Rozwód jest niezwykle trudnym doświadczeniem, szczególnie gdy jego świadkami są dzieci. Jak powiedzieć dziecku o rozstaniu i pomóc mu poradzić sobie z nową sytuacją? W Dzień Dobry TVN opowiedzieli o tym Marta Krupińska, której rodzice rozwiedli się, gdy miała 17 lat oraz psychoterapeuta Rafał Skoczek.
Ratunku! Moi rodzice się rozwodzą
Rozwód rodziców jest bardzo trudnym doświadczeniem, które w większym lub mniejszym stopniu wpływa na dzieci. W studiu Dzień Dobry TVN Marta Krupińska, której rodzice rozstali się, gdy miała 17 lat oraz psycholog, seksuolog i psychoterapeuta Rafał Skoczek opowiedzieli widzom, jak pomóc dziecku przejść przez tę sytuację, by nie utraciło ono poczucia bezpieczeństwa.
Jakie emocje przeżywała Marta, gdy dowiedziała się o rozwodzie rodziców? - Większość osób spodziewa się, że taka informacja wpłynie negatywnie na dziecko, jednak w moim przypadku było dużo neutralności, ulgi. Przez większość życia, dało się odczuć, że coś nie do końca było na swoim miejscu, była dziwna atmosfera, odczuwało się to długo, trochę tak uwierało - tłumaczyła nasza gościni.
- Bardzo szybko przyszedł ten rozwód, rodzice powiedzieli, że się rozwodzą w czerwcu, a już w sierpniu było po sprawie. Tata wyszedł z tą inicjatywą, więc poprosił nas w trójkę i zaczął tłumaczyć, jak się z tym czuje, jak to na niego wpływa. Potem oznajmił, że powiedział coś takiego mamie, że chciałby się z nią rozstać, jednak to nie wpłynie na nas, będziemy się dalej spotykać - dodała Marta Krupińska.
Jak pomóc nastolatkowi?
Jak dorosły rodzic powinien przygotować się na rozmowę z dzieckiem? - Bądźmy transparentni jako rodzice, nie udawajmy, że to błahostka, traktujmy dzieci bardzo poważnie. One już doskonale wiedzą, jeżeli chodzi o przesłanki emocjonalne, co tam się dzieje, że coś się nie zgadza między rodzicami. Pojawiają się kłótnie, dygresje słowne, nazywajmy to. To jest ogromny stres dla dzieci, nie jest to widoczne na zewnątrz, ale w środku jest ogromna burza hormonalna, emocjonalna - powiedział Rafał Skoczek.
- Czymś innym będzie rozwód rodziców, gdy dziecko będzie miało 6-8 lat, a gdy czymś innym, gdy będziemy mieć młodego dorosłego. Zdecydowanie jest to trudniejsze dla mniejszych dzieci, bo one jeszcze nie do końca będą wiedzieć, co dzieje się w emocjach, nie są w stanie być transparentne, nazywać to i okazywać - dodał psychoterapeuta.
Jak odróżnić bunt nastoletni od emocji przeżywanych przez rozwód? - Trzeba delikatnie obserwować sytuację, są pewne sytuacje niespecyficzne. W tym worku problemów będzie z jednej strony bunt nastolatka, ale też ten bunt związany z rozstaniem rodziców. W okresie dorastania rodzice są dla niego takimi super bohaterami i nagle to zaczyna się dla niego rozjeżdzać - zaznaczył ekspert.
O czym rodzice powinni pamiętać podczas rozwodu? Zobacz całą rozmowę w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Marcin Maciejczak namawiał rodziców do rozwodu. "To wszystko wydarzyło się w trudnym czasie"
- Marta Krupa po rozwodzie otrzymała spory majątek? "Przez trzy lata za mną biegał"
- Kevin Costner szczerze o życiu po rozwodzie. "Muszę się zebrać w sobie i walczyć"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News