Samiec sigma to nowy typ toksycznej męskości? "Randkowanie z taką osobą może być fascynującym doświadczeniem"

Samiec sigma to nowy typ toksycznej męskości
Samiec sigma to nowy typ toksycznej męskości
Źródło: Westend61
Temu mężczyźnie nie zależy na tym, by być przywódcą stada czy duszą towarzystwa. Zdecydowanie lepiej mu w roli niezależnego "samotnego wilka", który skupia się na własnych potrzebach. Czy samiec sigma to nowy ideał dla współczesnych panów, czy może przejaw toksycznej męskości? Jak zachowanie to przekłada się na relacje z kobietami? Czym różni się od samca alfa? W rozmowie z serwisem Dzień Dobry TVN wyjaśniał to dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.

Kim jest samiec sigma?

Media społecznościowe to miejsce, gdzie co jakiś czas słyszymy o nowych trendach. Od dłuższego czasu zarówno na TikToku, jak i Instagramie dużo mówi się o nowym typie męskości, a dokładnie o samcach sigma. Kim są oraz dlaczego są w ten sposób nazywani?

Koncepcja została wymyślona przez pisarza Theodore'a Roberta Beale’a. Opisał on mężczyzn, którzy sprzeciwiają się tradycyjnym hierarchiom społecznym, charakteryzują się autonomią, samowystarczalnością i preferencją samotności, co czyni ich intrygującymi postaciami, które nie pasują do ustalonych kategorii kulturowych.

To, co wyróżnia samców sigma, to pewność siebie. Panowie ci mają wysokie ambicje oraz nieposkromione chęci kontrolowania życia prywatnego i własnego wyglądu. Na pierwszym miejscu zawsze stawiają siebie i realizację wyznaczonego celu. Często mają także skłonności do izolacji, dlatego też nazywani są samotnymi wilkami. Choć na własne życzenie rezygnują z otaczania się wianuszkiem znajomych, wbrew pozorom czują się samotni.

- Dumni z życia poza normami społecznymi, wolą funkcjonować na swoich warunkach. Samiec sigma jest niezależny i samodzielny, nie szuka akceptacji innych ani nie próbuje wspinać się po szczeblach drabiny społecznej. Jego osobowość wyraźnie kontrastuje z osobowością samca alfa, który woli dominować, i różni się od osobowości samca beta, który jest bardziej introwertyczny, wrażliwy, pasywny - tłumaczył dr Mateusz Grzesiak.

Relacja z sigmą – jak wygląda?

Randkowanie z mężczyzną sigma może być fascynującym doświadczeniem ze względu na jego enigmatyczną osobowość. Sigma cenią swoją niezależność ponad wszystko. Są samodzielni i potrzebują dużo przestrzeni, aby realizować swoje zainteresowania i cele, nawet gdy wydaje się, że sami mają problemy.

- Gdy odmawiają, nie oznacza to, że ​​nie zależy im na partnerce. Chcą zachować jak najwięcej autonomii czy samotności. Cenią, gdy daje im się przestrzeń. Są za to bardzo refleksyjni i lubią głębokie, znaczące rozmowy - wylicza psycholog. Jak dodaje, podczas randek mężczyźni sigma prawdopodobnie będą angażować się w intelektualnie stymulujące rozmowy, okazywać szczere zainteresowanie myśleniem i uczuciami swojej partnerki oraz planować niekonwencjonalne aktywności, które odzwierciedlają ich wyjątkowe osobowości.

- Jeśli kobieta jest towarzyska i lubi wychodzić między ludzi ze swoim partnerem, może mieć problem z randkowaniem z mężczyzną sigma - ci wybierają bowiem jakość ponad ilość i mogą utrzymywać małe grono bliskich przyjaciół zamiast rozbudowanej sieci znajomych. Atrakcyjni są dla tych kobiet, które cenią w mężczyznach takie cechy - podsumowuje dr Mateusz Grzesiak.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości