Hafefobia natomiast, jako lęk przed dotykiem, pozbawia człowieka, który na nią cierpi, tej podstawowej dla życia społecznego czynności, jaką jest dotknięcie rąk czy przytulenie. Samo pozbawienie bliskości drugiego człowieka powodować może zaś między innymi depresję.

Przyczyny hafefobii

Przyczyna lęku przed dotykiem może mieć dwa podstawowe źródła. Pierwszy z nich to wynik innego lęku, zwanego mizofobią, czyli strachu przed brudem, zarazkami czy też mówiąc wprost – pobrudzeniem się.

Drugą najpowszechniejszą przyczyną lęku przed dotykiem są traumatyczne doświadczenia związane z bliskością z drugim człowiekiem. Oczywiście na myśl przychodzą od razu molestowanie czy gwałt, których naturalnym skutkiem może być hafefobia. Nie są to jednak jedyne przypadki. Często lęk przed dotykiem występuje również u ludzi zranionych przede wszystkim emocjonalnie. Wystarczy poczucie opuszczenia, strach przed zaangażowaniem czy też nieumiejętność ponownego zaufania drugiej osobie. Hafefobii może zatem doświadczyć człowiek po zawodzie miłosnym. Cierpieć może też na nią ktoś, kto w dzieciństwie nie był przytulany, nie czuł się kochany lub doświadczył innych wydarzeń, które ukształtowały jego niechęć do kontaktu fizycznego.

Hafefobia jest, niestety, bardzo częstym problemem we współczesnym świecie, chociaż jak głoszą badania, w większości przypadków nie została i nigdy nie zostanie postawiona diagnoza. W przypadku osób teoretycznie aktywnych seksualnie hafefobię określa się często mianem oziębłości.

Objawy hafefobii

Osoba cierpiąca na lęk przed dotykiem doświadcza, tak samo jak wszyscy cierpiący na fobie, objawów psychosomatycznych swojego lęku. Strach przed dotykiem ludzi oraz zbliżające się niebezpieczeństwo, że nastąpi taki dotyk (nawet w komunikacji miejskiej czy w sklepie), powoduje silne objawy często utożsamiane z nerwicą.

Chory doświadcza między innymi skutków wzrostu poziomu kortyzolu we krwi. Spowodowane jest to przewlekłym stresem, który towarzyszy w codziennym życiu. Kortyzol wprowadza organizm w stan ciągłego pobudzenia, który nie pozwala zasnąć ani odpocząć. Ze stresem związane są również: nadmierne pocenie się, tiki nerwowe, a także braki w witaminach i minerałach. Charakterystycznym objawem w tej sytuacji są również omdlenia, drętwienie kończyn czy duszności w przypadku dłuższego wystawienia organizmu na stres.

Hafefobia może być również chorobą towarzyszącą depresji. Człowiek bowiem z natury jest istotą społeczną, a lęk przed dotykiem skutecznie uniemożliwia kontakty z innymi ludźmi.

Leczenie hafefobii

Niestety, bardzo rzadko osoby cierpiące na hafefobię zgłaszają się ze swoim problemem do specjalisty. Częściej próbują sobie z nim poradzić samodzielnie i pozwalają na to, by inni przypięli im łatkę osób oziębłych lub znerwicowanych bez wyraźnego powodu. Warto jednak spróbować zgłosić się przynajmniej na jedną wizytę do psychiatry, aby ustalić, jakie są możliwości terapii.

Najczęściej po wizycie lekarz kieruje pacjenta na psychoterapię w nurcie poznawczo-behawioralnym. Metoda ta pozwala na znalezienie przyczyny hafefobii oraz wspólne przepracowanie problemu.

Często pacjentom poleca się również medytację, jogę i sport na uspokojenie nerwów i tym samym stopniowe obniżanie poziomu kortyzolu we krwi. Terapia hafefobii zawsze w pewnym momencie włącza socjalizację pacjenta poprzez różnego rodzaju ćwiczenia, które mają na celu pokazanie pacjentowi, że dotyk nie jest niczym złym, oraz ułatwienie mu nawiązywania relacji w przyszłości. Ćwiczenia te, zwłaszcza na początku, wywołują z reguły w chorym niepokój.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości