Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Dane zebrane w ramach Narodowego Badania Zdrowia i Odżywiania (NHANES) w Stanach Zjednoczonych jasno pokazuje, że kobiety, które regularnie uprawiają seks, żyją dłużej.
Jak seks wpływa na długość życia?
W badaniu prowadzonym przez Srikantę Banerjee z Walden University wzięły udział 14 542 osoby między 20. a 59. rokiem życia. Uczestnicy zostali zapytani o to, ile razy w ciągu ostatnich 12 miesięcy uprawiali seks waginalny lub analny? 38 proc. badanych odpowiedziało, że uprawia seks średnio raz w tygodniu lub częściej.
Zdobyte informacje pozwoliły naukowcom postawić tezę, że kobiety, które rzadziej (mniej niż 52 razy w ciągu roku) uprawiają seks są bardziej narażone na śmierć z jakiejkolwiek przyczyny. Zdaniem badaczy aktywność seksualna jest ściśle skorelowana ze zdrowiem psychicznym. Eksperci wykazali, że osoby, które zmagały się depresją i kochały się rzadziej niż 52 razy w roku, miały o niemal 200 proc. wyższe prawdopodobieństwo śmierci niż osoby zdrowe.
Badacze wykazali też nadmiar seksu może być groźny zwłaszcza dla panów. Mężczyźni, którzy uprawiali seks codziennie byli sześć razy bardziej narażeni na przedwczesną śmierć niż kobiety, które robiły to samo.
Seks ma zbawienny wpływ na pracę układu krążenia, łagodzi stres, poprawia samopoczucie, wspomaga także pracę naszego mózgu. Choć takie zalety daje każda aktywność seksualna, to badacze nie potrafią jeszcze jednoznacznie wskazać, jakie konkretne zalety niesie każda z nich. Konieczne są dalsze badania. - Chociaż związki między zdrowiem fizycznym, społecznymi czynnikami determinującymi zdrowie, zdrowiem psychicznym i złym stanem zdrowia są dobrze znane, istnieje niedobór badań dotyczących związku między zdrowiem seksualnym a długoterminowymi wynikami śmiertelności - czytamy w komentarzu naukowców do wyników badań.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
- WZW czyli wirusowe zapalenie wątroby. Jak się objawia i jak jest leczone?
- Lekarze wyleczyli pacjenta zakażonego wirusem HIV. Jak im się to udało?
- Ma złamany kręgosłup i jest najradośniejszą pacjentką onkologiczną: "Nie mówcie, że trzeba być silnym"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: sciencealert.com
Źródło zdjęcia głównego: Jacob Ammentorp Lund/Getty Images