Syndrom jedynaka dotyka też osoby, które mają rodzeństwo. Sprawdź, czy dotyczy to Ciebie

Młoda kobieta z koroną na głowie
Syndrom jedynaka dotyka też osoby, które mają rodzeństwo. Sprawdź, czy dotyczy to Ciebie
Źródło: Deagreez/Getty Images

Powszechnie utarło się, że osoby wychowane bez rodzeństwa są egoistyczne, nie potrafią się dzielić i widzą tylko czubek własnego nosa. Uważają się za lepsze od innych i trudno im budować prawidłowe relacje. Syndrom jedynaka dotyka również te osoby, które wychowały się nawet z licznym rodzeństwem.

Okazuje się, że nie ma żadnych badań naukowych, które mogłyby potwierdzać, że ten konkretny zestaw cech dotyka tylko jedynaków. Obserwuje się go także u osób wychowanych w rodzinach, gdzie liczba dzieci była dość duża. Wykształcenie syndromu jedynaka u dziecka, a następnie osoby dorosłej jest zależne głównie od podejścia rodziców i dziadków, towarzystwa, w jakim maluch przebywa oraz środowiska szkolnego. Zdarza się również, że takie zachowania są sygnałem zaburzeń osobowości. 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Problemy natury psychologicznej

Problemy natury psychologicznej

Michał Zaorski, iluzjonista
Źródło: Dzień Dobry TVN
Iluzja psychologiczna
Iluzja psychologiczna
Jak wyleczyć złamane serce?
Jak wyleczyć złamane serce?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Internet na ratunek psychologii
Internet na ratunek psychologii
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline

Syndrom jedynaka – jaki jest jedynak w oczach społeczeństwa?

Mit o jedynakach jest dla nich samych niezwykle krzywdzący. Nie każda osoba wychowana w pojedynkę jest nieprzyjaznym egoistą. Często wśród jedynaków można spotkać osoby wrażliwe, empatyczne i chętnie niosące pomoc innym. Jaki jest obraz jedynaka według społeczeństwa?

To osoba, która zawsze musi być w centrum uwagi, a na pierwszym miejscu zawsze stawia swoje potrzeby. Problemy innych uważa za mało ważne i nawet jeśli dotyczą bliskiej osoby, bagatelizuje je. Typowemu jedynakowi trudno jest wczuć się w sytuację innych osób, często jest opryskliwy i niemiły. Od innych żąda dużej uwagi dla siebie, prawienia komplementów i pochwał nawet najmniejszych starań. Niewystarczające „wielbienie” go kończy się fochem i pretensją.

Osobą, którą najbardziej lubi jedynak i z którą najbardziej się liczy, jest on sam. Takich ludzi dość często można spotkać w życiu codziennym – trudno z nimi współpracować i tworzyć związki. Badania pokazują, że syndrom jedynaka to mit – bardzo wielu egoistów i snobów wyszło z rodzin, w których było dużo dzieci. 

Syndrom jedynaka to kwestia wychowania

Te wszystkie pejoratywne cechy, którymi charakteryzują się niektóre osoby, wcale nie biorą się z wychowania bez rodzeństwa. Za głównego winowajcę tego stanu rzeczy podaje się rodziców, dziadków i innych bliskich dorosłych, którzy mają duży wpływ na wychowanie dziecka.

Syndrom jedynaka w psychologii najczęściej bierze się z niezdrowego faworyzowania jednego dziecka. Załóżmy, że rodzice mają 2 synów i jedną córkę. Podczas kiedy synowie sprawiają problemy wychowawcze i niezbyt dobrze się uczą, córka jest grzeczna, chwalona przez nauczycieli i ma dobre oceny. W takiej sytuacji rodzice często ją nagradzają, przymykają oko na jej wybryki, do innych mówią o niej w samych superlatywach. Nie brakuje również bolesnych i niekorzystnych dla chłopców porównań z nią.

Nawet w sytuacjach, kiedy dziewczynka zwala swoje przewinienia na braci, rodzice jej wierzą i to chłopcom dają niezasłużoną karę. Taka księżniczka jest od małego uczona, że wszystko jej wolno, dlatego że jest zdolna i grzeczna. Z czasem sama siebie zaczyna traktować w kategoriach tej najpiękniejszej i najważniejszej – rozwija się u niej syndrom jedynaka, pomimo że ma rodzeństwo. Oczywiście na tej sytuacji cierpią jej bracia. W przyszłości mogą mieć problemy z pewnością siebie, zaufaniem względem innych, możliwe, że będą dotykać ich liczne kompleksy. 

Syndrom jedynaka a psychologia – zaburzenia osobowości

Coś, co możemy początkowo brać za syndrom jedynaka, może być poważnym zaburzeniem osobowości, wymagającym leczenia psychiatrycznego. Chodzi tutaj o narcystyczne zaburzenie osobowości, które w skali ICD-10 mieści się pod kodem F.60.8.

Do tych innych zaburzeń osobowości należy również tak zwany narcyzm. Jacy są narcyzi? Mają stałą potrzebę bycia podziwianymi i uwielbianymi oraz nie są zdolni do przybierania perspektywy innych osób. Bardzo często wyolbrzymiają swoje osiągnięcia oraz talenty. Wierzą, że są kimś szczególnie ważnym lub że mają ważną misję do wypełnienia. Wciąż snują fantazję o swojej wielkości, mają poczucie władzy i niezwykłości. Uważają, że odpowiednim miejscem i środowiskiem dla nich są instytucje oraz osoby o wysokim prestiżu. Tkwi w nich poczucie wyjątkowych uprawnień i ważnej roli społecznej, dlatego wymagają wobec siebie specjalnego traktowania. Bez zawahania wykorzystują inne osoby do osiągnięcia określonych celów. Nawet na bliskich patrzą przedmiotowo jak na narzędzia do własnych działań. Często są wyniosłe, aroganckie i nieprzyjemne.

Warto wspomnieć, że wiele z cech narcyzów mają również psychopaci, a więc osoby cierpiące na dyssocjalne zaburzenie osobowości. Trudno jest im przybierać czyjś punkt widzenia, nie czują empatii, mają poczucie niedocenienia oraz traktują ludzi przedmiotowo.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości