W Twoim życiu pojawił się człowiek-spinacz? Psycholog: "Grozi ci emocjonalne wypalenie"

Tekst akapitu - 2024-06-06T152013
Źródło: Dzień Dobry TVN
Do czego prowadzi samotność?
Do czego prowadzi samotność?
Iluzja psychologiczna
Iluzja psychologiczna
Jak wyleczyć złamane serce?
Jak wyleczyć złamane serce?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Internet na ratunek psychologii
Internet na ratunek psychologii
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline
Człowiek-spinacz to określenie odnoszące się do osób, które regularnie przerywają i wznawiają kontakty z innymi, nie oferując przy tym stałości ani autentycznego zaangażowania. Jak nie paść ich ofiarą? Co zrobić, gdy w tym opisie dostrzegamy swoje zachowania? O tym rozmawiamy z psychologiem i psychoterapeutą, Moniką Machnicką.

Kim jest człowiek-spinacz?

W życiu doświadczamy różnych relacji, które mogą wnieść w naszą codzienność dużo radości, jak i takie, które pozostawiają po sobie smutek, trudne emocje, tym samym stając się ważną lekcją. Są jednak osoby, traktujące nas w sposób tak niejednoznaczny, że z początku nie umiemy określić czy taka relacja jest dla nas dobra, czy zła.

Ich zachowanie określa się mianem paperclippingu, a potocznie możemy nazywać ich ludźmi-spinaczami. Skąd ta nazwa? Paperclipping odnosi się do osób regularnie przerywających i wznawiających kontakty z innymi, tak jakby nic się nie stało, nie oferując przy tym ani stałości, ani autentycznego zaangażowania.

W rozmowie z redaktorką serwisu dziendobry.tvn.pl Aleksandrą Matczuk, psycholog,psychoterapeuta poznawczo-behawioralny Monika Machnicka, opowiedziała, jak można rozpoznać człowieka-spinacza.

- Osoba ta zniknie z naszego życia bez wyraźnego powodu i niespodziewanie wraca zachowując się jakby nic się nie stało. Ich zainteresowanie jest sporadyczne i powierzchowne. Człowiek spinacz daje mieszane sygnały, nie jest konsekwentny w swoich działaniach ani słowach. Człowiek-spinacz często działa w sposób nieświadomy, napędzany lękiem przed bliskością i zaangażowaniem - tłumaczyła. - Częste znikanie i powracanie może być mechanizmem obronnym, który pozwala uniknąć głębszych, trudniejszych emocji związanych i intymnością. Dla partnera osoby "spinacza" jest to trudne do zrozumienia i może prowadzić do poczucia odrzucenia oraz frustracji - dodała ekspertka.

Nie bądź ofiarą człowieka-spinacza

Jak wspomniała wcześniej psycholog, zachowanie człowieka-spinacza może wynikać z problemów z zaangażowaniem, lęku przed bliskością i niskiej samooceny. Takie osoby mogą doświadczać trudności w nawiązywaniu i utrzymaniu stabilnych relacji z powodu traum, braku stabilnych wzorców relacyjnych.

Kto najczęściej pada ofiarą człowieka spinacza? - Ofiarą mogą padać osoby o niskiej samoocenie, które pragną akceptacji i bliskości. Osoby wrażliwe i empatyczne pragnące głębokich relacji są szczególnie narażone, ponieważ mogą mieć większą skłonność do inwestowania emocjonalnego w relacje oraz do dawania drugiej szansy. Tego typu relacje mogą powodować u nich obniżenie samooceny, zwiększenie lęku - zaznacz psychoterapeutka. Monika Manicka dodała, że taka relacja jest jednostronna i nie oferuje prawdziwej bliskości ani wsparcia. - Relacja z człowiekiem spinaczem rzadko ma szansę na stabilność i spełnienie. Brak konsekwencji , nieprzewidywalność oraz emocjonalna niedostępność partnera mogą prowadzić do ciągłego poczucia niepewności i frustracji - podkreśliła.

Osoby będące w relacji miłosnej i przyjacielskiej z człowiekiem spinaczem powinny skupić się na ochronie granic, rozwijaniu samoakceptacji i poszukiwania wsparcia, jednakowo w bliskim kręgu, ale też na terapii.

- Kluczowe jest zrozumienie, że nie nie mają te osoby kontroli nad zachowaniem drugiej osoby, ale mogą zadecydować jak zareagować, aby chronić swoje zdrowie emocjonalne. Dla osób zauważających u siebie te tendencje do spinaczowania, kluczowe jest rozpoznanie źródeł tego zachowania i podjęcie pracy nad nim pod kierunkiem psychoterapeuty. Terapia może pomóc przepracować lęki oraz nauczyć budowania zdrowszych, stabilnych relacji - tłumaczyła psychoterapeutka. - Znajomość z człowiekiem spinaczem jest zazwyczaj niezdrowa i prowadzi do emocjonalnego wypalenia. Rozpoznanie i zrozumienie tego zjawiska jest pierwszym krokiem do ochrony siebie oraz ewentualnej zmiany destrukcyjnych wzorców zachowania - podsumowała Monika Machnicka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Halfpoint Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości