Kim jest człowiek-spinacz?
W życiu doświadczamy różnych relacji, które mogą wnieść w naszą codzienność dużo radości, jak i takie, które pozostawiają po sobie smutek, trudne emocje, tym samym stając się ważną lekcją. Są jednak osoby, traktujące nas w sposób tak niejednoznaczny, że z początku nie umiemy określić czy taka relacja jest dla nas dobra, czy zła.
Ich zachowanie określa się mianem paperclippingu, a potocznie możemy nazywać ich ludźmi-spinaczami. Skąd ta nazwa? Paperclipping odnosi się do osób regularnie przerywających i wznawiających kontakty z innymi, tak jakby nic się nie stało, nie oferując przy tym ani stałości, ani autentycznego zaangażowania.
W rozmowie z redaktorką serwisu dziendobry.tvn.pl Aleksandrą Matczuk, psycholog,psychoterapeuta poznawczo-behawioralny Monika Machnicka, opowiedziała, jak można rozpoznać człowieka-spinacza.
- Osoba ta zniknie z naszego życia bez wyraźnego powodu i niespodziewanie wraca zachowując się jakby nic się nie stało. Ich zainteresowanie jest sporadyczne i powierzchowne. Człowiek spinacz daje mieszane sygnały, nie jest konsekwentny w swoich działaniach ani słowach. Człowiek-spinacz często działa w sposób nieświadomy, napędzany lękiem przed bliskością i zaangażowaniem - tłumaczyła. - Częste znikanie i powracanie może być mechanizmem obronnym, który pozwala uniknąć głębszych, trudniejszych emocji związanych i intymnością. Dla partnera osoby "spinacza" jest to trudne do zrozumienia i może prowadzić do poczucia odrzucenia oraz frustracji - dodała ekspertka.
Nie bądź ofiarą człowieka-spinacza
Jak wspomniała wcześniej psycholog, zachowanie człowieka-spinacza może wynikać z problemów z zaangażowaniem, lęku przed bliskością i niskiej samooceny. Takie osoby mogą doświadczać trudności w nawiązywaniu i utrzymaniu stabilnych relacji z powodu traum, braku stabilnych wzorców relacyjnych.
Kto najczęściej pada ofiarą człowieka spinacza? - Ofiarą mogą padać osoby o niskiej samoocenie, które pragną akceptacji i bliskości. Osoby wrażliwe i empatyczne pragnące głębokich relacji są szczególnie narażone, ponieważ mogą mieć większą skłonność do inwestowania emocjonalnego w relacje oraz do dawania drugiej szansy. Tego typu relacje mogą powodować u nich obniżenie samooceny, zwiększenie lęku - zaznacz psychoterapeutka. Monika Manicka dodała, że taka relacja jest jednostronna i nie oferuje prawdziwej bliskości ani wsparcia. - Relacja z człowiekiem spinaczem rzadko ma szansę na stabilność i spełnienie. Brak konsekwencji , nieprzewidywalność oraz emocjonalna niedostępność partnera mogą prowadzić do ciągłego poczucia niepewności i frustracji - podkreśliła.
Osoby będące w relacji miłosnej i przyjacielskiej z człowiekiem spinaczem powinny skupić się na ochronie granic, rozwijaniu samoakceptacji i poszukiwania wsparcia, jednakowo w bliskim kręgu, ale też na terapii.
- Kluczowe jest zrozumienie, że nie nie mają te osoby kontroli nad zachowaniem drugiej osoby, ale mogą zadecydować jak zareagować, aby chronić swoje zdrowie emocjonalne. Dla osób zauważających u siebie te tendencje do spinaczowania, kluczowe jest rozpoznanie źródeł tego zachowania i podjęcie pracy nad nim pod kierunkiem psychoterapeuty. Terapia może pomóc przepracować lęki oraz nauczyć budowania zdrowszych, stabilnych relacji - tłumaczyła psychoterapeutka. - Znajomość z człowiekiem spinaczem jest zazwyczaj niezdrowa i prowadzi do emocjonalnego wypalenia. Rozpoznanie i zrozumienie tego zjawiska jest pierwszym krokiem do ochrony siebie oraz ewentualnej zmiany destrukcyjnych wzorców zachowania - podsumowała Monika Machnicka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nastolatek a rozwód. Jak powiedzieć dziecku o rozstaniu? "Pojawiają się kłótnie, dygresje słowne"
- Matka rujnuje każdy związek 34-letniego syna. "Nie może znieść, że chcę mieć własną rodzinę"
- Kiedy pilnowanie partnera wymyka się spod kontroli? "Pokusa jest, a ja lubię spać spokojnie"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Halfpoint Images