Rodzice mamy mają bliższą więź z wnukami. Skąd ten wniosek?
W relacjach rodzinnych i określaniu ich bliskości na szczęście nie trzeba kierować się sztywnymi regułami i promowanymi przez ekspertów dowodami, które nie uwzględniają indywidualnych okoliczności i opierają się wyłącznie na statystykach. Warto jednak wiedzieć, że już w opublikowanym w 2000 roku artykule naukowym "Matrilineal Advantage in Grandchild–Grandparent Relations" autorstwa Christophera G. Chana oraz Glena H. Eldera, Jr, w którym uwzględniono dane zebrane podczas przeprowadzonego badania w ramach "Iowa Youth and Families Project", postawiono tezę, że więź wnuków z babcią i dziadkiem ze strony mamy jest silniejsza niż z babcią i dziadkiem ze strony taty. Dlaczego?
Relacje wnuków z dziadkami są często zerojedynkowym odzwierciedleniem relacji rodziców z dziadkami. Wciąż utrzymuje się bowiem tendencja, że lepszy kontakt ze swoimi rodzicami mają kobiety. Gdy urodzą potomstwo, już od pierwszych dni naturalnie przyzwyczajają swoje pociechy do obecności babci i dziadka w ich życiu. Mimo postępów w zakresie równości płci maluchy nadal są bardziej emocjonalnie związane z matkami, więc od najmłodszych lat wchłaniają energię rodzicielki i uczucie, jakie żywi ona do swojej mamy i swojego taty.
Rola dziadków podczas połogu i rozwodu a wpływ na relację z wnukami
W artykule naukowym Violi Polomeno "Perinatal Education and Grandparenting: Creating an Interdependent Family Environment. Part I: Documenting the Need", który ujrzał światło dzienne już w w 1999 roku, wskazano, że to babcie ze strony mamy są częściej obecne na sali porodowej i chętniej pomagają córce w sprawowaniu opieki nad noworodkiem niż teściowa. Wynika to zapewne z budowanej przez lata więzi rodzinnej.
Wsparcie rodziców jest dla kobiety w połogu również istotnym elementem w przeciwdziałaniu lub złagodzeniu objawów depresji poporodowej. Wiąże się ono z systematyczną obecnością świeżo upieczonych dziadków w domu, w którym wychowuje się wnuk, co od samego początku sprzyja nawiązywaniu z nim bliższej relacji.
Ze statystyk zawartych w analizie Timothy'ego Gralla "Custodial Mothers and Fathers and Their Child Support" z 2013 roku wynika, że po rozwodzie tylko 17,5% ojców sprawuje główną opiekę nad dzieckiem. Dziadkowie ze strony matki próbują więc zrekompensować wnukom utratę codziennego kontaktu z ojcem i tym samym zbliżają się do maluchów, pomagając córce w wykonywaniu rodzicielskich obowiązków.
O tym, z którymi dziadkami utrzymują lepszą relację, mówią także same wnuki. Biorące udział w przeprowadzanym w Wielkiej Brytanii badaniu (którego wyniki sprawdzały postrzeganie dotyczące przodków) nastolatki wskazały, że babcia ze strony matki jest najważniejszym członkiem rodziny poza najbliższą jej częścią. Dziadek ze strony mamy uplasował się na drugim miejscu.
A Ty z którymi dziadkami masz głębszą więź? Weź udział w naszej sondzie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dlaczego rodzice biją swoje dzieci? "To pozwala zatuszować braki, niewiedzę i fakt, że nie potrafią sobie radzić z problemami"
- Te gwiazdy mają nietypowe metody wychowawcze. Zaskakujące, co robią z dziećmi
- Mamy wolą zostać w domu, niż zabierać dziecko do znajomych? Psycholog: "To zupełnie naturalne"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: parents.com
Źródło zdjęcia głównego: Rebecca Nelson/Getty Images